Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Kondenzációs gázkazán vs...

Kondenzációs gázkazán vs kondenzálás. Hogy is működik igazából?

Figyelt kérdés

Sok leírást elolvastam a neten a kondenzációs gázkazán működésével kapcsolatban de nem világos nekem valami. Azt egyértelműen kihámoztam, hogy 55C fok feletti visszatérő esetén nem működik kondenzációsként, olyan mint egy hagyományos kazán. Az én megértésem szerint ilyen esetben nem tud kicsapódni a füstgáz a másodlagos hőcserélőn mert a földgáz harmatpontja 55C fok körül van, tehát azon a felületen tudna csak kicsapódni ami ennél alacsonyabb hőmérsékletű. De miért kell neki feltétlenül kicsapódni, hogy "hasznosulhasson"?

Ha jól sejtem a füstgáz akkor is keresztül hatol a másodlagos hőcserélőn ha a visszatérő fűtővíz magasabb mint 55C fok, illetve a füstgáz hőmérséklete gondolom magasabb is lehet mint mondjuk egy 60C fokos visszatérő.

Miért nem tudja így is felmelegíteni a visszatérő vizet? Ha csak gázként találkozik a hőcserélő felülettel akkor nincs elég ideje átadni a hőjét? Ezért kell folyékony állapotba kerülnie?

Ha nem, akkor mi az igazság? :)



2019. nov. 19. 15:42
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy normál gázkazánnál magas az előremenő víz hőfoka amivel fűtenek, így magas a füstgáz hőfoka is.

A kondenzációs kazánoknál az a lényeg, hogy alacsony hőfokú vizet állítsanak elő (ezért kell több radiátor), mert ahhoz kevesebb energia kell, így alacsonyabb lesz a füstgáz hőmérséklete is. Namost, ebből az alacsonyabb füstgáz hőfokból gazdaságosan kitudják nyerni a plussz hőenergiát.

Ehhez viszont alacsonyabb visszatérő víz szükséges, hogy az feltudja venni a füstgázból a hőt.


Természetesen kondenzáltatni lehetne magas hőfokú füstgázból is, de ahhoz még több, hőcserélő kellene, az meg háztartásokban nem lenne elhelyezhető gazdaságosan.

Valahol a méretet, gazdaságosságot, előállítási költség, megtérülés stb -vel meghúztak egy vonalat.

2019. nov. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A kondenzációs kazán lényege,hogy a távozó forró égésterméket is hasznositsa . Ezt csak kb 60 fokos előre menőig tudja .Utána már ezek is úgy működnek mint a nem kondenzációsok .Remélem elég érthető volt .
2019. nov. 19. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Nagyobb ,és több radiátornak csak akkor van értelme ,ha gyorsabban alkarjuk a lakást felfűteni .Utána már a kisebbek,és a 40 fokosak is képesek a hőt megtartani.

Melyik közintézményben találkoztál már 60 fokos radiátorral ? Sehol sem .Inkább 35,mint 40 fokkal fűtenek .DE ez a szint tartva van .

2019. nov. 19. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Blablabla... Azért kell kicsapódnia a füstgázból a vízgőznek (a tiszta metán CH4 égésekor keletkezik CO2 + H2O)Mert a halmazállapot változásban nagy a látens hő. Ez azt jelenti, hogy amikor a 101 C fokos vízgőzből újra 99C fokos cseppfolyós víz lesz, kb nyolcszor annyi energia szabadul fel, mintha 90 fokról lehűtenéd a vizet 1 C fokosra. Amikor a földgáz elég, akkor a kémiai folyamatban "megy bele" ez az energia a vízgőzbe, ha csak simán engedjük kimenni a kéményen, akkor a szabad égben csapódik ki a vízgőz. Ezt tudták a régiek is, csak a hagyományos kazán-kémény felállásban ha kicsapódott a vízpára akkor tönkre ment a kémény, kazán, mert a gáz kéntartalma miatt a kondenzátum enyhén kénsavas, és ezt nem igazán bírta semmi sem hosszú távon. A kondenzációs kazán ennek a savnak jól ellenálló anyagból van, a kémény polietilén, úgyhogy nem károsítja a sav. Amikor a földgázt elégetik, akkor technikailag két fűtőértékkel számoltak, attól függően hogy kondenzálódik-e a füstgáz, vagy nem. Ebből a kétféle értékből adódik, hogy egy kondenzációs kazán hatásfoka 100% fölötti lehet.
2019. nov. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Az első 3 válasszal nem jutottam közelebb, illetve nem a kérdésemre válaszoltak.

Ezeket a felületes válaszokat én is megtaláltam a neten. Engem a konkrét fizikai működése érdekelne a készülék legérdekesebb részének, a kondenzációs technikának.

Azt én is tudom, hogy a normál gázkazánnak magas a vízhőfoka és azt is megtaláltam, hogy miért - hogy ne legyen kondenzáció a készülékben és ne egye meg a kazánt.

Azt is tudom, hogy az égésterméket is hasznosítja a kondenz kazán, bár azt a 60 fokos előremenőt eddig semmilyen hivatalos leírásban nem találtam meg mint határt.. Remélem elég érthető, kedves második.. ;)

Valamint a kérdésemben egyáltalán nem szerepelt, hogy milyen radiátorokat érdemes tervezni egy kondenzációs kazánhoz..


Az utolsónak köszönöm, egy picit közelebb vagyunk, de még mindig nem az ami engem érdekelne.

Ahogy írtam a kérdésben, azt egyértelműen megtaláltam műszaki leírásokban, hogy a kondenzációs üzemmód addig áll fenn, amíg a visszatérő hőmérséklete nem haladja meg az 55C fokot. Aztán azt is megtaláltam, hogy ennek ahhoz van köze, hogy a földgáz harmatpontja 55C fok körül van, tehát a feletti hőmérsékleten nem tud kicsapódni - kondenzálódni.


Kedves solarGyula, azt a "101 C fokos vízgőzből újra 99C fokos cseppfolyós víz" dolgot konkrét számok ismeretében írtad? Vagy csak a példa kedvéért?


Tehát akkor a konkért kérdés még egyszer:

Miért az 55C fok a határ? Miért nem nyerhető ki energia a kilépő füstgázból ha a visszatérő víz hőfoka nagyobb mint 55C fok?

2019. nov. 20. 11:30
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert a füstgáz több száz fokos hőmérsékletén 55 fok a harmatpont.

Ha 55 fok alatt vagyunk, akkor a vízgőz kondenzál, és az elforralásához szükséges hőt átadja a keringő víznek. Tehát a gáz égésből származó hő is fűt, meg a gőz kondenzációjából származó is. Ha 55 foknál melegebb a felület, akkor a gőz tovább halad és kimegy a kéményen azzal a hővel együtt, amit lecsapódáskor leadna.

2019. nov. 21. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, igen, én is erre jutottam, de miért kell a kondenzálódás ahhoz, hogy a hőjét átadja a fűtővíznek?

Miért kell "folyadékká válnia"?

Gondolom a nem kondenzálódott füstgáz is keresztül halad a másodlagos hőcserélőn így "érintkezik vele". Nincs elég idő gáz/gőz állapotban átadni a hőjét?

"solarGyula" írta, hogy "a halmazállapot változásban nagy a látens hő".

De ez a "látens" hő miért és hogyan szabadul fel, illetve hogyan adódik át?

Nem akarok az atomok szintjéig leásni, csak kíváncsi vagyok a fizikájára.

Ahogy elképzelem a dolgot - amikor a forró füstgáz találkozik az 55C fok alatti hőcserélő felülettel, kiválnak rajta a kondenzátum cseppek és elkezdenek lefelé csordogálni a lefolyó felé. Itt történik a varázslat, de hogyan. A kicsapódó cseppek hőmérséklete annyira megnő a folyamatban, hogy képes hőt átadni? Vagy hogyan jelenik meg ez a felszabaduló hő?


További érdekes kérdés, hogy amennyiben magasabb a visszatérő mint 55C fok és nem történik meg a kondenzáció, úgy a kilépő füstgázok is megmaradnak ugyanolyan forrónak mint egy sima kazán esetében?

Vajon nem károsítja ez a műanyag füstcsövet?

2019. nov. 21. 10:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!