Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hogyan kell szakszerűen beton...

Hogyan kell szakszerűen beton "Lemez alap"ot készíteni?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy kerti tárolót építeni, aminek betonból szeretnék egy alapot, "lemez alapot" (remélem így hívják) azaz egy betonplaccot készíteni.


A tároló kb. 4m*2,5 alapterületű lenne, és fa felépítmény. Az alapba már betenném a menetes szárat, amire menne a gerenda.


A kérdésem az volna, hogy:


- Milyen vastagnak kell lennie minimum ennek a betonplaccnak?

- Gondolom sóderágy nem ártana alá, ha így van, az milyen vastagon menjen?

_ kell bele betonacél háló? vagy ekkora terület megoldható egy dilatációs réssel?

- mi az a hőmérséklet, amikor még adalékanyagok nélkül lehet betonozni, és mi az, ahol már kell bele valami?

Ha kell bele adalékanyag a hideg miatt, milyen anyag ez?

- Van-e bármi, amire kiemelt figyelmet kell fordítani?



Köszönöm a segítségeteket előre is. :)



2023. jan. 25. 23:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ekkorát készítettem én is. Igaz nyáron, de ez nem lényeges, ha nem fagy. A legfontosabb a jó, sík földterület döngölve, erre ment a kézzel kevert, rostált sóderból készült beton 12-15 cm vastagon.

Előtte még körben készítettem egy zsalut, ami a szintet meghatározta. Tégladarabokra tettem a 6-os betonacél hálót, hogy legyen tartása is. Még néhány pálca, ez-az, kerítésdrót is jutott a betonba. Műanyag tipliket nyomtam ahová kellett, kötés után lehetett összerakni a bódét.


Ekkora területre nem kell tágulási hézag(én ezzel nem foglalkoztam.) ez tíz éve történt, azóta sincs hiba.


Ha most betonozol, akkor az első nap legalább ne fagyjon éjjel(sem) másnap már lehet ráteríteni mindenféle plédet, rongyokat, papírzsákot, majd erre fóliát, és deszkából, rudakból nehezéket. ..télen várni kell egy hónapot szerintem.


Nem értek ehhez, de erre futotta.

2023. jan. 26. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod.

A rostált sóderből készült betonra nem gondoltam, de végül is megoldható ez is. Zsalunak az épülethez szánt gerendákat, fa anyagot gondoltam. Én i

A betonacél hálót úgy gondoltam bele tenni, hogy mikor félig meg van a beton vastagsága, akkor teszem be a betonacél hálót. Így "középre" kerül.

Ami meglepett, és elgondolkoztat, az az egy hónap várakozási idő.

Úgy érted, egy hónap a beton elkészülte, és a felépítmény építése között? :O az meglehetősen sok idő, egy hétben gondolkoztam max. :O


Mindenesetre köszönöm a válaszod, hasznos volt, ment is rá a pozitív. :)

2023. jan. 26. 10:00
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

1 hetet nyáron is kell várnod a ráépítéssel. Tavasszal állnék neki a helyedben, ahhoz hogy ne kelljen adalékanyag, semmiképp sem szabad fagynak lennie. Adalékanyagnak kalcidurt szoktak használni, ez nem csak a fagytól védi a betont, de a kötést is gyorsítja. A háló behelyezését nem kell túlgondolni, csináld úgy, ahogy az első írta. 1. Nem úgy betonozunk, hogy megterítjük a teljes területet félig! Úgy betonozz, hogy hálót beteszed, elemeled a földtől, majd egyikőtök kever és hordja neked az anyagot, Te benn állsz a területen és húzod szintre, magad felé. Szóval azonnal szintet húzol és úgy haladsz tovább. 2. ha semmi nem tartja fel a hálót, az lesüllyedhet a betonban. Egyébként is úsztatnod kell, híg betonra van szükséged ahhoz, hogy tükröt tudj húzni.

Lemezalap 15, de inkább 20cm vastag legyen és szükséges sávalapot is készítened, nem azért, mert a fal tömege akkora lesz, hogy ne bírná el a lemezalap, hanem azért, hogy az elcsúszást megakadályozzad. Sávalapot nem kell egy szerszámtárolónál bevasalnod. Szélessége a fal szélessége plus 10cm, mélységre meglátásom szerint esetedben elég 40-50cm. Beteheted előre is a tőcsavarokat, de megteheted azt is, hogy később fúrsz be és beütődübelt használsz, ha az utóbbit választod, akkor 3-4 hetet kell várni a beton kikeményedésére. Azt is megteheted, hogy szintén később fúrsz be (ennek akkor van értelme, ha úgy látod az alsó pallókra átmérni a tőcsavarok helyét számodra macerás), fogsz egy kompresszort vagy ha nincs, egy kézi pumpát és kifújod a lyukakból a port, majd benyomsz a lyukakban vegyi dübelt majd ebbe benyomod a menetesszárat. Ekkor fontos, hogy egyesével csináld, mert a vegyi dübel nagyon hamar köt 15 perc elég ahhoz, hogy abba már ne tudj belehelyezni semmit sem.

Falak építéséhez én azt javaslom, hogy ne gerendát használj, mert teljesen felesleges, elég a palló, 5x10-es vagy 5x15-ös, ahogy gondolod, szerszámoshoz szerintem elég az 5x10. 5x10-esnél a pallótávolságok 40cm, 15-ösnél 60cm, ennek okán viszont a 15-öst egyszerűbb szigetelni, mert a táblás üveg/kőzetgyapot is 60-as. A falat összeszögeled a földön (az alapon), majd felállítod és ráemeled a tőcsavarokra. A 4 felállított falat is egymáshoz kell szögelni, sarkokat kell tudni kialakítani úgy, hogy sarkoknál is tudjad mihez rögzíteni majd a párnafákat, majd a tetejére eltolva kerül még plusz egy 5x10-es vagy 5x15-ös, ez is pluszban összefogja a falakat.

Ajtó, ablak kialakításánál, nem elegendő annak keretét (áthidalást) egyetlen pallóval megoldani! Egy példa: 210x90-es ajtó, bontod a 60-as vagy a 40-es rendet és alsó pallót a Te esetedben ezen szakaszon kivágod (ha nem akarsz magas küszöböt), majd az ajtó helyén egymástól 102cm távolságra beraksz 1-1 függőleges pallót, majd alaptól mérve 212cm-es magasságban beraksz egy vízszintes pallót, ezt jobbról-balról még egy-egy pallóval alátámasztod, majd a vízszintes palló (áthidaló) felett is jobbról-balról 1-1 pallót becsavarsz, és ennek a szakasznak (ajtó feletti rész) legalább a közepénél beraksz 1 függőleges pallót. Így kapsz egy 212x92cm-es keretet, jobbról-balról 1-1 cm játék van az ajtó helyes beállítására.


Sóderágyat akkor rakj alá, ha a humuszréteget nem kívánod eltávolítani, sőt rakhatsz alá akár egy vastag fóliát is.

Dilatációs résre nincs szükség!

Kívülről legalább 15-ös OSB-t tégy, majd erre mehet fel (eldöntöd milyen vastag) EPS, és ezt be lehet húzni, majd lefesteni, de akár mehet rá nemesvakolat is, attól függ mi illik bele a környezetbe, nyilván igények változóak. Belül feltűzöl párazáró fóliát a fóliát folytonosan egymáshoz kell ragasztani alu ragasztószalaggal, és a mennyezeti fóliát az oldalfalival is össze kell tudni ragasztani. Erre mehet rá a párnafa, itt leszerelheted a villanyt, majd ezt követően mehet rá 1 vagy 2 réteg gipszkarton.

Tetőre ha 60cm-re teszed egymástól a tartópallókat, akkor 22-es OSB szükséges, ha 40cm-re, akkor elég a 18-as!

2023. jan. 28. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Fagyálló adalék is mehet bele, az időjárást a következő 2 hétre érdemes megnézni előtte.
2023. jan. 28. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#3.as, köszönöm a részletes leírást. Igen hasznos összefoglaló, sok olyat írtál, ami megkönnyíti majd a munkát. Ment is a pozitív értékelés. :)


A tavaszt megvárni sajnos nem tudom, most van rá lehetősség. A kalcidur használatát megfogadom, gondolom nem egy ökör ára, és a felhasználásról is lesz rajta valamilyen tájékoztató. Vagy ha esetleg tudsz tanácsot adni, hogy használjam, azt megköszönöm.

2023. jan. 29. 18:21
 6/6 anonim ***** válasza:
Azt nem tudok, nem vagyok kőműves, de merem feltételezni rá van írva az adagolás. 7-étől szárazabb időt mondanak és csak gyenge fagyot éjszakára.
2023. jan. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!