Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » 1000L-es hőtároló telepítése?

1000L-es hőtároló telepítése?

Figyelt kérdés

A szomszédnak van egy 1000L-es hőtárolós víztartálya, fatüzelésű kazánnal fűti fel, majd átlagban 2-3 napig tud vele fűteni, de a lenagyobb hidegben is 1 napot simán kibír.

Hasonló méretű a lakásom nekem is, illetve ugyanúgy padló és radiátor fűtés.

Azt kérdezném többek között, hogy ha elektromos fűtőszálast választok, az kb. mennyi idő alatt tudná felfűteni?

Ugyanis nagyon gondolkozom egy 10kWh napelem rendszer telepítésén (kb.3M), és olyan villanyórát rakatnék fel, ami áram termelés esetén visszafelé pörög.

Van több ismerősöm is, akiknek hasonló teljesítményű napelem rendszer van telepítve, egymástól függetlenül állítják, hogy havi átlag 45-50ezer forint értékű áramot termel.

Ahogy számolom, nekünk a jelenlegi elektromos áram fogyasztásunk kb.12e ft, így több mint 30e/hó, azaz évi majdnem 400.ezer forint értékű áramom maradna, amiből fűthetné a hőtárolóm a hideg időben.


2015. nov. 27. 19:24
 1/8 anonim ***** válasza:
hmmm (Y)
2015. nov. 27. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__egyeb-kerdesek__406640..

Valaki tett már fel régebben hasonló kérdést, nem szemétkedésből linkeltem, csak úgy láttam sok hasznos válasz érkezett oda is. Amúgy hogy gondoltad csak ezzel fűtenéd a lakást vagy ez másodlagos alternatívaként működne gáz esetleg fa tüzelés mellett?

2015. nov. 27. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Csak ezzel szeretném. Nálunk 21 foknál nincs melegebb, mi ehhez szoktunk, este pedig 19C-ban alszunk. Persze vésztartaléknak a gázkazán maradna, illetve van egy kandallónk is, de az inkább csak látvány, hangulata van (ritkán használjuk), amíg ég benne a tűz, jó meleget ad, de hamar kihűl.
2015. nov. 27. 23:28
 4/8 A kérdező kommentje:
Ja, azt elfelejtettem, hogy a használat melegvíz maradna a kazánon. Azzal jól tudunk spórolni, évek óta 32 fokra van beállítva, ha fürdünk, akkor feltekerjük előtte 45-re, majd zuhanyzás után vissza. Annak a fogyasztása elhanyagolható a fűtéshez képest. Arról nem is beszélve, hogy én a munkahelyen mindíg zuhanyzom munka után, így sokszor csak hétvégén használom a zuhanyt.
2015. nov. 27. 23:34
 5/8 anonim ***** válasza:

Kicsit keveredik a fogyasztás (kWh) és a teljesítmény (kW) a kérdésben, de a lényeget értem.

A napelemrendszernek a teljesítménye a 10 kW, ideális beesési szög és alacsony hőmérséklet esetén. Magyarországi átlagban egy 1 kW-os rendszer 1100 kWh elektromos áramot termel évente. ( [link]

A termelés nyilván ingadozó, hol a napsugarak beesési szöge nem merőleges, hol a nyári kánikula miatt romlik drasztikusan a napelemek hatásfoka, hol felhős az idő. De éves elszámolási szaldót kell választani, és a hosszú időtartam ezt kiegyenlíti. A modern órák már nem oda-vissza forgósak, hanem regisztráják az elfogyasztott, és a feltáplált elektromos energiát is - esetleg mind a 3 fázison külön-külön. De a jelzett 1100 kWh energia átlagosan kinyerhető minden 1 kW teljesítményű napelemrendszerrel. Mondjuk egy 10 kW-os rendszerhez már azért elég nagy tető felület kell.

A forintosított számításod nagyjából reálisnak mondható, egy 10 kW-os rendszerrel 11.000 kWh elektromos energia előállítható. Ez a jelenleg 35 Ft-os kilowattóránkénti vételi áram árral számolva 385.000.- Ft.

Ha olyan 12.000.- Ft körül van a villanyszámlád, akkor 350 kWh körül van a havi fogyasztásod, ez éves szinten 4200 kWh. Levonva a 11.000-ből ezt a 4200-at, fűtésre marad 6800 kWh energiád.

Hogy jobban képbe hozhassalak, átszámolom neked gázfogyasztásba -> 6800 kWh = 24480 MJ ez pedig (mivel átlagosan 34 MJ 1 m3 gáz fűtőértéke) 720 m3 földgázzal egyenértékű.


Szóval a megtermelt 11.000 kWh energiából a fűtésre használható 6800 kWh áram 720 m3 földgáz fűtőértékével egyenértékű.


Vesd össze az éves gázfogyasztásoddal, és kiderül megéri-e vagy sem. Ha fával fűtesz, írd meg, hogy milyen fát használsz (hogy a fűtőértékét megnézhessem) és hogy hány mázsa ment el az elmúlt télen, és fára is kikalkulálom neked, hogy a 6800 kWh maradék áramod hány mázsa fával egyenértékű fűtés szempontjából.


Amúgy az áramot egy-az-egyben elfűteni luxus. Ilyenkor szokták a hőszivattyút javasolni. Illetve a modern inverteres hűtő-fűtő klímák már tudják a COP=3-at. És már nem annyira rettentően drágák. Ez a COP=3 azt jelenti, hogy fűtő üzemmódban 1 kWh elektromos energia elhasználásával a kültériből a beltéri egység felé 3 kWh hőemergiát tud szállítani, a külső levegő hőtartalmából a lakásod fűtésére hasznosítani.

2015. nov. 30. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszönöm a válaszodat! Jelenleg (sajnos) csak gázzal fűtünk, a kandalló inkább hangulatelem (de másképp csinálnám az egészet, ha most kezdenék építkezni...)

Megfogom nézni a gázfogyasztásunkat, én is kíváncsi vagyok mennyi gáz megy el egy évben.

Tetszik a klímás ötlet, el is gondolkoztam rajta, csak attól félek, hogy így a padló hideg marad, a gyerekek meg állandóan ott "fetrengenek", meg nekem is tetszik, amikor alulról kellemes a hőmérséklet!

Amúgy a halószobákba (ahol radiátorok vannak)építettem a plafonba szellőztetőket (csőventillátorok, szürőkkel, közösítve egy időkapcsolóra, a levegőt a padlásról szívja), így nincs penész, és szellőztetés is meg van oldva, mindig friss levegő van. Ezeket a szellőztetőket lehet érdemes lenne összekötni egy inverteres klímával, valamint beépíteni így a többi helyiséget is és mindenhová friss és meleg(!!!) levegő jutna. Hűtésre nem használnánk, mert szerencsére kánikulában sincs meleg. Így lehet elég lenne egy kisebb puffer tartály a padlóhoz?

Zsolt

2015. dec. 1. 01:34
 7/8 A kérdező kommentje:
Amennyiben jónak találod az elgondolásom, a jobb hatásfok miatt érdemes lenne a klímát (ha csak fűtünk vele) a padláson elhelyezni? Ott nem nagyon szokott mínusz fok lenni. Illetve a klíma elé még egy rekuperátor is az eszembe jutott...
2015. dec. 1. 01:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Hát, én alapvetően vegyész vagyok, nem gépész. Ezt a klímás meleg levegő készítést és a szobákba elosztását én nem csinálnám - de azért egy épületgépésszel nem ártana átbeszélni a dolgot, mert lehet, hogy csak én idegenkedek tőle, és lehet én tévedek.

Én is kedvelem a padlófűtést, és bizony kellemes amikor kicsik a gyerekek, és nem kell félteni őket, hogy az aláfűtött kövezeten vagy parkettán hencseregve, játszva, felfáznak. Nem tudom a levegős hőszivattyúk most milyen árban vannak, de a hűtő-fűtő klímáknál biztos jóval drágábbak. Ha saját termelésű áramod van, akkor még egy levegős hőszivattyú is megéri az árát, mert az is tudja a COP=3-at. Szóval meg tudnád háromszorozni a rendelkezésedre álló elektromos energiát, ha nem egy az egyben fűtöd el, hanem kintről hőszivattyúzol. És akkor maradhatna a padlófűtés. Mondjuk az előremenőd a radiátorkörben is csak max. 40 fok körül lenne, magasabb hőfokon már meredeken romlik a COP a hőszivattyúnál...

2015. dec. 2. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!