Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Egy panel háznak milyen...

Egy panel háznak milyen várható élethossza van?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom a legtöbb panelt még az 1970es évek elején építették és rengeteg van belőlük. Még nagyon nem hallottam összedőlt panelról, csak egy esetben Oroszországban, ahol egy nagy robbanás miatt a földszinten a panelnek egy része leomlott.


Vékony a faluk és magasak ... hozzá nem értő szemmel nem tűnnek annyira erős szerkezetnek, pedig azok.


Mikor várhatóak az első panelek lebontása vagy akár összeomlása? és mitől fog egy ilyen esemény bekövetkezni?



2018. júl. 8. 19:59
 1/8 anonim ***** válasza:
90%
Meg 50 evig legyel turelemmel.
2018. júl. 8. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%
Ha a karbantartásuk megfelelő és rendkívüli hatás nem éri simán bírják 100 évig.
2018. júl. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 TappancsMancs ***** válasza:
95%
Építészek szerint teljesen jól bírják statikailag, csak volt egy idő amikor valaki kitalálta, hogy 40 évet bírnak vagy mi és elterjedt viszont semmi alapja sincs. Azzal nem osztozom, hogy "nem tűnnek annyira erős szerkezetnek". Lövésed sincs hozzá mi mennyire erős szerkezetű. :)
2018. júl. 9. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%

Amikor épültek akkor a fejlettebb technlógiával készített panelházakra jósoltak elvi 80-100 évet rendszeres karbantartás mellett. Csak mivel sokszor nem a gyári ajánlás szerint szerelték össze a paneleket a sietség miatt ezért biztonsággal úgy 50 évet jósoltak rájuk komolyabb problémák nélkül. Ezt olvastam valahol régebben egy mérnöktől de egy korábbi szomszédom is ezeket mondta aki annak idején ilyen panel építkezéseken dolgozott. Nyugaton már sok ilyen panel épületet visszabontottak és a nagyon hosszú épülettömböket felosztották kisebb tömbökre. Az átépítés után úgy néznek ki mintha újépítésűek lennének. Innen jött a hódmezővásárhelyi panelvisszabontás ötlet is. Ami nyugaton megvalósítható az nálunk anyagi okok miatt nem. Nálunk még a panelprogramot is leállították. Amíg futott a panelprogram akkor is elég kétes minőségűek voltak a felújítások.

A panelházak még kibírhatnak évtizedeket de már el kellene kezdeni tervezni hogy mi legyen azután.

2018. júl. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

3#


"Vékony a faluk és magasak ... hozzá nem értő szemmel nem tűnnek annyira erős szerkezetnek, pedig azok."


"hozzá nem értő szemmel"


Én is leírtam, hogy teljesen laikis hozzá nem értő szemmel :) Most komolyan ebbe kötsz bele?

2018. júl. 9. 11:34
 6/8 TappancsMancs ***** válasza:
89%

Nem belekötés hanem tények. Ez statikai, építészmérnöki dolog. Ha eddig is álltak akkor elég erősek.


De ha mérnöki számításokkal tudod alátámasztani miért nem elég erősek az elfogadható és korrekt válasz. Ha neked személyesen vagy valakinek nem tűnik annak az lényegtelen magánvélemény, nincs alapja és csak köszi hogy elmondtad dolog. Inkább gondolkodjunk ha így véljük, mert közben felhőkarcolókat vázakra építenek több 100 méter magasságig.


Arra utaltam ha így is gondolod fontold meg jobban. Nekem meg nem tűnik elég erősnek az utasszállító repülőgépek szárny vastagsága, mert repülés közben még láttam is, hogy hajladozik. Na bumm. Túltettem magam rajta. Nyilván ki van az találva.

2018. júl. 10. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Azért mivel kíváncsi voltam kerestem egy leírást erről, hogy meddig bírják a különféle épületek, bár az igazat megvallva a realitás szerint kb így saccoltam.


"Meddig áll a házunk?

A különféle technológiákkal épített házak élettartama változó, s ezen idő után bizony jelentős „megerősítésre”, javításra szorulnak. A városi téglaépületek például akár 80-90 évig is bírják kisebb-nagyobb karbantartó javításokkal, de ezen túl már nagyobb (például szigetelés és egyéb) beavatkozásokra van szükségük. A panelszerkezetű épületek problémamentes élettartama rendszeres karbantartással a szakemberek szerint 40-70,

míg a tégla családi házaké 50-80 év, utána jelentős megújuláson kell átesniük. A könnyűszerkezetes házak esetében ez az időszak kitolódik: például a készházak 90-120,

a gerendaházak 120-200, a rönkházak pedig 120-300 évig is stabilan tartják magukat. Ehhez persze nemcsak szakszerű anyag-előkészítésre, hanem a használat során 3-5 évente előírt (például fa-) utókezelési előírások betartására is szükség van."


[link]

[link]

-------------------

Van egy érdekesebb dolog ezt a Műszaki Egyetem anyagából másoltam a ráfordítás (ár) és az állagromlás tekintetében. Tanulságos és valahol sejthető is.


Beton szerkezetek tartóssága és élettartama

A fázis: tervezés, kivitelezés, utókezelés ideje

B fázis: kezdeti fázis (nincs látható károsodás!)

C fázis: a károsodás kezdete

D fázis: jelentős kiterjedésű korrózió / tönkremenetelhez közeli

állapot

Az „ötök törvénye”: de Sitter (1983) szerint: 1dollár elköltése az A fázisban megegyezik 5 dollárral a B fázisban, ami megegyezik 25 dollárral a C fázisban ami egyenlő 125 dollárral a D fázisban.

2018. júl. 10. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem(!) még elég sokáig bírni fogják. 4-es válaszoló, ha nem megfelelő módon szerelték volna össze őket, akkor már rég összedőltek volna.
2018. júl. 16. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!