Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Érdemes termosztátot beraknom?

Érdemes termosztátot beraknom?

Figyelt kérdés
45 éves "kádárkocka" házról van szó, régi szocreál fűtési rendszerrel, éti kazánnal. Jó pár éve itt lakom, mindig úgy használom az egyébként kézi vezérlésű fűtést, hogy mindig reggel 8-tól, este 9-ig megy a fűtés, enyhébb időben 40-45 fokon, hidegebb időben 50-55 fokon, éjszaka egyáltalán nem megy a kazán, lekapcsolom, viszont így egyenletes 21-22 fok uralkodik a házban, ha fűtök, éjszaka se hűl vissza a ház annyira, talán 2-3 fokot. Na most eddig oké, minden szép és jó, de viszont sok helyen olvasom, hogy tönkreteheti a kazánt, ha alacsony hőmérsékleten üzemelem (10 éve eddig nem volt, remélem nem lesz), nem tudom mi igaz ebből, illetve jobb ha szobatermosztátot berakok, igen ám de ehhez a régi rendszerhez nem passzolna össze, mivel akkor vagy hideg lenne, vagy meleg. Szóval nem tudom, nekem így jó termosztát nélkül, de félek, hogy gond lesz. Egyébként tervben van előreláthatólag a fűtéskorszerűsítés, de azért nem szeretném ha gond lenne.
2016. nov. 29. 22:37
 1/9 anonim ***** válasza:

Használd így ahogy eddig nyugodtan, nem lesz attól baja.

Majd ha tönkremegy akkor az egész rendszert egyben érdemes frissiteni/cserélni.

2016. nov. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Olvass utána a kazán vèdőszelepnek. Egyszerú beèpìteni, nem kell hozzá nagy befektetès. Pont arra való, amire szüksèged van.
2016. nov. 30. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Igazából ha 10 évig nem lett baja mért pont most lenne.


Termosztátot én viszont tennék, nem kapcsolgatnám a kazánt már csak a kényelem végett sem. Sőt előre programoztam mikor hány fok legyen napi lebontásban.


Passzolni passzolhatna a te rendszeredhez is egy termosztát. Vannak öntanuló termosztátok, amik figyelembe veszik a fűtési rendszer és a ház hőtehetetlenségét.


Nem vagyok fűtés szerelő, de itt egészen jól leírják:


[link]

2016. nov. 30. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Az a baj utolsó (de köszi, hogy írtál), hogy nagyon nagy ennek fűtési rendszernek a hőtehetetlensége, ha termosztátot beraknék, akkor a kazánvizet is feljebb kéne állítanom olyan 60 fok fölé biztosan, így olyan hőingadozások lennének, hogy szerintem ezt egy finomabb kapcsolási érzékenységű termo se küszöbölné ki, szerintem.
2016. nov. 30. 14:47
 5/9 A kérdező kommentje:
Ja, s köszi a többieknek is a választ. Sajnos rossz egy fűtés egyébként annyiban, hogy ha bekapcsolom a kazánt kell legalább félóra, hogy melegek legyenek a radiátorok, de ha lekapcsolom sokáig melegek, több órán keresztül.
2016. nov. 30. 14:51
 6/9 anonim ***** válasza:

Éppen ezért írtam az ÖNTANULÓ termosztátokat. Nem az érzékenységen múlik, hanem hogy mennyivel előbb lekapcsolja és vissza a fűtést, mert egy idő után érzékeli mennyi idő kell a felfűtéshez és meddig tart a lehűlés.


Nem azt tanulják az öntanuló termosztátok meg mikor hány fok legyen, hanem hogy mennyi a rendszer hőtehetetlensége.


Pl. beállítod 20 fokra, elkezd fűteni, de (és ez az amit helyben megtanul) időben lekapcsolja, mert "tudja" mennyi melegvíz van a rendszerben ami még továbbra is melegíti a házat. Amikor hűl a ház és a levegője akkor meg pont fordítva. Tudja, hogy mennyivel előtte el kell indítania, hogy amire csökkenni kezdene a hőmérséklet addigra már melegedjen a víz a radiátorokban.


Ez pont erre van, de nem erőszak a disznótor természetesen :)

2016. nov. 30. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Na, ezt nem tudtam, nem is rossz az ötlet, köszi szépen.
2016. nov. 30. 15:11
 8/9 anonim ***** válasza:
Amit fent írtak: ezt hívják PID szabályzásnak. Ezt keresd az okos termosztátok leírásában. Persze kell nekik pár 3-5 nap mire megtanulják és adatot gyűjtenek a működéshez.
2016. nov. 30. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, ha nem kondenzációs kazánod van, akkor 55 fok alatt NE üzemeltesd a kazánt, mert az égéstermékek kondenzátum formájában lecsapódhatnak az alacsonyabb üzemeltetési hőfokon a kazán belsejében és a te kazánod erre nincs felkészítve, korróziót okozhat! (A kondenzációs kazánokat lehet és érdemes 55 fok előremenő vízhőfok alatt üzemeltetni! Ekkor működnek kondenzációs módban. Nem véletlenül olyan drágák, a szerkezeti anyaguk elviseli a kondenzátumot!)


Szerintem a legegyszerűbb termosztáttal is boldogulnál. Ha amúgy is kézi vezérléssel dolgozol, akkor hamar be fogod tudni programozni, hogy mely időpontokban fűtsön.

Ha mindig van otthon valaki, akkor mondjuk 60-70 fokos előremenővel fűtsön reggel 5-6 közt egy órát, hogy mire felkelsz, jó idő legyen, meg mondjuk programoznék még 2 időszakot 10-11 óráig és 16-17 óráig, hogy este is kellemes idő legyen.

Ha dolgoztok, akkor meg úgy időzítenék inkább kétszer másfél óra fűtést, hogy a reggeli felkelés előtt érjen véget egy ciklus, meg a hazaérkezés időpontjában érjen véget egy ciklus.

[Kétféle módon is le tudod követni a kinti hőmérséklet alakulását. Egyrészt úgy mint eddig, ha nagyon röpködnek a mínuszok kint, akkor a kazán előremenő hőfokát állítod fentebb, és a termosztát idők maradnak. Vagy ha az előremenő hőfokot nem változtatod, akkor az fűtési időtertamok hosszának átállításával variálhatsz.]

2016. dec. 1. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!