Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Elektromos, erősáramú légkábel...

Elektromos, erősáramú légkábelt vagy földkábelt lehet magában vagy valamilyen védőcsőben (pl. KPE) telekhatáron lévő kerítésre szerelve vezetni?

Figyelt kérdés

A kocsibehajtó kapujához szeretném elvezetni az áramot, hogy a kaput lehessen motorizálni.

A szomszéd udvarától elválasztó, telekhatáron lévő kerítést mi építettük. A betonalapja kb. 20 cm magasan áll ki a földből. A betonalapba kb. 2,5 m-enként vas oszlopok vannak, bennük vezérdrótok és azokra van rögzítve a ~175 cm magas drótháló.

Ugyanilyen szerkezetű kerítés van az utcai telekhatáron is.

A kerítés tövében -de nem leásva- szeretném vezetni a légkábelt egy KPE csőben.

Kb. 30 m-ert kellene a szomszédos telekhatári kerítésen és kb. 20 m-ert kellene az utcai telekhatári kerítésen vezetni.

- Rendben lenne ez így?

- Biztonságilag, szakszerűség tekintetében?

- Jogszabályilag?

- Van valamilyen előírás arra, hogy egy elektromos légkábelt a talaj felett milyen magasan kell/lehet vezetni?

- Földkábelt csak a földben lehet vezetni vagy föld felett is?



#kapuautomatizálás #Erősáramú légkábel kiépítése #Erősáramú földkábel kiépítése #Légkábel vezetése magántelken #Földkábel vezetése magántelken #Légkábel vezetése kerítésre szerelve
2021. nov. 26. 10:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
79%
Fizikailag lehet, de nyilván rohadtul nem szakszerű vagy biztonságos. Főleg a kerítés tövében, pont f.sza hely, hogy elvágja fűnyíró.
2021. nov. 26. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
43%

Túlbonyolítod.. Vettem húsz méter 1/2 collos KPE vízcsövet, abba húztam a madzagokat, leástam(itt-ott) aztán jónapot. Arra kell ügyelni, hogy ne folyhasson víz a csőbe(szilikon jó sok)

A szabványt, meg hasonló marhaságot felejtsd el. Inkább arra ügyelj, hogy ne sérülhessen meg sehol.


Mindent lehet vezetni mindenhogy, csak az indulásnál tegyél a vezetékre egy FI relét.

A kerítésre sokan szerelik jobb híján. Finnyás szomszédnak meg lehet mutatni a 30mA-e FI relét. Ha telkeden belül vagy, akkor ok. A vízvezetékcső nem csak víz vezetésre jó..


Hat éve működik(kiválóan) az általam barkácsolt kapu, eddig nem volt probléma, sem vezetéksérülés, semmi.

2021. nov. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

#1:

- Nem tudnám elvágni fűnyíróval, mert a kerítés tövébe fektetve is beletenném KPE csőbe, valamint a kerítés mellett végig egy térd magas sövény van telepítve (Ezért is szerettem volna elkerülni, hogy ott ásnom kelljen.), és a vezeték a kerítés és a sövény között lenne elvíve.


#2:

- FI-relé van a ház elektromos rendszerén, a villanyóra szekrényben, közvetlenül a mért hálózat elején.


- Ha csak annyival kerül többe, hogy ásni is kell, akkor inkább törekednék a szabványos vagy a szabvány előírásainak leginkább megfelelő megoldásra. Nyilván nem lenne egyszerű a kb. 50 m hosszú fektető árok kiásása a sövénysor és a kerítés alapja között, ezért is akartam elkerülni, de ha ezzel biztonságosabb megoldást érnék el a szabad levegőn vezetésnél, akkor ... Ezen már ne múljon.

(Azt hittem, hogy a légvezeték azért légvezeték, mert légtérben is lehet vezetni. Bár ha lehet is, nyilván nem mindegy, hogy 6 m magasan vagy testmagasságban vezetik.)


Milyen vezetéket húztál a KPE csőbe (típus, erek száma, keresztmetszet), és milyen hosszan kellet vezetned épülettől a kapuig?

2021. nov. 26. 11:14
 4/11 anonim ***** válasza:
86%

Fél méterenként tekerd be piros vagy sárga szigetelő szalaggal. 20 év múlva a gyereked mar nem fogja tudni mi az. Útban lesz neki, elzárja a vizet és nekiesik vasfűrésszel...


Amúgy symalen cső lenne a szakszerű megoldás.

2021. nov. 26. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4:

Köszönöm a javaslatot és, hogy megemlítetted a szakszerű (symalen cső) megoldást.

Műszaki vagyok és mániákus dokumentáló. Szinte mindent én csinálok a házunkon. Minden tevékenységet -eredeti állapotot és a változtatásokat, bővítéseket- képekkel, rajzokkal és feljegyzésekkel dokumentálok.

Egyrészt, hogy ha úgy hozná a sors, akkor a család rendelkezésére álljon minden, ha külsős szakembert kell bármire igénybe venni, másrészt, ha valamikor eladnák a gyerekeim az ingatlant, akkor az új tulaj is tudja, hogy mit hol ér el a házban és az udvarban.

2021. nov. 26. 15:27
 6/11 anonim ***** válasza:
Tökéletes megoldás mind szakmailag mind minden más téren is. Sok esetben vezetem én is KPE csőben a kábelt hasonló helyzetben , minden előírásnak és szabványnak megfelel ha esetleg nagyon szőrszálhasogatóak akarunk lenni 2-3 méterenként ragaszz a csőre figyelmeztető matricát(lehet kapni villámjelet vagy 230V feliratot). Symalen cső nem jó mert nem bírja a napsütést nem arra van kitalálva . Vezeték terén viszont ne keverd a dolgokat ! A légvezeték levegőbe való egyszeres szigetelésű amit bár lehet és kell is védőcsőben vezetni de nem oda való, a földkábel földbe való szintén fölösleges csőbe húzni - ami neked kell az MBCu vagy MT kábel és a kábelt indulásnál biztosítsd egy kismegszakítóval (vill.szer)
2021. nov. 26. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A 2 válaszolónak üzenem : kültéren a hibaáram relé 100mA-es!! A 30 mA beltérben használatos.
2021. nov. 26. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

#6:

Köszönöm a választ, a részletes szakmai infókat.

Tényleg örülnék, ha megúszhatnám az ásást, és erre jó megoldás lenne a KPE-ben vezetett erősáramú kábel.


- Ekkora távolságra (50-60m) milyen keresztmetszetű és hány eres erősáramú vezetéket célszerű lefektetni egy tolókaput működtető kapumotorhoz és esetlegesen a kapu környékének megvilágításához?

A standard 3 alapér (fázis, nulla vezető és a földelő ér) biztos. Kell több?

A keresztmetszet 1,5 vagy 2,5 mm2?

Feltételezem a nagy távolság miatt célszerűbb vastagabb keresztmetszetű vezetéket használni.


- Van valamilyen szabály arra, hogy adott vastagságú kábelhez milyen belső átmérőjű védőcsövet kell alkalmazni? Vagy bármilyen jó, amibe fizikailag könnyen, szorulás nélkül be lehet húzni az elektromos kábelt?

2021. nov. 26. 18:16
 9/11 anonim ***** válasza:

Szerintem háromerű kábel megfelel. A kábel keresztmetszete a távolságtól és a terhelőáramtól függ.

Megengedett feszültségesés: e=U·ε/100

ε: százalékos feszültségesés, motoros fogyasztónál max. 3%, világításnál max. 1%.

A keresztmetszet: A=2·I·ϱ·ℓ/e

I: terhelőáram, I=P/U

ϱ: a vezető fajlagos ellenállása, réz esetén 0,0175 Ωmm²/m

ℓ: vezető hossza

Az így kapott keresztmetszetet még ellenőrizni kell melegedésre, de valószínűleg feszültségesésre akkora keresztmetszet adódik, ami megfelel melegedésre is.

Megnéztem néhány kapumozgató motor teljesítményét, kb. 300 és 600 W között vannak. Ha a nagyobbat vesszük alapul az 2,6 A, ha ehhez még hozzáveszed a világítást, akkor a teljes áramfelvétel lehet kb. 4 A. Ha a megengedett feszültségesést 1,5%-ra vesszük, akkor:

e=U·ε/100=230·1,5/100=3,45 V

A=2·I·ϱ·ℓ/e=2·4·0,0175·60/3,45=2,44≈2,5 mm²

1% feszültségesésre már 4 mm² kellene. Látom válaszolt itt villanyszerelő is, remélem ő is megnézi, hogy megfelelő-e így.

2021. nov. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
#9: Nagyon köszönöm, sokat segítettél. A gondolatmenet és a számítás levezetése másoknak is hasznos lesz majd, ha hasonló megoldandó feladat előtt állnak. Sokkal könnyebb így, mint ha fizika könyveket kellene bújni a szükséges képletek összegyűjtéséhez és megértéséhez. Külön köszönöm, hogy a válaszod kifejtéséhez még a kapumotorok lehetséges teljesítményének is utánanéztél.
2021. nov. 26. 20:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!