Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Termosztáttól fogyhat kevesebb...

Termosztáttól fogyhat kevesebb gáz?

Figyelt kérdés
Tegnap cseréltem le a régi szobatermosztátot egy computherm digitálisra 0.1 fok kapcsolási érzékenységgel. Meglepve veszem észre, hogy a tegnapi 10 köbméter helyett ma 8 fogyott el, s az idő is szelesebb, mint tegnap, s sokkal jobb az idő a házban. Létezhet ez?
2016. dec. 28. 16:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
37%
De létezik ilyen a precízebb energia felhasználás miatt.
2016. dec. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Csak mégis furcsa egy kicsit, 4 ezer forintba került összesen, egy éven belül többszörösen visszahozza az árát, azt mondom, ha évente cserélni kéne akkor is megérné, de nyilván több ideig fog üzemelni. Köszi a választ. :D
2016. dec. 28. 17:24
 3/11 anonim ***** válasza:
52%

Ekkora különbség kizárt.

A precízség nem arra jó, hogy a fogyasztás kevesebb legyen, hanem hogy egyenletesebb legyen a hőmérséklet. Összességében csak jelentéktelen különbségek lehetnek, véletlenszerű előjellel.

Keress valami más okot a kevesebb fogyasztásra.

Nálunk pl. tegnap borongós idő volt, ma meg hét ágra sütött a nap. Most éjszaka viszonylagos szélcsend volt, csak nappalra erősödött meg a szél, előző éjszaka erősen fújt.

2016. dec. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
33%

Szerintem nem a termosztát okozta a kevesebb fogyasztást, valami más oka lehetett.

Lehet hogy valamit elnéztél, vagy elszámoltál.

2016. dec. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%

Kicsi a vlószínűsége, hogy az összes gáz megtakarítás a termosztát számlájára írható. Lehetséges, hogy a kedvező napon a nap is sütött, és az ablakon besütő nap is segített a fűtésben - megnyerted a szoláris nyereségeket - ha jó fekvésű a házad.


De valóban kedvezőbb gázfelhasználást eredményez egy kicsi hőmérsékleti hiszterézissel dolgozó fűtés. Nem mindegy, hogy a 20 fokot úgy tartod a házban, hogy rendszeresen 1-2 fokkal túlfűtesz, és 22,0 fokról hagyod esni 20,0 fokig a hőmérsékletet, vagy csak néhány tized fokkal van túlfűtve a ház. És 20,2 ről esik rendszeresen 20,0 fokra a hőfok. Nagyon nem mindegy!

2016. dec. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
35%

De az se mindegy, ha nem 20-nál kapcsol be, hanem csak 19-re hűlve, mert olyan érzéketlen.

Teljesen véletlenszerű, hogy melyik irányba változik a fogyasztás.

2016. dec. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%

Az is lehet, hogy az átlaghőmérséklet most is ugyanannyi mint a termosztát előtt, csak most egyenletesebb a hőmérséklet. Pl. átlagban most is 20 van, meg múlt héten is 20 volt, csak most 19,5 és 20,5 között mozog a termosztáttal, a múlt héten meg termosztát nélkül 17 és 23 között mozgott. Amikor pedig 17 volt, akkor feltűnt, hogy milyen hideg van, a 23 viszont nem, hogy milyen meleg. Így pszichológiai oka is lehet a hőérzet változásának.

Ha ezt megfejeljük azzal, hogy most egy-másfél fokkal alacsonyabb az átlaghőmérséklet, de a termosztáttal kisebb a hőingadozás, így jobb a hőérzet, akkor akár meg is lehet a 2 m3 nyereség oka.

2016. dec. 29. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Szerencsére 6 fok nem volt az ingadozás, inkább 1-1.5 fok, most olyan 0.2-0.4 fok, de persze értem, amit mondasz. Köszi a válaszokat.
2016. dec. 29. 15:50
 9/11 anonim ***** válasza:

Sejtettem én is :) Csak minél inkább sarkítasz egy problémát, sok esetben annál inkább szembetűnővé válik a lehetséges ok. Képletesen annál inkább kidudorodik, kiszögellik a probléma oka. :)

Persze, ettől még egyáltalán nem biztos, hogy valóban ez az oka a kevesebb gázfogyásnak.

2016. dec. 29. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
39%

Természetesen a termosztát okozza.


Egy mechanikus termosztát lassabban melegszik át, mint a szoba levegője, a szobát túlfűtöd, aztán lassan is hűl ki. Sokkal nagyobb a kapcsolás hiszterézise, mint egy elektronikus intelligens termosztátnak. Magyarul: sokkal inkább "fűrészel" fel-le a szoba hőmérséklete.

Amikor váltottam a mechanikus termosztátról, hasonló fogyasztáscsökkenést érzékeltem én is.

(10 évre vissza minden számlám megvan, fotelfizikusoknak csönd van)

Szóval egyrészt a kisebb hőingadozás okozza (ez együtt jár azzal, hogy gyakrabban, és sokkal rövidebb időre kapcsol be), másrészt az, hogy az intelligens termosztátok "megtanulják" a helyiség és a fútési rendszer viselkedését. Kalkulálnak a rendszer tehetetlenségével, figyelik a felfűtés sebességét, és egy-két nap után már előre számolnak a rendszerben keringő meleg víz hőleadásával.

Ha például 22 fok van beállítva nappalra (éjjelre mondjuk 18,5), akkor a hőmérséklet-növekedés sebességével számolva már 25,6 foknál leállítja a fűtést, és a helyiség mégis eléri a 22 fokot.

22 fokon is meghatározott kitöltési tényezővel kapcsolgat(x perc bekapcsolva, y perc kikapcsolva), és ezt a kitöltést finomhangolja a szoba hőmérsékletének függyvényében. Nem tudom hogy a Computherm is így csinálja-e pontosan, de a Honeywell így működik, nem is 4 ezerbe kerül.

2017. jan. 3. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!