Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mi az a hőigény, és hogyan...

Mi az a hőigény, és hogyan kell méretezni a fűtést?

Figyelt kérdés
Sok kérdésem van erről, ha van egy ház, ami 127m2 (emeletes, emelettel együtt 127m2, és a földszint 83m2) és a belmagasság 2,5m a legjobban szigetelő nyílászárókkal, jó padlás szigeteléssel, és mindenféle hőhíd nélkül, jól szigetelő téglából((x-therm 44) amúgy nem nagyon tudom mik ezek,vagyis úgy nagyjából értem, természetesen nem a téglával van bajom, a passzívház elvárásainak megfelelő házról beszélek) akkor mennyi lehet a hőigény? Illetve ha mondjuk van 8000w a hőigény, amit nem tudom hogy lehet-e, akkor ahhoz 8000w-nyi fűtőkábel, vagy 8000w-os bármilyen fűtőtest kell? Illetve hogyha 8000w a hőigény, akkor az óránként fogyaszt 8kW-ot? Nem nagyon értek hozzá, ezeket úgy olvastam össze vagy 8 cikkből, de ezt még sehol nem hallottam hogy ez hogyan van, a kérdésem még hogy ennek a háznak, amit én építenék, mennyi lehet a minimális hőigénye, illetve mennyi lehet a maximális hőigénye (passzívház!)? A válaszokat előre is köszönöm!

2021. dec. 17. 08:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Épületgépészet szakirányon ez 2 féléves mérnöki tantárgy, szóval nem olyan egyszerű megtervezni.


Természetesen gyakorlati megfigyelések vannak, de ezek vagy bejönnek vagy nem (nincs két egyforma ház/telek/benapozottság), ami egy több millós beruházásnál nem elfogadható.

Ennek ellenére az emberek többsége simán elfogadja a szakik: Így szoktuk! - érvelését.


Keress egy épületgépészt és megtervezi. Értelmesebb fűtés szerelők tudnak ajánlani, mert ők is sokszor kérik a tanácsukat.

2021. dec. 17. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Gondolom van, vagy csináltass energetikai felmérést, abba kiszámolják, jó támpont. A fűtést lehet hozzá méretezni. De valóban egy jó épületgépész számolja ki.

Függ a kívánt belső és külső hőfoktól a veszteséget. Mekkora telek vannak milyen min hőfokra mennyi ideig kell számítani. Ma már nem kell -20 vagy -15 fokkal sem számolni sok helyen.

2021. dec. 17. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

"Épületgépészet szakirányon ez 2 féléves mérnöki tantárgy, szóval nem olyan egyszerű megtervezni."


Valami hasonlót akartam én is írni. :)


Kérdező, mindenképpen érdemes egy tervezőt megbízni, mert házilagos okoskodással több évtizedre elronthatjátok a bennlakás minőségét.

2021. dec. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Mi technikusin tanultuk, 2 A/4 oldal kb a számolás papíron, és ez csak a hőigény. Utána még radiátort/padlófűtést is kell méretezni, meg csőátmérőt. Ez mind mérnöki/technikusi munka, ökölszabály az csak egy jóvanazúgy megoldás. Hogy építesz meg egy rendszert ha nem érted a működését? Nem tudod mi az az áramlási sebesség, térfogatáram, szivattyú emelőmagasság, súrlódási/alaki ellenállás és az ezek miatt létrejött nyomásveszteség. Mérnökin sokkal gagyibb dolgokat tanultunk eddig...
2021. dec. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát elektromos padlófűtés lesz. És nagyon nem lehez nehéz a működése szerintem, van a fűtő kábel, kiszámolom a hőigényt, és annak megfelelően kiválasztom hogy milyen kell, gondolom a gyártó ráírja hogy 1m2-en hány wattnyi hőt állít elő, jó nyilván nem ilyen egyszerű, mert ugye belmagasság, a nyílászárok hőátadási jellemzői, fal hőátadási jellemzői, stb. De nekem csak nagyjából kell, úgyis túlméretezem, csak nagyjából kell, hogy hány millióba fog az kerülni. Mivel napelemes rendszert is akarok hozzá, és azt is ki kell számolni.
2021. dec. 21. 21:11
 6/8 anonim ***** válasza:
Éves gázszámla, nézd meg hány m3 gáz fogyott átlagban, szorozd be 10-12 vel annyi kwh kell áramból ugyanolyan hőmérséklet eléréséhez egy évben. Plusz a ház egyéb fogyasztása. Ha ez mondjuk 12000 Kwh, akkor minimum 12 kw teljesítményű fűtőszőnyeg kell az egész házba, meg persze újra vezetékelni, plusz 3 fázis plusz amper bővítés ha nincs annyi. A cekászos fűtést el kellene felejteni, de te érzed. Szomszéd is így fűt, két szobás szigeteletlen ház, fél milla az éves fűtése.
2021. dec. 22. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Brutális rezsije lesz, 43 Ft/kWh !


Én maradnék a jól bevált vizes padlófűtésnél és gázkazán. Ha nagyon elszáll a gáz ára akkor hőszivattyút simán hozzáépítesz.

Villanyos fűtőszálnál törheted fel a betont!

2021. dec. 22. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Na ezért sem szabad saját kezűleg Mekk Elekként építkezni....
2021. dec. 22. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!