Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Szükséges villamos tervrajz?

Szükséges villamos tervrajz?

Figyelt kérdés
Villanyszerelőként kell villamos tervrajzot készítenem ha a saját házamban szeretnén csinálni a villanyt. Most fogunk építkezni.

2018. febr. 6. 10:34
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha regisztrált villanyszerelő vagy akkor nem. Elég egy megfelelőségi nyilatkozat.


"A regisztrált villanyszerelő a fogyasztási mérőhelyet típus-mérőhely alkalmazása esetén, terv nélkül kivitelezheti, csak kivitelezési nyilatkozatot kell kiadnia. Ha valaki nem rendelkezik reg. villanyszerelő jogosultsággal, tervezővel kell megterveztetnie az adott mérőhelyet. Ez a munka lényegesen drágább lesz a fogyasztónak is."

Forrás: [link]

2018. febr. 6. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A villanyórát azt regisztrált szerelő csinálja. Engem a házon belül érdekel. Házon belül csinálhatom én is, csak azt nem tudom hogy kell e rajzot készítenem.
2018. febr. 6. 11:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Hát...én csináltam az egész lakást...és nem villynyszerelő vagyok,-(nyomdász)

Aki a bekötést intézi,az ha megcsinálja a fogyasztó(k)hoz az EPH jegyzőkönyvet(gondolom azok szabványos kiépítése sem gond)más papír nekem nem kellett.

2018. febr. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

ha nem is profit, azért rajzod sztem mindig érdemes csinálni - könnyebb úgy tervezni már csak a "bevásárló listát" is, meg 5-10 év múlva ha hozzá akarsz valamihez nyúlni, akkor is kincset érhet.


Meg aki az órát köti, azért annak is kötelessége valamilyen szinten átnézni mit kötögettél, ha baj van ő az akit elővesznek...

2018. febr. 6. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A baj az, hogy az állam végrehajtó szervezetei nem beszélnek egymással. Január elsejétől ezt a kérdést egyrészt a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet szabályozza, (lásd alább) csak ebben például nincs szó a szakképzett, magának dolgozó, de kamarai regisztrációval nem rendelkező építtető esetéről.


Egy meghatározás:


12. jelentős villamos berendezés:

c) a villamosműhöz, magánvezetékhez, termelői vezetékhez vagy közvetlen vezetékhez 1000 V-nál nem nagyobb feszültségen csatlakozó fogyasztói villamos berendezés, amely a berendezés áramának nagyságát fázisonként 32 A vagy annál nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem (olvadóbiztosító vagy kismegszakító) korlátozza


Ezek meg itt a követelmények:


1.1.3. A jelentősnek nem tekinthető villamos berendezésekre vonatkozóan elegendő az 1.1.9. pontban meghatározott szabványossági nyilatkozat és – szabványtól való eltérés esetén – az egyenértékűségi nyilatkozat.

1.2. A jelentős villamos berendezésekre vonatkozó kiegészítő követelmények

1.2.1. A jelentős villamos berendezésekre vonatkozóan a villamos biztonsági követelmények teljesítését e Szabályzat előírásai szerint kell igazolni.

1.2.2. A jelentős villamos berendezés üzembe helyezése megkezdésének feltétele, hogy a villamos berendezés rendelkezzen a) üzembehelyezési programmal;

b) az üzembehelyezési állapotot tükröző, a kivitelezés során módosított, kiegészített tervdokumentációval


És az 1.1.9.:


1.1.9. A kivitelező felelős műszaki vezetője szabványossági nyilatkozatának tartalmaznia kell a) a tervekben nem részletezett megoldásoknál figyelembe vett, villamos biztonsági szempontból mértékadó szabványok és Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek tételes – szám szerinti – felsorolását (a szabványok kiadási évszámának feltüntetésével);

b) nyilatkozatot arról, hogy a vonatkozó szabványoktól milyen kivitelezési eltérések vannak, továbbá, hogy az eltérő műszaki megoldás alkalmazásakor a megvalósított biztonsági szint a szabványossal legalább egyenértékű;

c) tervmódosítás vagy a tervektől való eltérés esetén a beruházó és a tervező jóváhagyó nyilatkozatait, valamint a villamos berendezés létesítésének e Szabályzat szerint meghatározott követelményeitől való eltérés esetén az egyenértékűségi nyilatkozatot;

d) a gyártási számmal ellátott, alkalmazott villamossági termékek megfelelőségét igazoló vonatkozó tanúsítványokat;

e) a kivitelező székhelyét, telephelyét és a felelős műszaki vezető nevét, kamarai nyilvántartási számát;

f ) a kivitelező által elvégzett vagy elvégeztetett ellenőrzések, vizsgálatok, mérések összefoglaló felsorolását és minősítését;

g) cégszerű aláírást.


Viszont van még az 1.1.10. is:


1.1.10. A kivitelező vagy annak felelős műszaki vezetője a szabványossági nyilatkozatához csatolja

a) a villamos berendezések első ellenőrzéséről szóló minősítő iratot, a részletes mérési jegyzőkönyvvel együtt a vizsgálatra vonatkozó szabványban foglaltak szerint;

b) kiépített villámvédelem esetén a villámvédelmi felülvizsgálat minősítő iratát, részletes mérési jegyzőkönyvvel együtt;

c) a kábel- és vezetékhálózat részletes szigetelésmérési jegyzőkönyvét;

d) az átadásra kerülő berendezés jellegétől függően a berendezésre vonatkozó előírás vagy megrendelői követelmény alapján szükséges további mérési, vizsgálati jegyzőkönyveket,

bizonylatokat (pl. a működési, üzemi jellemzők, védelmek, mesterséges megvilágítás értéke, elektromágneses összeférhetőség, felharmonikustartalom ellenőrzéséről).


"Meg aki az órát köti, azért annak is kötelessége valamilyen szinten átnézni mit kötögettél, ha baj van ő az akit elővesznek..."

Ezt a két állítást erősen kétlem.

2018. febr. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!