Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Passzív házakra mostanság...

Passzív házakra mostanság mennyire van igény szerintetek? Ti hisztek benne? Ti építtetnétek egyet magatoknak?

Figyelt kérdés

Frissdiplomás építőmérnökként 2 éve beleástam magam a témába. Rengeteg anyagot elolvastam és keresgéltem a neten is.

Úgy kezdődött, hogy kevéssel a lediplomázásom után volt lehetőségem kimenni Svédországba és ott pont egy ilyen csúcstehnikájú passzív házat építettünk föl. Bepillantást nyerhettem a szakma krémjébe és megfogadtam, hogy erre teszem fel mérnöki jövőmet! Hazaérkezve rögvest el is kezdtem kis "magánkutatásaimat". Kísérleteztem hőszigetelésekkel, páralecsapódással és rétegrandekkel. Tehát megvan a koncepció, a rétegrend, a szellőztető rendszer és maga a szerkezet. Végül most tartok ott, hogy egy magánvállalkozást szeretnék indítani amelynek keretein belül passzív házakat terveznék és kiviteleznék.


2014. febr. 10. 13:26
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha lenne annyi pénzem akkor naná simán olyat :D
2014. febr. 10. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Én, mint gépészmérnök mindenképpen jónak tartom a passzív ház gondolatát, ha építenék természetesen ez lenne a cél.


Az már más tészta, hogy ezzel nem egy olyan országban kellene próbálkoznod, ahol sem pénzük nincs az embereknek ilyenre, sem gondolkodásuk, hogy belássák, a drága néha olcsóbb...

2014. febr. 10. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Igény lenne rá , a fizetőképességgel van a gond(szerintem).

Lehet hogy bolondság , de én inkább egy költségcsökkentett fél-passzívházban gondolkodnák , tehát kevés háromrétegű nyílászáró , főleg a nap felé, 70 cm szigetelés a padláson , 40 cm a falakon , egy jó modern kazán , és annyi.

A szellőztetőt és a hőszivattyút kihagynám , az a legdrágább az egészben.


A svédek , norvégok meg tudják fizetni a passzívházat , van erdőjük , földgázuk a tengeren , halászatuk, tankerflottájuk,vasércük,fegyvergyártásuk , meg ezekhez bejáratott piacuk , de mi miből termeljük ki az árát ? Hitelből ?


Persze ez csak az én véleményem....

2014. febr. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem a szellőztető a drága, nekem a 30-as porotherm + 10 cm dyvit szigetelésű 2 rétegű ablakos házamon is van rekuperátor. A világ legjobb befektetése volt. Nincs penész és mindig friss a levegő.
2014. febr. 10. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a gond hogy idehaza nem túl támogatott, és a gépészeti rendszerei elég drágák, persze itt is megvan az ésszerűség elve.


Olyanban nehezed lesz talán, hogy mivel ez különleges építési módnak számít, valószínűleg inkább referenciákkal rendelkező már nagyobb cégeket fognak megbízni eleinte. Meg ugye ehhez kellene neked egy tervező építész, egy gépész, statikus, meg egy csomó jól képzett melós, jó műszaki vezető aki elvégzi a dolgát.


Egyszer egy fa vázas házakat tervező/kivitelező illető mondta, hogy az ilyesmikre általában a középrétegnek van igénye, akinek van pénze arra, hogy most kifizesse a többletet, a hosszú távú spórolás jegyében. De az emberek nagy részének pénze nincs ilyesmire, akinek meg nagyon sok a pénze, azt meg szintén nem fogja érdekelni a fűtésszámla.

2014. febr. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ebben a koncepcióban igazából 3 nagy spórolási terület van:

1. A szellőztető rendszer a hőcserélővel együtt tulajdonképpen harmad annyiba kerül, mint egy hagyományos forróvizes-kazános fűtőrendszer! Gondolj bele, nem kellenek drága radiátorok, rengeteg drága rézcső, és ami a legdrágább, a fűtőkazán. Gyakorlatilag 2 vasalóval kifűtöd a házat:P(de kell valamilyen fűtési megoldás ami pótol.)Egy lakatos magánvállalkozóval megegyezés szerint legyártható mert igazán nem nagy dolog :)

2. Egy ilyen könnyűszerkezetes háznak nem kell brutálnagy széles alap mivel a ház össztömege csak a töredéke egy téglafalas, betonfödémes házhoz képest. Ahogy számoltam, itt meg lehet spórolni az alapozás 45-50%-át. Holott ugyanolyan stabil az épület :)

3. A falak többrétegűek de még mindig 10-15%-al olcsóbban kivitelezhető mint egy téglafal, hazai árakkal számolva.

4. Az idő pénz. Egy ilyen háznak nem kell fél év hogy beleköltözz. 4 munkás 3-4 hétig fölnyomja az egészet. Egy téglafal esetében nem beszéltem még a téglafal és a vakolat kiszáradására elvesztegetett időről.

2014. febr. 11. 16:03
 7/9 A kérdező kommentje:
Bocsesz, javítok: 4 :D
2014. febr. 11. 16:04
 8/9 anonim ***** válasza:

Ja, hogy olyan passzív házban gondolkodol, ami könnyűszerkezetes? Az első tulajnak valószínűleg sok öröme lesz benne. De sajnos, ha el akarja adni, akkor megbánja, hogy könnyűszerkezetest épített. Itt Debrecenben gyakorlatilag nincs ára az ilyen házaknak, mert az emberek nem merik megvenni. A 40-50 millából 4-5 éve épített könnyűszerkezetes házak itt keleten 25-30 millióért sem mennek el. Konkrétan van ilyen barátom, aki válófélben van, de két éve nem találnak vevőt az 5 éves házra.


Amúgy a passzív ház nagyon klassz dolog! De ahogy az árakat nézem, egy valamire való bejárati ajtó is több mint egymilla! Ami valóban tudja azokat a kritériumokat, ami alapján majd a ház passzívház lesz. Szóval erre valóban csak olyan kereslet van, aki nem szőröz azon, hogy a háza 40 milla lesz, vagy 60. Vagy napelemmel 63...

2014. febr. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

1. A szellőztető rendszer is baromi drága, és a poén az hogy csak passzívan nem fogod kifűteni a házad télen, szóval mindenképp be kell építeni egy rendes melegvizes rendszert is. Persze vannak kombinált megoldások, de azok megint nem olcsók. Azért a vasalós téma kicsit erős ferdítés.

2. Az alapozás, meg úgy alapvetően a tartószerkezet a teljes költségeknek kb 10-15%-a, nem ezen fogsz jelentőset spórolni. Na meg ha már ott tartunk, egy átlagos családi háznak sem kell "brutálszéles" alaptest, viszont minimális követelmények (fagyhatár, minimális szélesség) ígyis-úgyis tartandó, szóval olyan marhanagyot nem spórolsz, ráadásul ez "csak" beton, ez a legkevésbé számottevő költségkülönbség.

3. Falakról annyit hogy idehaza még mindig a falazóblokkos rendszerek az egyik legolcsóbb alternatíva, tekintve hogy elég nagy reklám és lobbi áll mögötte, ráadásul gyártják ezerrel. Mondom, olyan ember mondta nekem hogy drágább a favázas rendszer, aki ilyeneket épít folyamatosan. Főleg hogy nem olyan ország vagyunk, ahol meglenne ehhez a kellő minőségű faanyag. Bár szerintem alapból jól jöhet egy háznak ha van megfelelő hőtároló tömege, de ez egyéni vélemény.

4. Idő kérdésében azért megnézném hogy "nyomja fel" 4 ember, szerintem egy rendesen megépített passzívházhoz pont hogy több munkás, és odafigyelés kell, ezért is mondtam hogy itt mindenképp olyan emberrel csináltatnám meg, akinek megvan a tapasztalata, és a kiképzett munkaerő hozzá. Ráadásul a mai falazóblokkoknál egyre kevésbé számít a habarcs, mert kb annyira minimalizálják lassan a mennyiségét, hogy szinte csak vékony ragasztórétegként működik.


De csak ismételni tudom magam, hogy ehhez megfelelően szervezett cég kell, sok emberrel, sok szakterületet kell lefedni, és csak egy viszonylag szűkebb rétegnek csinálnád. Jó dolog a passzívház, meg abban van a jövő, a szabálozások is egyre szigorúbbak, de meg is kell fizetni rendesen.

2014. febr. 12. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!