Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Fa vagy betonfödém legyen...

Fa vagy betonfödém legyen tetőtér beépítéséhez? Szeretnék egy zuhanyfülkét wc-vel, tehát járólapos burkolás lenne, de az alap "csak" 60 cm. Elég ez, vagy le kell mondjak a "fürdőszobáról" fönt?

Figyelt kérdés

2013. febr. 17. 13:26
 1/6 anonim ***** válasza:

Miből van a ház? Ha tégla, akkor én betonfödémet használnék mindenképpen. Lehet fát is, de ettől én egy kicsit "félek". Tűzveszély miatt, kezelés miatt, korhadás miatt, gombák, penészek miatt. Bár ez egyéni véleményem, csak emiatt ne hallgass rám, vannak olyan épületek, ahol sok száz éve szuperül működnek fa födémek! :) 60 cm-nek szerintem bőven elégnek kell lennie, de érdemes ezt egy szakembertől megkérdezni.

Azt szokták mondani, hogyha egy szerkezet elég erős lakótér kialakításához, akkor egy zuhanyzós fürdőhöz is az nem olyan nagy többlet súly. A fürdőkád már problémásabb lehet.

Mivel viszont szakember mindenképpen kell a vízvezeték és csatorna felvezetéséhez és azért rákérdeznék.

2013. febr. 17. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mivel szeretnéd megcsináltatni ? Ha fával akkor egy ács szakember kell.A betonhoz meg kőműves .A szigetelés legyen jó ,hogy ne ázzon át a födém majd.Mindenre van megoldás ,csak meg kell keresni .
2013. febr. 17. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Igen, téglafal van. 60 cm mély és 30 cm széles a beton alap, és 30 cm vastag a téglafal is. Betonkoszorú van rajta. Most még csak a tervezgetés fázisában vagyunk, de mindenképpen fogok majd konzultálni szakemberekkel is. Gyerkőcnek kerülne fel egy szoba, és jó lenne, ha lenne fent wc, illetve kis tusoló, ha idősebb lesz, legyen egy külön kis része, s ne kelljen esetleg éjszaka lejárkálnia. ;-) A betonról azt hallottam, hogy még olcsóbb is, de azt mindenképpen egyben kellene kiönteni, ami anyag és ember igényes. A fát viszont meg lehet csináltatni egy szakival, mi meg segédkeznénk neki, tehát itt a munkadíjon tudnánk spórolni, viszont akkor (gondolom) el kell felejtsem a fürdőszobát fönt, illetve azt mondták még, hogy minden lehallatszik, akármilyen jól is van megcsinálva. Ezért van a tanácstalanságom. A betonnal én is jobban szimpatizálok, de még hozzávetőlegesen sem tudom, hogy egyáltalán szóba jöhetne-e nálunk ilyen feltételekkel.
2013. febr. 19. 19:06
 4/6 anonim ***** válasza:

Érdemes lenne még azelőtt megkérdezni egy szakembert (építészt, belsőépítészt), mielőtt gondolkodni kezdenétek, ugyanis ők tudnak konkrét választ adni, hogy a ti házatok/anyagaitok esetében egyáltalán alkalmazható e mindkét megoldás. A fürdőt is megtudják oldani, ez egészen biztos, na és ha kicsit zajos? Nálunk is felhallatszik, ha valaki lent zuhanyzik, de nem zavaró zaj. Figyelni kell, hogy jól csinálják meg. A wc lehet problémásabb, mert ahhoz értelemszerűen kicsit komolyabb méretű cső kell, mint a többi lefolyóhoz. Szét kell barmolni a födémet, láthatatlanul elvezetni, stb. Meg lehet oldani, csak bizonyos helyzetekben a kellemetlenségek miatt sokan inkább be sem vállalják. Én azt mondom, hosszútávon azért megérné. :) Illetve, ha teherbíró födém nincs és már úgy is csináltattok, akkor meg úgy is mindegy.


Egyébként nem vagyok annyira otthon a témában, de nem tartom túl jó megoldásnak a fa födémet, de ez még mindig az én félelmem tárgya. Számomra nem áll össze a tégla + beton + fa födém, ha beton koszorú van, akkor illik beton födémet is tenni, ebből pedig egészen biztosan lehet olyan erőset csinálni, hogy elbírja a fürdőt, akár fürdőkáddal is. Nem mondom hogy nem nagy munka, de én jobb megoldásnak találom. Max akkor választanék fát, ha szeretném hogy a fa gerendák kilátszanak az alsó szinten. :)

2013. febr. 20. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Építész ***** válasza:

Na itt egy szakember.

A helyzet a következő: tetőtér-beépítés esetén - mivel a meglévő tartószerkezetekre (falak, alaptestek) többletterhelés fog jutni - azon túl, hogy építési engedélyt kell rá kérni egy statikusnak is le kell ellenőriznie a meglévő házat a többletterhelés adta feltételeknek.


Az építész és a statikus együtt dolgozik ilyenkor.

A födém anyagválasztására vonatkozóan: tudni kell, hogy a fafödém dinamikus terhelés esetén (járkálás, ugrálás) sokkal jobban mozog, mint a beton; így olyan "lebegő" érzés lesz fenn, de meg lehet szokni.

Betonfödém esetén szinte minden fesztávra lehet gerendás födémet rakni, nem gondolnám, hogy monolit födémet kell építeni (kivéve persze az extrém eseteket, pl 14 méteres falköz).


További jó elmélkedést kívánva, tisztelettel:

egy építész

2013. febr. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a válaszát. :-) A betonfödémmel jobban ki lennék békülve. Remélem elbírja a házunk. Természetesen csakis szakemberek bevonásával látnánk hozzá a dolognak. Még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítségeteket.
2013. febr. 28. 20:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!