Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Hogy tudnám normálisan megcsin...

Hogy tudnám normálisan megcsinálni a földelést?

Figyelt kérdés

A biztosíték táblámon gyárilag össze van kötve a föld a nullával.

A FI-relém is emiatt megy le gondolom állandóan. A fémházas eszközeim(laptop, telefon) időnként ráznak, ha rájuk van dugva a töltő.

Amikor cseréltem a vezetéket, bekötöttem minden konnektorba a földelést, de utána láttam, hogy össze van kötve a nullával, ami elvileg tilos. A lakásba alapból csak két vezeték jön be, a fázis és a nulla. Hova kössem a földelést?



2016. ápr. 16. 17:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Az óránál, egy helyen, a FI relé előtt! össze kell kötni a földelést, és a nulla vezetőt. Ha ezt magadtól nem tudod, és nincs villamos végzettséged, akkor egy szolgáltatónál is regisztrált szerelő végezheti el a munkát. A földelés nem azonos a fűtés,vagy a víz hálózattal összekötéssel!!! Az óra alatt, ha ez nem lehetséges, a legközelebbi pontnál levert földelő rúd gyári kivitel, mindenféle csövet, nemtommit a szolgáltatók nem fogadnak el. Az áram pedig nem játék!!
2016. ápr. 16. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Általánosan Te is nagy tévedésben vagy! A lakásban nullázás van és nem földelés. Kizárólag a bejövő PENT(nulla és nullázó egyben) földelik több ok miatt, valamint a PENT szétválasztják nullára és nullázóra.

A FI reléd azért megy le, mert vagy rossz a teljes hálózatod (nulla, nullázó összekeverve,...), vagy van egy csomó berendezésed ami szar.

Inkább rakasd rendbe egy villanyszerelővel, mert így nem fog életet menteni a FI relé, hiába van beépítve.

2016. ápr. 16. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nekem az a bajom, hogy nincs szétvásztva a nulla és a föld. De még az óra előtt sem. Kimértem multiméterrel, az elosztó szekrényben a földelősín össze van kötve a nullával.

Helyesen van bekötve a hálózat, a föld a földelő sínre, a nulla a nullához.

Hogyan tudom így a védőföldet bekötni (hova), ha az egész házban nincs megcsinálva a PEN szétválasztása???

Van villamos végzettségem egyébként, bár nem épületvillamosság, és nem is villanyszerelő. Szóval konyítok a dologhoz, de ezt nem tudom megoldani.

2016. ápr. 17. 13:15
 4/8 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb egy rajz.

Ez itt 3 fázis, de remélem ez nem fog zavarni.

[link]

A csomópontnál van a szétválasztás, de jön még a lakásban lévő EPH vezeték is. Valószínűleg az óránál le van plombálva minden, így az órából kijövő PENT a kiselosztódnál kell szétválasztani; kicsit odébb mint a rajzon.

2016. ápr. 17. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a rajzot.

Közben egyébként megtaláltam minden bejövő vezetéket. A biztosíték táblámra érkezik 3db fázis vezeték (de csak 1 aktív), egy kék színű vezeték ami a nulla, és egy piros, ami földelés. (Jó régi szabvány).

Eddig úgy volt, hogy a piros vissza volt nyomva a falba, a kék rá volt kötve a nulla sínre, és egy harmadik vezetékkel a nulla és a föld sín össze volt kötve a biztosítéktáblán. Ez utóbbit kivettem, a pirosat kötöttem a föld sínre, és a konnektorok (csillárok) nulláját a nullához, földjét a földhöz kötöttem.

Mit kell még csinálnom a szétválasztáshoz?

A piros és a kék vezeték, valamint a Villanyóránál található földelő sín is ugyanaz a pont jelenleg, sípol a multiméter, mintahogy a konnektorokban is a nulla és a földelő kampó között.

Érzem már, hogy nem vagyok messze a megoldástól, de nem jövök rá magamtól, nincs rutinom sajnos.

2016. ápr. 17. 19:47
 6/8 anonim ***** válasza:

elvileg akkor jó, ha összesípol amit mondtál. csak a vezetékek tényleges végeit innen nem látni.

Az FI relé jó működéséhez, egy próbalámpával minden fogyasztónál (dugalj, lámpa) próbáld le, hogy megfelelően működik. Elvileg 30mA-os a FI relé. egy sima égő-foglalat és bekötve két vezeték; égőt számold ki, hogy 30mA-nál több legyen az áramfelvétele.

Mindenhol a fázis és védő közé érintve le kell kapcsolnia; a fázis és nulla közt nem. Ha mindenhol végignézted, akkor elvileg jó a hálózatod.

2016. ápr. 18. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

A Fi-relé nem marad fent. Ahogy felkapcsolom a villanyórát, azonnal lemegy. Ha úgy kapcsolom fel a vilanyórát, hogy a kismegszakítók lent vannak, akkor kb 10 másodperc után megy le.

Az első esetnek az az oka, hogy a föld és a nulla össze vannak kötve, csomóponti tv miatt a föld felé folyik el a visszafolyó áram egy része a nulla helyett, és a föld nincs bent a fi-relében.

A második eset már érdekesebb. Arra tippelek, hogy az egész házban sehol nincs semmilyen szinten szétválasztva a nulla és a föld (70-es években épült panel) és szomszédok régi készülékein már szivárog némi áram a föld felé. Mivel viszont a föld és a nulla ugyanaz, ezért az én nullámon is visszafolyik valamennyi, ezért megy le a fi relé akkor is, ha lakásomban nincs is áram, mert a kismegszakítók lent vannak.

Így aza kérdés, hogy a szétválasztást meg lehet-e csinálni egyedileg, vagy pedig az egészre keresztet vethetek...

2016. ápr. 19. 18:53
 8/8 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben keress inkább egy villanyszerelőt mert gondok vannak. Panelban règen a piros az EPH is volt sokszor, nálam mèg valami rádió- 5v föld is volt egyben. Ez a madzagolás nem játèk mert a szomszèdot is agyonvághatja a te villanyos hibás kötèsed. Panelban a földelès központilag van a betápon. Fi relè előtt van a szètválasztás, a nulla ès fázisok átmennek rajta, a vèdő nem.
2016. ápr. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!