Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Konkrétan hol találom a...

Konkrétan hol találom a törvényben vagy a kormányrendeletben az építkezésnél az 5%-os áfa mértékét, illetve magánszemélyként, hogyan igényelhetem vissza?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egész este nézegettem a törvényt (2015. évi CCXII. törvény), de semmi konkrétumot nem találtam az áfa mértékére. Ugyan hivatkozott az áfa törvényre (2007. évi CXXVII. törvény), de ebben sem szerepelt a lakásépítés áfájának 4 éves időintervallumra 5%-ra történő csökkenése. Úgy hallottam, hogy ezt NGM kormányrendeletben fogják kiadni.

Valaki tud segíteni, esetleg már megtalálta?

A lényeg, hogy én magánszemélyként szeretnék építkezni és úgy kihasználni a maximum 5MFt-os áfa visszatérítést (5% és 27% közötti rész).


Köszi!


2015. dec. 21. 21:44
 1/10 anonim ***** válasza:
Én is kerestem, de é sem találtam semmit. üdv
2015. dec. 21. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
ÁFA visszatérítést csak az kaphat , aki ÁFÁt be is fizet. Pl a vállalkozó, aki építi a házadat. Mivel a számláján szerepel a munka értéke és mellé az áfa, ha kevesebbet kell rátennie, akkor te is kevesebbet fogsz fizetni .
2015. dec. 21. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Én magánemberként szeretnék jövőre elkezdeni építkezni, ebből adódóan (legalábbis eddig ez hangzott el) rendesen ki kell fizetni a 27%-os áfát, majd valamilyen (eddig még nem kommentált, nem meghatározott)módon vissza lehet igényelni a 27% és az 5% közötti különbséget.

Ezt elvileg múlt szerdán tárgyalták.

Nos, se a törvényt nem látom amibe az áfa 5% se a magánszemélyekre vonatkozó kormányrendelettel nem találkoztam és ezt keresem...

2015. dec. 22. 07:12
 4/10 anonim ***** válasza:

Ezt találtam . Igaz, nem törvényrendelet.

[link]

2015. dec. 22. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ez meg mindig csak szobeszed,ezert szeretnem a torvenyt...
2015. dec. 22. 16:18
 6/10 A kérdező kommentje:

erről keresek:

"Adóvisszatérítés is lesz, ha nem cég építi a házunkat, akkor 5 millió forintig vissza lehet kérni az építkezési költségekből az áfát. A kedvezményes hitelt reklámozó bankoknak pedig kell írni minden reklámjukban és hirdetésükben, hogy kormány nyújtja mindezt. "

2015. dec. 29. 17:40
 7/10 A kérdező kommentje:

11. § Az R3. a 8. §-t követően a következő 6/A. alcímmel egészül ki: „6/A. Adó-visszatérítési támogatás 8/A. § (1) A a) legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű összkomfortos lakás vagy a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű összkomfortos egylakásos lakóépület természetes személy építője vagy építtetője az építési bekerülési költség megfizetéséhez, illetve b) az építkezés helyéül szolgáló építési telek vételárához az építési telek természetes személy tulajdonosa adó-visszatérítési támogatást igényelhet. (2) Az adó-visszatérítési támogatás az (1) bekezdés szerinti költségekre egyidejűleg és legfeljebb egy alkalommal, legkésőbb 2019. december 31-ig igényelhető. (3) Nem igényelhető az adó-visszatérítési támogatás az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. § d) pontja szerinti termékértékesítésre. (4) Az adó-visszatérítési támogatás összege megegyezik az építkezés helyéül szolgáló építési telek, valamint a lakás vagy lakóépület építéséhez megvásárolt anyagok és igénybe vett szolgáltatások számlájában feltüntetett és a kiállított számla szerint megfizetett általános forgalmi adó összegével, de legfeljebb 5 000 000 forint. (5) Adó-visszatérítési támogatás esetén az igénylő építő vagy építtető a kérelem benyújtásakor teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan nyilatkozik arról, hogy nem kötött vagy az építési munkák befejezéséig nem köt olyan kivitelezési szerződést, amely alapján a vállalkozó az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre alkalmas lakás vagy lakóépület felépítésére és igénylő részére történő átadására köteles. (6) Adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén a 2. § (2), (8) és (9) bekezdésben, 3. § (1) bekezdés a)–d), f), h) pontjában, i) pont ia)–ic) és if) alpontjában, j) pont ja) és jc) alpontjában, k)–n) pontjában, (1e), (2), (3), (3b), (4) és (6) bekezdésében, 5. §-ában, − az adó-visszatérítési támogatás építési telekre jutó része esetén a 12. § (3) bekezdésben és a 13. § (1) bekezdésében foglaltak kivételével – a 9–19. §-ban foglaltakat is megfelelően alkalmazni kell. (7) Az adó-visszatérítési támogatás építési telekre jutó részét az építési telek vételáráról kiállított számla benyújtását követően, egy összegben folyósítja a hitelintézet a támogatott személy fizetési számlájára. (8) Az igénylő ugyanazon hitelintézetnél egyidejűleg nyújthatja be az adó-visszatérítési támogatás és a családok otthonteremtési kedvezménye iránti kérelmét és a magasabb összegű támogatásra vonatkozó, a 9. § (5) bekezdése alapján számított, az értékbecslés és a helyszíni szemle díját nem tartalmazó, legfeljebb 30 ezer forint bírálati díjat köteles megfizetni.”



Magyar Közlöny 2015. évi 208. szám 2015. december 29

2015. dec. 29. 22:24
 8/10 anonim ***** válasza:
Jelenleg épülő családi háznál visszamenőleg vissza lehet igényelni az áfát? Erről nem olvastam.
2015. dec. 30. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Szerintem nem mivel 2016-ba lep hatalyba. De amit veszel anyagokat ott jatszik az afa visszaterites.
2015. dec. 30. 08:31
 10/10 anonim ***** válasza:
2016. jan. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!