Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Alapanyagokat vályoghoz, vagy...

Alapanyagokat vályoghoz, vagy döngölt földhöz honnan szerzik be a természetességre törekvő ökoház tulajdonosok/családok?

Figyelt kérdés

A vályog például több összetevős anyag, nem biztos, hogy mindenki kertjében megtalálható minden szükséges összetevője.


Még egy kérdés: olyat lehet, hogy az 50, de inkább 70 centi vastag vályogfal adott pontjain vályog helyett "kötésben" rakott masszív téglapilléreket építenek a ház falazatának néhány helyére, hogy azok tartanák a felette levő szintet (plusz az azon lévő tetőt cserepestül)?

Erre (vályogra és téglára) jön 10 cm szigetelés kívülről, de ez most nem számít.



2020. okt. 16. 23:35
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
21%
Vályogot az olcsósága miatt használtak, nem azért, mert olyan jó lenne. Minden vályogházban van egy alap nedvesvályog-szag pl. Falra nemigen lehet rögzíteni semmit, mert nem bírja el. Belemennek a rágcsálók, és az életben nem szabadulsz tőlük.
2020. okt. 17. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
25%
Vályogot ha leszigetelsz, nem szellőzik, elvizesedik, évek alatt elsarasodik, miért vagy a magad ellensége? Vályogfalhoz még szekrényt sem szabad közel tolni, mert nem szellőzik, penészedni fog.
2020. okt. 17. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
82%

Az első két válaszoló hülyeségeket beszélt.


Évezredek óta használja az emberiség a vályogot. Ha betartják az anyag jellegének megfelelő építési szabályokat, egy tartós, örök épületet lehet belőle építeni.


Nézzük a kérdéseidet. Sokan összekeverik, de a vályog címszó kétféle építési módot takar.

Az első a vályogtéglából, a második pedig a vert falból épült ház.


A vályogtéglát agyagos földből, szalma törekkel keverve, átgyúrva, majd formázás után a napon szárítva készítették el.

Felhasználása ugyan úgy történt, mint a mostani égetett kerámia tégláknak.


Vert falnál, mint a neve is mutatja, a készülő falnak megfelelő bezsaluzott keretbe, a földet szalmával keverve beledöngölték.

Ilyenkor az alapanyagot a pince ásásból kitermelt föld képezte.


Már az őseink is tudták, a vályognak a legnagyobb ellensége a víz, a nedvesség.

Ezért a régi időkben terméskőből készítettek alapot a falaknak.

A mai világban könnyű dolgunk van, számtalan vízzáró szigetelés között lehet válogatni.


A másik a vályog teherbírása.

A teherhordó falak minimális falvastagsága földszintes épület esetén, hagyományos fa födémmel, vagy könnyűszerkezetes beton födémmel, illetve fa szerkezetű cserép fedéses tetővel 80 centiméter.

Ha emelet, vagy tetőtér beépítés kerül rá, 1 méteres falvastagság a megkövetelt a teherhordó falaknál.

Ha ezek a méretek be vannak tartva, külön tégla oszlopok, pillérek beépítése fölösleges.

Azonban ha a teherhordó elemek téglából, betonból készülnek, az általad írt 50 centiméteres falvastagság is elegendő.


Egy nyolcvan-száz centiméter falvastagságú vályognak nagyon jó a hőszigetelése, külön szigetelni emiatt nem szükséges.

De szigetelést azért érdemes mégis rátenni, hogy a fagyáspontot a falból kihozzuk.

Ha a talajvíztől megfelelően le vannak a falak szigetelve, a hőszigetelést rájuk lehet építeni, nem fogja a falakat károsítani.


Egy megfelelően megépített, szigetelt vályog házban semmiféle szag nincs, semmiféle penészedés nem lép fel.


Bútorok falra rögzítésénél figyelembe kell venni a gyengébb teherhordó képességet. Téglafalhoz képest háromszoros szorzót kell alkalmazni.

Tehát például konyhaszekrény falra rögzítésénél, amíg téglában 10 cm-es tipliket használunk, vályogfalnál 30 cm-est kell alkalmazni.

Nehezebb gépészeti elemeknél ez a háromszoros szorzó már meghaladná a falvastagságot, tehát például egy boyler felerősítésénél már átmenő csavarokat, menetes szárakat kell használni.

2020. okt. 17. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 mindentudó99 ***** válasza:
50%
Arról nem is beszèlve hogy utólag lehet vízszigetelni. Az új èpítésnél meg eleve kap vízszigetelés. Utána meg lebetonozhatod a szobákat vakolhatod barmivel . Mivel hogy a falak nem lesznek vizesek. A száraz vájogba egy szöget alig lehet beverni. Tehát valam8vel nagyobb tipl8vel bármi falra szerelhető. A vakolat szokott vastagabb lenni ezert is kell pl nagyobb tipli.
2020. okt. 17. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm hármas-négyes!


Tőletek kérdem:


Azonban, ha kicsivel nagyobb házról van szó (a standard 100-150 négyzetméteres helyett akár 250-300 nm), még mindig nem tudom, hogy az alapanyagokat "honnan szerzik be a természetességre törekvő ökoház tulajdonosok"? Hármas, te írtad, hogy a saját kertjükből (pince). Nem tudom elképzelni, hogy lenne annyi anyag (agyag) egy adott területen, hogy egy kicsivel nagyobb alapterületű házhoz az onnan kitermelt agyagot fel lehessen használni. Mivel sok kell. Illetve nem tudom, minden megvásárolni kívánt terület alatt lehet-e megfelelő anyagot (agyagot) találni... Ha nem, honnan és mennyiért lehet beszerezni a szükséges agyagot, töreket?


"Azonban ha a teherhordó elemek téglából, betonból készülnek, az általad írt 50 centiméteres falvastagság is elegendő."


Arra gondoltam, hogy 50-70 cm körül lenne a vályog vastagsága, kb. 10 cm külső hőszigeteléssel, plusz vakolással, de a teherhordást (emeletet és annak teljes tetőszerkezetét) adott helyeken elhelyezett, kötésben lévő téglaoszlopok/téglapillérek vennék át. Magyarul így nem kellene a földszintnek méter vastag falazatúnak lennie. Mutatom alább felülnézeti ábrán (az egyenesek (vályog falak) közötti X-ek jelölik a kötésben rakott teherbírásra szánt tégla oszlopokat), hogy nagyjából hogyan képzeltem el:


Függőleges (hosszúság) 10 méter, vízszintes (a terem szélessége) 7 méter, belmagasság, nagy ablakokkal 3.5 méter:


x__________x

|__________|

|__________|

x__________x

|__________|

|__________|

x__________x


Mindenben javítsatok ki, ha tévedek, örülnék, ha más jobban gondolná.

2020. okt. 17. 09:00
 6/15 mindentudó99 ***** válasza:
Veszel valahonnan. Àrulják ezt is pl itt [link] Hogy ezt hogyan engedélyezik emeletesre építeni azt szerintem nem igen tudja itt senki. Szakembert kell megkerdezni. Természetesen semmi garancia nincs arra hogy az általad vásárolt hazhelyen találsz vájog alapanyagot. Van ahol csak homok van.
2020. okt. 17. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Kérdező, komolyan érdekelne miért döntöttél a vályog mellett. Manapság 100 építkezőből egy se válassza.

Tényleg érdekel.

2020. okt. 17. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Valóban érdekel? (Egy szó lenne csupán a válasz.) Vagy csak kötekedni vagy itt? Veled kapcsoltban engem csak ez érdekel.
2020. okt. 17. 09:48
 9/15 anonim ***** válasza:
86%

Mo-n a legtöbb helyen helybe kibányászható a vályog. Vagy agyag+homok+szalma megfelelő keveréke.

Magyarországon van vályogra szabvány, a szabványügyi hivatal oldalán megtalálod. Belenézni pénzér lehet.

Jelenleg 2 könyv van ami ajánlható

[link]

Ez inkább a szalma szigetelés/ ház

Ez meg 80% ban vályogról szól. Mérési adatok, vályog vizsgálata építéshez stb

[link]


Mindkettő hasznos, nekem megvan. Garantálom mindenre választ kapsz+ német vályogszabvány. Ebből dolgozták ki a magyart

2020. okt. 17. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Régi vályogház anyaga is újrahasználható, de nem könnyű. Nálunk városon kívül vannak agyaggödrök, ahonnan régen felhasználták. Ma ezeket újra lehet keresni, vagy az öregek tudják.

A fent említettnél többféle mód volt falrakásra. Vályogtégla,tömésfal,rakottfal,paticsfal, sárgombócos...

Én úgy tudom, min45 cm vastagság kell a szabvány szerint. Szilárdságot egyedileg vizsgálják mindig tesztekkel, hogy az összetétel jó legyen.

Hőszigetelése még méteresen is rossz sztem. Sokkal jobb falat kapni szalmabála+vályog alkalmazva. Akár passzívházzal egyenértékű; kiválóan szigetelt, és jó hőtartás.

Szilárdság miatt volt tégla. Ma is jó elöbb 2-3 sor tégla, utána a vályogfal. Gerendák alá szintén(könnyebb a betonnál).(vagy betonkoszorú)

2020. okt. 17. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!