Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Egy kerek,3 méter átmérőjű,75...

Egy kerek,3 méter átmérőjű,75 centiméter magasságig tölthető kerti medencébe hány liter víz fér bele, ha ezen paraméterek figyelembevételével tele szeretném tölteni?

Figyelt kérdés

2019. jún. 8. 22:19
 1/10 anonim ***** válasza:
59%
kb 5300
2019. jún. 8. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
79%
Lám, ilyenekben nyilvánul meg a mai oktatás egyik szégyene.
2019. jún. 9. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Második válaszoló:

Az egyismeretlenes harmadfokú egyenlet megoldóképlete általánosan ax³+bx²+cx+d=0.

Ennek függvényében kitűnik, hogy x³+b/a*x²+c/a*x+d/a=0, ez a megoldás első lépése. Tovább nem írom mer' nehéz telefonon bepötyögni a sok lépést, de remélem érzékeled, hogy egyetértek veled, mert elképesztően értelmetlennek gondolom a sok bemagolt, haszontalan blablát. Egyes csodálatos matematikusok kénye-kedve miatt, akik az oktatási hivatalban összeállítják a tanmenetet, elképesztő mennyiségű a megtanulandó haszontalanság, ellenben ijesztően hiányos az alkalmazott tudás mértéke. Én magam is röstellem, de ilyen egyszerű dolgokat, mint a kérdésben foglaltak, nem tudom kiszámolni. Erre tanított meg a magyar oktatási rendszer.

2019. jún. 9. 14:20
 4/10 anonim válasza:
62%

Kedves kérdező!


Nem nagyon értem, hogy miért te ebben az esetben mire szeretnél harmadfokú egyenletet használni, egy henger térfogatát szeretnéd kiszámolni, amit 5 éve még úgy tanítottak nekem, hogy

V(térfogat)=Pi*r^2(átmérő)*h(magasság), a megoldás első lépése, hogy behelyettesíted az ismert adatokat, ekkor ezt kapod:

V=3,14*30^2*7,5,

itt a 3,14 a Pi értéke, a 30 a medence átmérője deciméterben (méterről deciméterre 10-zel való szorzással tudsz váltani), a 7,5 pedig a medence magassága szintén deciméterben (itt is hasonló az átváltás csak centiméter esetén osztani kell 10-zel).

Szerencsére az egyenlet egyik oldalán csak számok vannak, a másikon pedig egy ismeretlen maradt, ezért második lépésként összeszorozzuk a számokat megkapva ezzel a térfogatot:

V=5301,44.

A kérdés már csak az, hogy ez most mi, kilogram vagy hektoliter esetleg?

A Pi-nek nincs mértékegyesége, a magasság mértékegysége deciméter volt (ha figyeltél fent átváltottuk) ezt szoroztuk meg az átmérővel, ami szintén deciméterben volt megadva. Mivel az átmérő négyzetre volt emelve, ezért azzal duplán szoroztunk, ezért a mértékegységet is megkaphatjuk így! dm*dm*dm=dm^3, azaz köbdeciméter! És itt jön el, hogy miért pont deciméterre váltottunk a számolás során: a decimétert egy nagyon kacifántos módon tudjuk átválltani literre: 1 dm^3 = 1 liter. Ha ez alapján indulunk el a te esetedben is, akkor megkapjuk, hogy egy kerek, 3 méter átmérőjű, 75 centiméter magasságig tölthető kerti medencébe 5301,44 liter víz fér bele.


Remélem ma tanultál valamit, ha már a magyar közoktatás nem tudta beleverni a buksidba.

További szép napot és kellemes medencézést!

2019. jún. 9. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
1.687 kobmeter, ami 1687 liter az elozo szamitas helytelen, mivel r^2 helyett d^2 el szamolt.
2019. jún. 9. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Na látom, hogy itt is mindenkinek más szám jött ki.

Ennyit az oktatásról...

2019. jún. 9. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
A harmadfokú egyenletet példaként hoztam fel arra, hogy például milyen fölösleges tananyagot tömnek a fejünkb, például a térfogatszámítás helyett, ami (ellenben) a vázolt probléma okán jóval hasznosabb lenne. Nyilván nem annak kiszámítására használnám.
2019. jún. 10. 00:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

#5 tévedsz! A végeredmény helyes, mert 15-tel számolt, csupán a terjengős levezetésében szerepel (tévesen) a 30.

V= 15 x 15 x 3.14 x 7.5 = 5298.75

2019. jún. 10. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Valóban én számoltam el valamit, összezavart a dolog és nem ellenőriztem, de igazad van. Elnézést a hibás szamításért.
2019. jún. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kidolgozott megoldásokat mindenkinek! <3
2019. jún. 10. 17:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!