Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mik a ház bővítésének szabályai?

Mik a ház bővítésének szabályai?

Figyelt kérdés
Szeretnénk a 68nm2-es házat egy 4x4 méteres szobával kibővíteni. Az lenne a kérdésem,hogy ehez milyen papírok kellenek? Készítettünk egy tervrajzot ezt bejelentjük és akkár mi magunk is felépítetjük? (Van kőműves a családban stb). Vagy kellenek műszaki ellenőrök és egyéb hivatalos személyek? A felépítés után hogyan zajlik a lakhatási engedély kikérése? Ezekre lennék kiváncsi vagy esetleg tapasztalatokra
2018. máj. 22. 03:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Lakóépület építése vagy bővítése egyszerű bejelentés köteles. Ez azt jelenti, hogy kell keresni egy építész tervezőt aki elkészíti az egyszerű bejelentési tervdokumentációt és azt feltölti az elektronikus építési naplóba. Ezután várni kell, hogy az e-naplót készenlétbe helyezzék a központban ez 15 nap. Ha ez megtörténik akkor az azt követő napon (16.) meg lehet nyitni a naplót ahova fel kell vinni a szereplőket (építtető, tervező, kivitelező, felelős műszaki vezető, stb.) meg amit még kér a program, fel kell tölteni a még hiányzó dokumentumokat (pl. szerződések) és kezdődhet az építkezés.

Felépítés után az illetékes építésfelügyeleti hatósághoz kell bemenni és hatósági bizonyítványt kell kérni, hogy elkészült az épület/bővítés. A felügyelet kimegy és leellenőrzi, hogy minden úgy valósult meg mint ahogy a terveken szerepel. Ha meg van a hatósági bizonyítvány, kell egy földmérőt keresni, aki elkészíti a feltüntetési vázrajzot majd ezzel a vázrajzzal és a felügyelettől kapott hatósági bizonyítvánnyal be kell menni a földhivatalba és fel kell tüntettetni a bővítést a térképen. A földhivatali ügyintézősdit ha rendes vagy nincs nagyon elhavazva a földmérő általában vállalja.

Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 12. § (6) bekezdés b) pontja: Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti, szakirányú szakképesítés nélkül, a szakmai szabályok betartása mellett építési engedélyhez vagy az Étv. 33/A. §-a szerinti egyszerű bejelentéshez kötött esetben a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével.


A rendelet értelmében a törvény szerinti hozzátartozó az egyszerű bejelentés alá tartózó saját részre történő építkezésén építési tevékenységet folytathat. Ennek feltétele viszont, hogy a munkát vállalkozó kivitelező felügyelje, vagyis szükséges az építkezésre vállalkozó kivitelezővel szerződést kötnie. Amennyiben az építtető rendelkezik olyan vállalkozással, ami építőipari kivitelezésre jogosult, úgy vállalkozó kivitelező lehet a saját vállalkozása is. Szakmunkást foglalkoztatni, ha az nem hozzátartozó, a vállalkozás keretein belül lehet.


Valamint érdemes még a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet áttanulmányozása is.

2018. máj. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!