Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hőszivattyú Napelemmel ?

Hőszivattyú Napelemmel ?

Figyelt kérdés
Sziasztok! A közeljövőben szeretnénk építkezni, fa könnyűszerkezetes ház kb. 105nm. A kérdésem, hogy ha a fűtést (padló)+melegvíz+minden más elektromos lenne és hőszivattyúval (levegő-víz)szeretném megoldani+napelem, lehetséges-e 0-ázni az áramszámlát. Kb. Mekkora teljesítményű hőszivattyú és napelem lenne szükséges és kb mennyibe kerülne a beruházás ? (Tudom nehéz megmondani mert kell minden tényező, de aki pont csinált vagy csináltatott nemrég hasonlót hátha tud valami infót) Vagy érdemes-e ebben gondolkodni?

2022. márc. 1. 22:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Bekerülési költség drága, megtérülési idő pedig hosszú (8 év kb.)

10 millióval lehet alaphangon számolni.

2022. márc. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
59%

Nekem 107 négyzetméter, de nem fa. Hőszivattyúm nincs. A fűtés infra, a melegviz stb is villanyról megy. Gáz nincs bekötve, kályha sincs. Szóval full elektromos.

Napelemet 5millióért rakattam 2 éve az építkezéskor. 2 tél alapján még sok is. Majdnem dupla annyit termelt mint ami fogyott. Még bele fog férni egy elektromos kocsi tankolása.

2022. márc. 1. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
73%
10-11 kW napelem, fedezi a hőszivattyút, és a saját fogyasztást, 12 kW Panasonic hőszivattyú 300l HMV-vel most kb 9 millió a kettő, mire neked kell, lesz az 10 millió is. Nullás házad nem lesz ha jövő évben adod át a napelemrendszert, mert jelen állás szerint jövőtől már csak havi elszámolással lehet telepíteni. Megtérülést értelmetlen számolni, gázkazánnál sem számoljuk hogy mikorra hozza be az árát, kell, és kész, vagy megfagysz. Legfeljebb annyi az eltérés hogy a hőszivattyú 1-2 millióval drágább, de ha begyűrűznek ide is majd a beharangozott gázárak, nagyon gyorsan elolvad az üzemelésnél az az 1-2 millió.
2022. márc. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Elsősorban a szigetelésre repülj rá. A meg nem termelt fűtési energia a legolcsóbb.

Ha sikerül levinned a 105m² fűtési igényét 5-6 kW-ra kis túlzással azt már bármivel gazdaságosan megtermelheted. Nem kell évente százezreket kifizetned a melegre.

2022. márc. 2. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

az utolsó mondta a lényeget. Amennyire csak lehet, szigetelni. A szigetelés csodát tesz.

Az én lakásom dupla szigetelésű, kívül-belül. Bőven megtérül, és csodálatos a lakásban a hőérzet. Gázzal fűtök, de meglepően kevés kell.

2022. márc. 2. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
56%

Huhh......

Akkor kezdjük az elején. Bruttó 105 földszintes ház újonnan építve az előírásoknak minimálisan megfelelő szigeteléssel 40 fokos DT számolva 4kw max hőveszteséget ad ki -20fokon, némi ráhagyással ez 5-6kw(nem kell 10kw hőszivattyú az 2 ilyen házat kifűtene). Az éves hőveszteség fűtésre kb 6000-7000kwh, ez részben a fűtésből, részben a háztartás által termelt hulladékhőből tevődik össze.

Egy alap levegő-víz rendszerű hőszivattyú 6-8kw fűtési teljesítménnyel 1 millió körül van, ha minőséget veszel, akkor ez felmehet 2-2,2 millióig, a HMV tartály 200-400e, csövezés, osztó-gyűjtők, váltószelepek 2,5-3,5 millió között áll meg a gépészet anyagárban.(ebbe nincs benne az aktív hűtés, egy fan-coil 100-200k/db, bár felület hűtés is megoldható, de vigyázni kell a párakicsapódással).

Hőszívattyúval az egész éves költséged fűtés-hűtés-HMV készítés kb 7000-8500kwh(időjárás függő), ez 2000-2500kwh fogyasztást jelent évente. A háztartás energiafogyasztása(ha nincsen gáz a lakásban) kb 200-300kwh havonta, ez nagyban attól függ ,ennyit főzöl, mennyit mosol és milyen nagy teljesítményű gépeket üzemeltetsz napi 24 órában(hűtők,fagyasztók, világítás, komfort elektronika). Ha teljesen nulla energiára akarsz kijönni, akkor kb 6000kwh éves fogyasztást kell venned alapul, ha déli tájolású napelemes rendszert helyezel üzembe és nincs árnyékolás, akkor 5000wp rendszer elég, ha nem déli tájolású és növényzet árnyékolásával is lehet probléma, akkor pedig 6000wp vagy még nagyobb rendszer a megfelelő.

A gépészet anyagárban 2,5-3,5 millió + munkadíj ami a mai világban szinte bármennyi lehet azt mondom hogy alaphangon 1 millió a víz és csatornakiállásokkal együtt, de Budapesten ez elehet 2-3 millió is!!

A napelemes rendszer 2-3 millió között gyártó és műszaki tartalomtól függően.

2022. márc. 2. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
83%

6 vagyok.....

Aki új háznál már helyezett üzembe gázüzemű fűtőkészüléket az pontosan tudja, hogy nem olcsóbb mint a hőszivattyú, mert kell gázterv, kell fizetni a gáz bevezetésért, csatlakozási díj, minősített szigetelt kémény kell hozzá(hőszivattyúnál nem kell kéményt építeni ha van benne pótfűtés), a gázkészülék ára, semmivel nem olcsóbb 5-10kw nagyságrendben mint egy levegős hőszivattyú.

Ha egy nagy hőveszteségű régi házról van szó(15kw és felette) ahol a csövezés adott, a gáz már be van vezetve az épületbe az egy másik helyzet, de új építésnél alacsony energiaveszteségű ház esetén biztosan nem választanám a gázt, és a gázfűtés nem képes hűteni az épületet és az sem mellékes!!!

2022. márc. 2. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

2 válasz.....

Milyen rendszert szereltek fel 5 millióért?

Az infrafűtés magában semmire nem jó,kiegészítő fűtésnek alkalmas, gondolom más fűtéssel is van kombinálva(padló fűtés)? Ha sima villany bojlered van, az maga 2000kwh/év alaphangon, de ha többen laktok a házban, akkor lehet az 3000kw/h is. A ház, ha nagyon jó szigetelésű, akkor fűtés kb 5000kwh/szezon, ehhez még némi használati fogyasztást is feltételezve 9000-10000kwh/év. Gondolom 15000wp rendszered lehet (5 millióba annak simán bele kell férnie), 17000-18000kwh lehet az éves termelésed. Jól sejtem?

Ekkora rendszerhez óriási felület kell 70-75m2, gondolom az egész tetőt leborítja(nálam is).

2022. márc. 2. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Panasonic split aquarea KIT WH-SXC12H9E8/WH-UX12HE8 T-CAP, -20 C-ig 100% hőszivattyús teljesítmény, hozzá egy 300l drazsice hőszivattyúhoz való HMV, ha szükséges benne van egy 60 l inox aquera puffer, vagy egy 200 l-es sima puffer, hűtésre is előkészítve, elektromos, hűtőköri, vízköri telepítéssel. Vagy van még egy "j" generációs 9 kW al-one 200 l beépített inox HMV-vel, de ez nem T-CAP, -10C-nél már csak 6-7 kW-ot tud. Ezt inkább passzívházakhoz viszik. Ezt most 3,9-ért telepítem, de ez tavalyi ár, a mostanit még ki kell találnom. Van még 16 kW-os T-CAP raktáron, ezt inkább a nagyobb házakhoz viszik. Általában a 12-est ajánlom, főleg ha többen vannak, a használati víz miatt. Hatásfokban is jobb a nagyobb gép, ugyan úgy le tud menni részterhelésben mint a 9 kW-os, és nem árt egy kis tartalék sem. Árban sem sokkal vészesebb mint a 9-es, a nagy ugrás a 16-osnál van. Csak a hőszivattyúnak általában elég 5-6 kW napelem, a többi saját fogyasztásra kell. 10-11 kW-ba a legtöbben beleférnek, a hőszivattyún kívül a saját fogyasztásra marad kb 6-7000 kWh, ami 20-22 ezres havi villanyszámlának felel meg.
2022. márc. 2. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
59%

6 vagyok.....

Nekem is Panasonic T-cap rendszerem van 12kw, csak én 330m2 fűtök vele és nem 105 m2, ezért is mondtam hogy tök felesleges. Nálam egy teljes idényre a HMV+fűtés+hűtés 4 személyre 8000-9000kw/h között van, a kalkulált hőveszteség alapján számított hőveszteségem dt 40 fok esetén(-18 külső hőmérséklet) 11,5kw. Mivel van beépített pótfűtés, azért nem akartam nagyobbat és árban kb 600000 felára lett volna anno a 16kw rendszernek 2011-ben. Nos volt már -20 fok mióta üzemel, és nem kellett a pótfűtés, igaz hogy az inverter kinyomta a frekvenciát 70 herz környékére és olyan hangja volt a kompresszornak mintha felszállna, de fűtött, szerencsére ez nagyon ritkán fordul elő hazánkban.

A 9kw split rendszer is bőven elég erre a házra a 2 millió környékén már beszerezhető, ezért is írtam a 2 végletet.

2022. márc. 2. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!