Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Olyan helyiségben, ahol a...

Clipper2000 kérdése:

Olyan helyiségben, ahol a legalacsonyabb hőmérséklet télen legfeljebb -5C°, fennáll-e fagyveszély a mosogatógép számára?

Figyelt kérdés
A kérdést úgy kell érteni, hogy a gép vízbevezető és lefolyó csöve víztelenítve van, de a sótartály tartalmazza a sóoldatot. A kérdésnek az a lényege, hogy a sóoldat megfagyhat-e, ha a hőmérséklet nem süllyed -5 C°alá.

2015. jan. 25. 18:12
 1/7 anonim ***** válasza:
Én ebben nem biznék meg .
2015. jan. 25. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

szerinted miért sózzák, az utat?, mert nyomás hatására ha olvad, vagy hőfok miatt, a sós víz már nem fagy vissza -persze hőfokfüggő.

de: a 20%-os konyhasóoldat fagyáspontja -18 °C

2015. jan. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha a vízlágyító rész regenerálásához sós vizet előállító rekesz rendesen fel van töltve sóval, akkor -5 fokon nem fagy be. (De ezen a hőfokon az öblítő belefagyhat az öblítő adagolóba, az csak sima detergens.)
2015. jan. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A mosogatógépek sótartályában nem konyhasó van! Az egy olyan anyag, ami regenerálja a vízlágyító töltetet, semmi köze a nátrium kloridhoz. Feltehető, hogy ennek az oldatnak a fagyáspontja kevesebb, mint -5°C, de erre vonatkozó adatot eddig nem találtam. Ami az öblítőt illeti, valószínű, hogy a fagyáspont ott is 0°C alatt van, de hivatalos közlést erre vonatkozóan sem találtam. Mindkét oldat esetében kísérletezni fogok. Most jönnek a -5°C alatti éjszakák, meglátjuk mi történik a kitett mintákkal.
2015. febr. 1. 08:57
 5/7 anonim ***** válasza:

Ne haragudj meg, de ellent kell mondjak neked a korrektség miatt.

[link]

A mosogatógépek vízlágyító berendezése egy egyszerű ioncserélés elvén működő rendszer, ahol a keménységet okozó kálcium és magnézium ionokat nátrium ionokra cserélik.

A művelet végén az ioncserélő műgyantát (amely megfogta a Ca és Mg ionokat, vissza kell alakítani nátrium formára. Ezt legolcsóbban NaCl-dal (nátrium-kloriddal) lehet megvalósítani. A gyantát elárasztja a berendezés tömény sóoldattal, és leszorítják a keménységet okozó ionokat. A berendezés így újra készen áll a következő mosogatáshoz a lágy víz előállítására.


Én magam is a mellékelt linken látható tablettás sót veszem 2400 forintért 25 kg-ot. Rá is van írva, hogy 99% NaCl tartalom garantált.

Szóval a sótartályban telített nátrium-klorid oldat van. (Ha a tartály előírás szerint rendesen meg van rakva sóval, és nem ég a sóhiány jelzés a mosogatógépen.)

Ennek koncentrációja 23 tömegszázalék körüli, fagyáspontja pedig valamivel -20 C fok alatt van.

2015. febr. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nem haragszom, köszönöm a kiigazítást. Sok évvel ezelőtt én is használtam ioncserélő műgyantát lágy víz előállításához, de akkoriban a regeneráláshoz véletlenül sem kellett konyhasó oldat. Úgy látszik fejlődik a kémia.
2015. febr. 19. 16:17
 7/7 anonim ***** válasza:

#5-ös válaszoló teljesen korrekt választ adott. Ez nincs ellentmondásban a Te tapasztalataiddal.

Létezik olyan ioncserélő technika, ahol valóban ionmentes vizet állítanak elő, azaz az anionokat és a kationokat is lecserélik.

Mosás, mosogatás szempontjából csak a lágyítás fontos, nem szükséges a teljes ioncsere.

Emiatt van az, hogy a lágyításra szolgáló berendezésekben a vízkeménységet okozó kálcium- és magnézium ionokat egyszerűen nátrium ionokra cserélik. Ezen gyantatölteteket legolcsóbban tömény sóoldattal lehet regenerálni - a gyantához kötött kálcium- és magnézium ionokat nátrium ionokkal szorítják le a gyantáról. És a gyanta újra lágyításra kész. Itt egyetlen szempont, hogy tiszta sóból készüljön a sóoldat - szóval ne jódozott étkezési sóból például...

2015. febr. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!