Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hogy tudnám kiszámolni, hogy...

Hogy tudnám kiszámolni, hogy mekkora teljesítményű napelem rendszert tegyek fel a tetőre?

Figyelt kérdés
Gondolom kéne egy energetikus de nagyjából szeretném tudni mielőtt belevágok.Fűtés számla még nem reális mert nyaralóról van szó és télen eddig nem nagyon használtuk, de lehet hogy később leköltöznénk vagy ha folyamatosan tudnánk fűteni akkor sűrűbben mennénk. A+-os a ház és elektromos padlófűtés van.

2018. okt. 24. 21:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ha nincsenek elég konkrét adataid, akkor leginkább sehogy.

Én vettem egy nyaralót, aminek a fűtésigénye a tizede alá csökkent az átépítés során, miközben kicsit nagyobb lett, de ha más költözne ide, lehet, hogy duplaennyit vagy jóval kevesebbet fűtene.

A falak, tető, talán a padló és a nyílászárók hőátbocsátási tényezője kellene, plusz a légköbméter s a kívánt hőmérséklet, a magyar telekről vannak fogalmaink... Ebből már lehetne számolni valamit, ha feltételezzük, hogy nincsenek komoly hőhídak... Illetve a ház és a nap kapcsolata több szempontból is ott van, de hogy ezt lehet-e valahogy adatosítani, passz.

Plusz ha van hővisszanyerő szellőztető, az is csökkenti a fűtés energiaigényét. S a hulladékhő mennyisége is igen fontos, minél szigeteltebb a ház, annál jobban. Nagy hőtároló tömeg hiányában pedig "veszélyesebbek" a magyarországi időjárást nézve különösen hosszú és hideg időszakok. Az én házamban nagy a hőtároló tömeg, a fűtési rendszerem pedig elég kicsi, csak enyhébb fagyhoz elég. Nos, nekem ilyenkor hűl a ház, de annyira lassan, hogy ez nem tud problémát okozni, mivel igazán kemény fagyok soha nincsenek tartósan hazánkban s annyira azért nem vagyok érzékeny kisebb változásokra. Kis hőtároló tömegnél vagy fix hőmérsékletigénynél viszont nem működne ugyanez, nagyobb rendszer kellene.

Sajna napelemem még nincs, de tervben van az is. A szomszédságban van, igen szimpatikus.

2018. okt. 24. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszi ez az ami kell, csak kéne egy képlet is. A légköbmétert ki tudom számolni, a fűtés fogyasztása is megvan arra tudok adni egy becslést hogy mennyit megy. Az ablak hőkibocsátását is meg tudom szerezni szerintem a cégtől, kérdés hogy milyen adat kell és azt hogy használom a számolásban. Továbbá a tető és a falak hőkibocsátását kéne megtudnom, hogy hogyan tudom kiszámolni. 30-as tégla és 10cm hőszigetelés. Valahogy csak kiszámolják mindenhol mielőtt eldöntik hogy milyen teljesítményű legyen a napelem.
2018. okt. 25. 07:15
 3/14 anonim ***** válasza:
Épületgépész wattra pontosan kiszámolja neked.
2018. okt. 25. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 kovpet ***** válasza:
Csináltass energiatanúsítványt. Az amúgy sem árt.
2018. okt. 25. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:

Ha rákeresel megtudod találni az interneten a hőszükséglet számítás módszerét nem titok, ki tudod számolni kézzel, excelben. Nem annyira bonyolult.


Akik ezzel foglalkoznak WinWatt programmal számolják ki.

Fizetős szoftver, plusz kell hozzá egy oktatás.

Ha nagyon bizalmatlan vagy és van rá időd és érdekel.

Szerintem bárki képes megtanulni. És akkor nem kell épületgépésznek fizetned.


Egyszerűbb, gyorsabb megoldás "vadászol" ökölszámokat.

Pl. újépítésű ilyen hőátbocsátási falnál ennyi W/m2 vagy W/m3. Nyilván ez nem annyira pontos de hőszükséglet számításban is sok a feltételezés.

Pl.én 50 W/m2 számolnám. 10cm hőszigetelés nem kevés. Új építésűnek hangzik.


Szerintem napelem forgalmazóknak is van szerintem közelítő képletük.

2018. okt. 25. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszi, igen két éve épült. Rákeresek és megpróbálom kiszámolni. Az EON az áram szolgáltató ezért őket is megkerestem, de ők semmit nem csinálnak csak telepítik ha kell. Még előzetes árajánlatot sem akarnak adni helyszíni felmérés nélkül, holott mindenki más adott. A többieknél van energetikus + pénzért és meg is akarom csináltatni biztos ami biztos de gondoltam egy első számolást csinálnék mégis hogy 2 millió lesz a vége vagy 4.
2018. okt. 25. 19:53
 7/14 anonim ***** válasza:
Használd egy évig a házat, akkor már nagyjából képben leszel a fogyasztással. Korrekciónak bevehetőek a közeljövő fejlesztései amelyek elektromos energiabővüléssel járhatnak, és máris pontosan méretezhető a rendszer. Még megoldás lehet alul méretezni úgy a rendszert, hogy azért még később könnyedén bővíteni lehessen. Ekkor egy nagyobb invertert rakunk fel kevesebb napelemmel. Ilyenkor csak az inverter többletköltségével kell számolni, ami az egész rendszer árához viszonyítva nem jelentős.
2018. okt. 25. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Elfogadható értéket csak úgy fogsz kapni ha odaköltözöl. Az életmódot, szokásaitokat semilyen képlettel nemtudják kiszámolni. Pl ha légkondit is használtok fűtésre akkor végképp hasraütés lesz bármilyen számítás. Nâllunk 2000 kwattal kevesebb a valós fogyasztás mint a számított.
2018. okt. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszi, de odaköltözés egyelőre nem opció. Csak úgy fűthetném a házat egy szezonon át és akkor kb reális lenne, de akkor inkább ezt a pénzt hozzáadom a beruházáshoz és legyen túl méretezve. Pl valaki itt mondta hogy vegyek nagyobb invertert és akkor könnyű bővíteni.
2018. okt. 26. 19:31
 10/14 anonim válasza:

Szia


Én írtam az 50 W/m2-t.

Ha viszont ennyire új akkor 30-35 W/m2 is számolhatsz.

Korszerű új házaknál már annyinak kellene lenniük.

Kicsit figyelmetlenül olvastam ha A+-os akkor ez egy nagyon jó minőségű ház.

Honnan tudod, hogy A+-os? Arról van tanúsítványod?

A tanusítványhoz nem jár számítás? Aki készítette nem számolt hőszükségletet?


Azt gondolom hivatalosan senki se mondhat ilyen számokat és nem is szeretnek ilyen számokat mondani de közben mindenki hasznbálja.Pont azért amiért neked is kell előzetes becsléshez, ellenőrzéshez.


EON-osok lehet, hogy nem is annyira nem is értenek a hőszükségletszámításokhoz. Az épületgépészek, energetikusok, mellett építészek, kivitelezők is (szerintem) használnak ilyen számokat.


Viszont egy dologra felhívnám a figyelmet a hőszükséglet a méretezési hőmérsékletre kiszámolt szükséges hőmennyiség. Csak egy csúcsigény. Csak a szükséges beépített telejsítményre számol be. Nyilván napelemes cég vagy tervező tudja mihez mennyie napelemet érdemes venni. Te most ha jól értem a csúcsigényre voltál kiváncsi.


A villamosenergia fogyasztásról szerintem pont a tanusítvány tud támpontot adni. Persze az se fontos.


[link]

Pont a te esetedet tárgyalja példaként. A+-os ház.

Ha 5 kWp (rákerestem kilowatt peak-et jelent) csúcs teljesítményt. Viszont valószínűleg ez napelemre vonatkozik. Hőleadókon kicsit kisebb teljesítményje. 5000:120=41.666 W/m2 persze lehet, rosszul értelmezem.

Ők ennyivel számolnak.


Harmadik módszer:

Egyfelől neked már meg vannak a hőleadóid akkor tudsz azoknak a beépített teljesítményéből számolni, ha nem akarsz változtatni rajtuk. Feltéve, hogy azok hőigénynek megfelelően lettek kiválasztva, és nincsenek nagyon túlméretezve.


Kicsit hosszú lett.

2018. okt. 27. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!