Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mit lehet tenni ha a fővllalko...

Mit lehet tenni ha a fővllalkozó nem fizet az alvállalkozónak?

Figyelt kérdés

Bátyám alvállalkozoként elkezdett dolgozni egy vállalkozónak. Írásbeli szerződést nem csináltak csak szobeli megállapodást kötöttek.

Na szóval elkezdett az embereivel dolgozni ennél a cégnél. Az első 1 hónapban minden jól ment. A következő heti fizetésnél viszont már pár napot csúszott a fizu.

Majd kb 1,1 millió Ft-ot kellett volna kifizetnie amikor elkezdődött a hitegetes. Ez 1 hónapon keresztül ment, minden nap azt mondta hogy holnap már megy az utalás. Aztán egyszerűen nem vette fel a telefont, sms-re nem válaszolt. Ez kb 1 hétig ment, mikor bátyám megirta neki hogy ha nem fizet akkor megy az embereivel és amit csináltak azt lebontják. Erre már természetesen vissza hívta és elkezdett a rendőrséggel fenyegetőzni.

Ilyenkor mit lehet csinálni?

Peres úton évekig tartana..van valakinek ötlete?

Tanúk vannak hogy ott dolgoztak(többi ott dolgozó cég emberei) és az SMS-ek is megvannak ahol igergeti hogy majd utal stb

Segítsetek. Köszönöm.


2021. jan. 6. 02:06
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

"Írásbeli szerződést nem csináltak csak szobeli megállapodást kötöttek."


Ebben az esetben csak a sóhivatal, ami járható út.

Egyébként a hivatalos munkaszerződés pont ezért jobb választás mint a feketézés.

Védi a vállalkozót.

10 évig dolgoztam az építőipar egyes szegmenseiben, és láttam pár száz milliót elúszni a feketézés miatt. Nyilván csábító lehet a NAV megkerülése, a kötelező járulékok kijátszása, és az ezekkel járó "plusz bevétel".


Amúgy ne érts félre, nem kárörvendésből írom ezeket. Csak így jár(hat) aki feketén dolgozik.

Hozzáteszem még a legális, szerződéses ki nem fizetett munkák ügye is évekig húzódhat.

Egyik közeli ismerősömet egy osztrák milliárdos húzta le 40 millióval, aki itt Magyarországon volt befektető.

2017 -től húzódott az ügy egészen 2020 márciusáig, mire nagy nehezen megtörtént a kifizetés. Persze az ügyvédi költségeken kívül, ami bár nem mondta mennyi volt de szerintem több milliós tétel.

És még egyszer mondom, ez hivatalos szerződéses munka volt.

2021. jan. 6. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszod!


Had válaszoljak arra amit írtál.

Félre érted, nem volt semmilyen feketézés!

A szóbeli szerződés ugyanolyan érvényes mint az írásbeli. Ezt egy jogban jártas személy mondta, aki ügyvéd mellett dgozik.

És a fizetés sem,zsebből ment ha erre gondolsz.

Bátyám a cége nevében állított ki számlát és utalasos fizetés volt. Valamint bátyám teljesen törvényesen csinálja a vállalkozását, tehát rendesen fizeti a járulékokat, a munkásai be vannak jelentve stb.


Köszönöm mégegyszer a válaszod!

2021. jan. 6. 04:26
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem sok jó sülhet ki belőle.

Kár volt belengetni azt, hogy visszamegy és visszabontják a dolgokat.

Alapból meg kellett volna csinálni, legalább egy alapszinten, majd levonulni. Most már valószínűleg be sem engedik majd őket a munkaterületre, örülhet, ha szerszámok, gépek nem vesznek oda.

Erősködni meg kár, mert mindig jöhet mindkét oldalra egy még "erősebb" figura, kilátástalan dolog ez, mindenképpen fölösleges.

Tanulság: rövid idejű csúszás még belefér, de nem érdemes "ingyen" dolgozni hetekig, hamarabb le kell vonulni. Szerződés híján úgysem tudnak titeket megkötbérezni, inkább fizetnek előbb-utóbb, hogy haladjon a munka.

2021. jan. 6. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ki kell állítani a számlát és amikor lejár a fizetési határidő, fizetési meghagyást kell indítani.

Erre a legtöbb simlis gazember szokott fizetni...

2021. jan. 6. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
Semmi jelentősége úgy kiállítani egy számlát, ha nincs mögötte tartalom (se teljesítési igazolás, se aláírva átvett számla, se semmi). Ha ez ilyen egyszerű lenne, akkor ebben az országban minden remekül működne, mert számlát kiállítani a legegyszerűbb dolog a világon. :-)Ha valaki nem akar fizetni szándékosan, akkor egy kiállított számla nem fogja megváltoztatni a véleményét.
2021. jan. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

#5


Ezek a legendák segítik a nemfizetest....

Online számlázás van, nincs mit aláirni, teljesítési igazolás legközelebb a bíróságon kell majd bemutatni, de ha nincs, az sem számít semmit. Azt kell bizonyítani, h a munkát elvegezték.


Szóval nyugodtan lehet fizetési meghagyást küldeni.


Már csak azért is, mert ha véletlenül per lenne belőle, akkor az e-napló addig nem lezárható, amíg az tart. Addig viszont nincs lakhatási, sem semmi....


Szóval van fizetési kényszer, csak sokan pont az ilyen legendák miatt nem tesznek semmit, csak ülnek és sajnálják magukat.

2021. jan. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Beszéltem egy jogban jártas személyel, aki ügyvéd mellett dolgozik.

Ő azt mondta állítsa ki a számlát bátyám ahogy előtte is, adja meg a határidőt valamint írjon nekik egy üzenetet, hogy mivel nem hajlandóak még csak a megkeresesre sem reagálni, így konzultáltam egy ügyvéddel és a kiállított számla határideje lejárta után jogi lépéseket fog tenni.

Azt mondta írjuk bele, hogy ha nem fizet akkor fizetési meghagyási eljárást fog indítani ellene, írja bele hogy a Munkaügyi Főfelügyelőségnél is feljelentést tesz szerződés szegés és fizetési kötelezettségek elmulasztása miatt. Azt is mondta hogy írjuk bele hogy az ÉVOSZ (Építési Vállalkozók Országos Szövetsége) felé is jelezni fogjuk hogy az Építőipari Követelés-nyilvántartó Rendszer fekete listájára vegyék fel a céget. Vagy akár azt is bele lehet írni, hogy akár a média segítséget is kérni fogja bátyám...


Egyébként kérdeztem erről hogy ha vissza megy lebontani mi van akkor. Azt mondta mindenhol máshol lehetséges lenne ez kivéve Magyarországon. Ő pl 5 évig Londonban élt, ott is ügyvéd mellett dolgozott és fordultak elő ilyen esetek mint ez. Ott viszont a ki nem fizetett vállalkozó simán visszamehet és leeszerelheti amit megcsinált vagy ha olyan a munkája mint pl festés akkor nyugodtan elvihet ingósagokat a tartozás ellenében.

Ott úgy van a törvényben hogy egy termék vagy szolgáltatás mindaddig a szolgáltató tulajdona amíg a megrendelő a szolgaltatas vagy termék árat haladéktalanul megteriti.

Ott igy van...Magyarorszagon rohadtul nem.

Kerdeztem őt erről is, hogy mi van ha nincs írásbeli szerződés. Azt mondta hogy a szóbeli szerződés is érvényes, csak nyilván azt nehezebb bizonyítani.

De azt mondta, hogy létezik olyan hogy ráutaló magatartás a jogban (remélem jól írtam) ami akár az is lehet ha SMS-ben leirja hogy tartozik tehát beismeri, és az is valami.

Gondoltam leirom, és köszönöm mindenkinek a válaszokat!

2021. jan. 6. 10:18
 8/8 anonim ***** válasza:
34%

Én is vállalkozóként dolgozom (nem, nem építőipar!), de az online számlázás nem jelent semmit ebben az esetben. Kiírhatok én bárkinek számlát, az attól még nem jelent fizetési kötelezettséget senkire nézve.

Itt a bizonyítás lenne a lényeg! Nem kétséges, hogy adott esetben be lehet bizonyítani az elvégzett munkát (fotókkal, tanúkkal, de ez sem garancia semmire). Viszont lehet évekig pereskedni, fizetni az ügyvédet, hogy évek múlva esetleg legyen valami eredménye (és közben bármi "történhet" a nem fizető céggel). Ezért írtam, hogy a legjobb ilyenkor viszonylag gyorsan levonulni, főleg ha szerződés nélkül történik a munkavégzés. Feketelistára is csak végzés után vesznek fel egy céget, gyanúsítgatás alapján nem (különben mindenki így próbálná a konkurenciát lejáratni), média meg nem foglalkozik egy 1 milliós történettel, mert egyrészt Dunát lehet velük rekeszteni, másrészt százmilliós történetek is vannak.

2021. jan. 6. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!