Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mekkora méretű és milyen...

Mekkora méretű és milyen típusú alumínium radiátort vegyek a jelenlegi 56 cm széles, 8 tagú Radal radiátorom helyett? (50 cm kötéstávolsággal), 10 emeletes panelházban?

Figyelt kérdés

Az a gondom, hogy nekem az jött ki egy táblázatból hogy a 8 tagú Radal 1250 watt hőleadású, ehelyett egy Romatik radiátorból legalább egy 74 cm-es kellene,ha ennyi hőt szeretnék... De nem hiszem el, hogy a Radalból elég rövdebb (56 cm) mint az újból... Szóval nekem gyanús a táblázat...


Szóval jó lenne látni valamilyen táblázatot, amiből kiderül a réginek a teljesítménye és egy másikat, hogy milyen radiátor felel meg ennek a hő-igények...



#radiátor #csere #romantika #alumíniumradiátor
2020. szept. 13. 22:30
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


Ha lehet hinni a táblázatnak akkor az 5 tagú radiátor messze elmarad az általad írt 1250 wattól, sőt a panelre nem jellemző a 90/70-es hőlépcső sem, szerintem olyan 50 körül lehet maximum. 50-es hőlépcsőnél meg még kisebb a teljesítmény.


Mi idén cseréltünk a radiátorokat panelben és a radal utódjaként a Lehel viking radiátorok mellett döntöttünk ár/érték alapján. A legtöbb helyen tartottuk az eredeti tagszámot, csak két szoba esetén emeltük egy-egy taggal (fűtési rendszer egycsöves átfolyószakaszos).

Majd fűtési szezonban kiderül milyen lesz a fűtési hatékonyság. Reméljük rosszabb nem lesz.

2020. szept. 15. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
bocs most nézem, hogy 5 tagút írtam a 8 helyett, így igaz a forrás, viszont a hőfoklépcső hiánya miatt tuti kevesebb lesz.
2020. szept. 15. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! És azt meg lehet kérdezni, hogy miért a Lehel vikinget választottad? Én most a Romantik-kal kacérkodom, de a Lehel vikingről még nem is hallottam... Árban kb. ott van, és ahhoz is kellett venned szerelőcsomagot?
2020. szept. 16. 14:29
 4/6 anonim ***** válasza:

Alapvetően az alsó-közép árkategóriában a viking tetszett jobban, de ez ugye szubjektív, meg mivel alumínium radiátorokat volt szükséges beszerezni (fürdőbe is!) így oda elég húzós áron tudtam/lehetett alu törölközőszárítós radiátort venni. Amúgy a fűtésszerelő sem volt rossz véleménnyel róla, ritkán van vele gond elmondása szerint, megbízható. A gyártó jogelődje gyártotta békeidőben a régi radalokat is, azok meg bizonyítottak az elmúlt 40 évben.


Természetesen tisztában voltam azzal a ténnyel hogy a drágább radiátorok hőleadása - ha lehet hinni a gyártók által közölteknek - nagyobb, de nem fért bele a projektbe, hogy egy 13-14 tagos radiátorra majdnem kétszer annyit fizessek (pl.: olasz - fondital exclusivo).

Helyette, viszont szénacélcsővel szereltettem, ami ugye jóval drágább az elfogadott 5 rétegű műanyag csövektől, de legalább valamivel tartósabb és szebb.


A szerelőcsomagot meg mindenhol meg kell venned (általában külön, több lehetőségből válogatva), ha adják a radiátorhoz akkor úgyis be van építve az árba. Viszont jobb ha külön intézed, mert ha nem figyelsz oda, akkor simán rád sózzák az 1/2 szűkítős közcsavar készletet és azzal panelba nem sokra mész a 3/4-es meg collos fűtéscsövekkel.

2020. szept. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem vagyok tisztában mindennel, amit írtál. A szénacélcső az lehet olyan rendszerben, ahol alumínium radiátor van? Vagy a szénacél kb. olyan, mintha műanyag lenne?

Törölközőszárító: most kapcsolok, hogy mi raktunk fel a fürdőben, de szerintem nem alu... ebből lehet bajom műszakilag?

Szerelőcsomag: hát igen, pont ez a bajom, hogy 5000 Ft és gyanús nekem, hogy olyat is rámsóznak, amire semmi szükségem. De hol lehet külön venni? Pl. a Romantik oldalán csak egyben lehet venni, külön csak pl. a tartót nem...

2020. szept. 17. 14:30
 6/6 anonim ***** válasza:

Ennyire nem vagyok jártas a témában, hogy mélyreható magyarázatokkal szolgáljak a szénacélcső és az ötrétegű cső alkalmazási területéről, de biztos vagyok benne van itt aki jobban tudja. Elméletileg mindkettő használható fűtési rendszerekben. Az ötrétegű csöveket mechanikailag védett helyeken alkalmazzák előszeretettel.

Én a radiátorcsere projekt előtt az alábbi linken tájékozódtam:

[link]


Törölközőszárító: Szerintem semmi problémád nem lesz vele, legalábbis jó pár évig biztos, ha a törölközőszárítód nem alumíniumból van. Elég vastag anyagból készülnek szerintem. Több panelben jártam sima acél szárítók voltak felszerelve, valahol már évek óta, semmi baja nem volt.


Szerelőcsomag: Azért arra figyelj, hogy a garanciát köthetik a szerelőcsomaghoz. Esetünkben a lehel, akkor vállal garanciát, ha megveszed és beépíted az általuk forgalmazott közcsavar készletet. Viszont semmivel sem olcsóbb, ha elmész egy víz-gáz-fűtés szakboltba és ott veszed meg.


Én a helyedben mindenképpen megnézném a cserélendő radiátorok fűtéscsöveit (külső méreteit) és ahhoz választanám ki a közcsavar készletet. Amúgy sok választásod nincs, mert vagy a 3/4-es csomagot választod, vagy a feleset. Ez tényleg panelfüggő, mert készítettek kétcsöves fűtési rendszerűt is, és ott elméletileg feles csővel állnak le a radiátorokra.


Nálunk a régi radal radiátorok 1 coll bekötésűek voltak, míg a csövek többnyire 3/4-esek, így kellett egy szűkítő közcsavar, viszont ahogy nézem a mostani radiátorok jobb esetbe 3/4-es, de a legtöbb acél lapradiátor 1/2-es bekötésű. Ez utóbbi nem csak hogy kilyukadhat, hanem lefolytja a fűtés áramlását is, így ha nincs átkötve (egycsöves rendszer esetében) a fűtőtested, akkor magadon kívül másik 9 lakónak adod a szopórollert, de ez tiltott is a leírás alapján.


Remélem tudtam segíteni, meg hasznos a küldött link is. Sok sikert a projekthez!

2020. szept. 17. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!