Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Melyik (és miért) a jobb...

Melyik (és miért) a jobb megoldás egy zsaluzott betonlépcső egyenetlenségeinek megszüntetésére, szintjeinek beállítására fenyőfa taposólapokkal (27 mm vastag) történő burkolása előtt?

Figyelt kérdés

1. alternatíva:

Új zsaluzattal beállítom a végleges -burkolás előtti- szinteket és a zsalut kiöntöm önterülő aljzatkiegyenlítővel? Így alakítom ki mind a taposólapok, mind a homloklapok fogadófelületeit is.

10-30 mm-es vízszintes és függőleges réseket kell így kitölteni.

Pl. ezzel: [link]


2. alternatíva:

Meglévő -maradék- laminált bútorlapokkal bedobozolom, beburkolom a mostani betonlépcsőt (a betonhoz részben dűbelezve, részben ragasztással rögzítve a laminált lapokat), így alakítva ki a végleges burkolás előtti fogadó felületeket. Majd a fenyőfa taposó- és homloklapokat ráragasztom a megfelelően beszintezett bútorlap hordozó felületre.

A ragasztáshoz Mester építési ragasztót, Mester szilikon ragasztót vagy Mester ragasztóhabot használnék.

Az első kettővel már csináltam hasonló kisebb munkákat, amiknél jól működött és azóta sem volt velük gond. Nem tudom, hogy a ragasztóhab mennyire alkalmas laminál bútorlapok betonhoz történő ragasztására, illetve fenyőfa lapok és laminált bútorlapok összeragasztására.



Önterülő aljzatkiegyenlítőkkel még nem dolgoztam, és abban sem vagyok biztos, hogy függőleges felületek kiöntésére (homloklapok mögé) alkalmasak.


Érdekelne a véleményetek, pro és kontra érvekkel, javaslatokkal.



#beton lépcső burkolása fával #beton lépcső bedobozolása bútorlapokkal #betonhoz laminált lapok ragasztása #fa lapok és laminált lapok összeragasztása #önterülő aljzatkiegyenlítők
2020. máj. 27. 14:17
 1/7 anonim ***** válasza:
A ragasztóhab az nagyon! :D Ragasztottam már laminált padlót, még tapadóhíd sem kellett, betonlépcsőre irdatlanul fog, csak a laminált padlót, pláne ha vágod, ragasztás előtt töröld át alaposan, pormentesítsd és a lépcsőt is, porszívózd, majd enyhén nedvesítsd. Súlyozd! Hogy ezzel miként tudod majd egy magasságra hozni, azt mondjuk nem tudom, de nálad az biztos megvan elméletben, szóval lényegtelen... az is biztos, hogy (nem kell sok!) 2mm különbség elég ahhoz, hogy megbotoljál a lépcsőben, mert viszonylag hamar beáll az agy arra, hogy mekkorát kell lépni egy lépcsőnél, 3-4. lépésnél már kvázi "megvan" ha ott van legalább 2mm különbség, akkor akár orra lehet esni.
2020. máj. 28. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Az jó, ha a laminált padlót jól lehet ragasztani a ragasztóhabbal, de én nem laminált padlót akarok a betonlépcsőre ragasztani. :)

Hanem laminált bútorlapokat. Ezek 19 mm vastag laminált farostlemez lapok, amiknek mindkét fele laminált (korpusz fehér). Azaz egyik oldaluk sem nedvszívó. Ezeket ragasztanám és dűbelezném (szükség szerint) előzetesen a betonra, hogy velük állítsam be a megfelelő hordozó szinteket, majd végül ezekre ragasztanám a fenyőfa lépcsőlapokat.


Az mindenképp hasznos infó -és köszönöm, hogy megírtad- hogy a ragasztóhab jól használható a betonra történő laminált padló ragasztásnál.

Dolgoztam már laminált padlóval. Bár több féle van ebből is, úgy rémlik a nem látszó oldaluk is felületkezelt, lakkozott, azaz nem nedvszívóak. Ha ezeknél jól működött a ragasztóhab, akkor jól működhet a beton-laminált bútorlap párosításnál is.

Kérdés, hogy a hab csak ragaszt, vagy esetleg a szintkiegyenlítetlenségből adódó hézagokat is jól kitölti a beton és a ráfektetett bútorlap között.

Még egyszer köszönöm az infót.

2020. máj. 28. 11:22
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, így, ahogy írod. Az is kezelt, nem nedvszívó, sima felület, úgyhogy gyak. nincs különbség. A hézagokat nem értem... Ha egy fotót tudnál készíteni, akkor érthetőbb lenne. Azt hittem nem egyforma magasak a fokok.
2020. máj. 28. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Képet most nem tudok feltölteni, de megpróbálom körbeírni a helyzetet. :)

Nem csak az a gond, hogy nem egyforma magasak a fokok, hanem az is, hogy a lépcsők vízszintes részein a beton egyenetlen és sajnos több esetben nem is vízszintes. A vízszint tekintetében max. néhány mm az eltérés, de az is számít. Pl. Az 1 m széles lépcsőnél a bútorlapot a legmagasabb ponthoz tudom rögzíteni. Ha ehhez állítom be a lap vízszintességét, akkor ezen a legmagasabb ponton a lap a legideálisabban kapcsolódik a betonhoz, de lesznek olyan részek, ahol a vízszintesre állított lap és a beton között több mm eltérés is lesz. Ezeket a réseket kellene kitöltenie -elvileg- a ragasztóhabnak.

2020. máj. 28. 15:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Értem. Attól függ, ha kifelé lejt a lépcső, akkor könnyebb a dolog, mert akkor először a lépcsőfok függőleges részére ragasztasz, annak magasságával állítasz vízszintet, megvárod míg megköt (pár perc egyébként) és utána ragasztod a vízszintes lapot, a függőleges magassága adja majd a vízszintet, erre és a legmagasabb pontra egyaránt felül, lesúlyozod. (Én is így állítottam vízszintbe!) Nem kell telibe fújni, csak a szélein körbe egy csík, meg középre egy csík.

Ha nem kifelé lejtenek a fokok, akkor célravezetőbb a fokokat hígra kevert betonnal, esetleg ahogy gondoltad, padloponnal kiegyenlíteni. Utóbbinál nyilván a lefolyást gátolni kell zsaluval. Lehet nem árt tapadóhidat kenni! A fokok oldalát (függőleges részét) könnyedén korrigálod függőbe ragasztóhabbal, beállítod a függőt és nekitolsz egy lépcső magasságával megegyező súlyt úgy, hogy az a függőt adja. Vízszintet állítani vele, az már időigényes, pepecselős munka, s ha nem jön össze, visszaszedni kötés után, na az küzdelmes, mert már próbáltam, és ezért is tudtam neked azt írni, hogy a ragasztóhabbal "nagyon ragad", nem tudod feltépni(!) felvágni tudod maximum, ha van annyi rés, hogy egy vékony kés befér, ha nincs, akkor az úgy sikerült.

Hogy bonyolítsam a helyzeted, ha már ilyen lépcsőt építesz, nem akarsz LED csíkot a fokokba? :D Ott a bútorlap, csak egy felsőmaró kell, függőleges lapok aljába vágsz (kalap alakú) LED profilt, beleragasztod, a vezeték meg jó eséllyel elfér majd a lapok alatt, csak ha 5 foknál több (az akkor 5 méter) két oldalról tápláld meg (azaz az első és az utolsó foknál egyaránt és nyilván összeláncolod) ellenkező esetben nem lesz egyforma a fényerősség...

2020. máj. 29. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

A lépcső a háznak egy kevésbé preferált helyén van. Jelenleg nagyon ritkán használjuk. Bennem is felmerült már a ledes megvilágítás megoldásának lehetősége, de a falak/vakolatok megbontása nélkül nem lehetne megvalósítani a tápellátáshoz szükséges 230V-os tápcsatlakozás kiépítését. Hosszabbítókkal meg nagyon idétlen lenne. :)


Amúgy a lépcsők sajnos nem csak egy irányba lejtenek. Valamelyik így, valamelyik úgy. Jobbra is, balra is, előre is meg hátra is. Sajnos igazi szakipari "remekmunka".


Ezért is hajlok rá, hogy először padloponnal -vagy az általad is javasolt híg betonnal- beállítom azokat a szinteket, amikre aztán lehet burkolni. Csak tartok tőle, hogy a ragasztott burkolatok idővel feltéphetik a padlopon (vagy a híg beton) réteget.

Szóval valószínűleg a padloponozott felületre először ragasztva és dűbelezve kell rögzítenem egy burkolatfogadó réteget. Ezt gondoltam a maradék bútorlapokból megoldani.

Aztán erre már csak ragasztással mehetne a végleges fa lépcsőburkolat.

Így az stabil is lenne és attól sem kellene tartani, hogy terhelés hatására recsegne a szerkezet.

2020. jún. 9. 11:42
 7/7 anonim ***** válasza:
Én nyers betonra ragasztottam a fenyő lépcsőfokokat, ragasztó PUR-habbal. A vízszintet és az egyenletes magasságot úgy állítottam be, hogy mindegyik felragasztandó lépcső lap alá 3-3 db megfelelő magasságú távtartót tettem. Azért 3-at, mert akkor sosem billeg, mivel a háromszög tökéletes síkot határoz meg. Ezután befújtam PUR-habbal és a helyére tettem. Amikor megkötött, fixen állt. A lépcsőfokok elé, a függőleges felületükre 1 cm vastag fatáblákat vágtam méretre. Azt is PUR-habbal ragasztottam. A ragasztó PUR-habnak az a tulajdonsága, hogy kevésbé dagad, mint a normál. De azért le kell súlyozni, illetve ki kell támasztani amíg megköt, máskülönben ez is felemeli a falapokat.
2021. jan. 30. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!