Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Indukciós sütőlap bekötésére...

Indukciós sütőlap bekötésére elég a 1.5mm2 kábel?

Figyelt kérdés
Üdv! Olyan problémám van, hogy vettünk egy házat ahova újra kötettem az elektromos hálózatot. Egy ismerős csinálta, de egy áramkörön megy az egész. Most hogy vettem egy új indukciós sütőlapot és villanysütőt, mondták hogy az a 1,5 rézkábel savanyú lesz. Én szóltam akkor hogy legyen a házban min. 5 áramkör de aztmondta felesleges, mert bírni fogja. Igazából nincs más nagy fogyasztó a házban csak a mosógép és nem is tervezek mást. Az indukciós lap és sütő együtt max. 7,7kw. 32A egyfázisom van 25A kismegszakítóval. Ilyenkor rá lehet kötni az áramkörre úgy hogy ne legyen baj, vagy rakassak fel egy elosztó dobozt és külön áramkört biztosítani neki? A villanyszerelő csak 1.5 hét után tud jönni, csak mire számíthatok... előre is köszönöm a választ!

2021. jan. 22. 15:57
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
71%

1,5-es vezeték falba húzva (ha nagyon általános esetet nézünk) a jelenleg hatályos szabványok szerint 13A-re terhelhetőek (kb. 3kW), sok helyen még 16A-es kismegszakítót tesznek rá (jól van az úgy alapon) ez esetben 3,6kW terhelhetőségű. Ha figyelembe veszem, hogy az indukciós sütőlap nem ún. ohmikus terhelés, ezért lesznek még további csökkentő tényezők. így még ennyit sem "szabványos" rátenni. Ha jót akar az ember (és kcisit szigorúbb mint a szabvány) ilyen fogyasztóknál max. 10A amit kényelmesen elbír egy 1,5-es vezeték (2,3kW).

1,5-es vezetékre 13A-esnél nagyobb kismegszakítót (igen, nézd meg a legtöbb nagy gyártónál létezik, és kapható szaküzletben, a sarki barkácsboltban nem, mert tévhitek miatt nem veszi senki) nem is lenne szabad tenni (jelenleg érvényes szabványok szerint, falban, védőcsőbe húzva, több párhuzamos terhelt áramkör közös védőcsőben vezetve stb.).

2021. jan. 22. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
teljesítménye? A villamos paraméterek lennének a lényegek, nem az, hogy mi.
2021. jan. 22. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Főzőlap max. 7,2kw/ sütő max. 3,5kw
2021. jan. 22. 18:16
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem!
2021. jan. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

Ez komplett tűzhely Te, ez nem sütőlap.

A tűzhely több mint 30A; Sűtő meg 15A. A tűzhelyhez 6-os vezeték kellene, a sűtőhöz 2,5; 230V esetén

Ezeket a lakáselosztótól külön áramkörrel kell biztosítani, leválasztható legyen.

2021. jan. 22. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

32A az akár elegendő lehet, de az egyidejűségre oda kell majd figyelned. Azaz sütő és 3-4 lap egyszerre biztos, hogy nem mehet majd, de ált. nem is szokott, a legtöbb ember 1-2 lapot használ csak és nem sűrűn használja a sütőt és a főzőlapot egyszerre. Szóval ilyen esetben ha a szokásaid eleve olyanok, hogy teszem azt délelőtt főzöl, délután mosol és a mosogatógépet este szoktad csak bekapcsolni, akkor akár elég a 32A. A vezeték ehhez nagyon sovány, hívnod kell egy villanyszerelőt, de ha jól értem hívtál is, szóval nem értelek... te akarod bekötni, ráadásul a másfelesre? Véletlenül se!!!

Addig rendelj kaját! Elosztót nem valószínű, hogy fel kell rakassál, merem feltételezni, hogy az van, majd a villanyszerelő tesz föl külön biztosítékot, ha van hely az elosztóban, ha nincs majd megoldja, tesz fel még egyet vagy kicseréli egy nagyobbra... Arra számíts, hogy ennek esélyes hogy nyomvonalat kell építeni, akár vésni, akár falon kívül, ahogy neked elfogadható...

Én nem ajánlom, hogy te kösd be, mert akár garanciavesztéssel is jár, de elméleti síkon arra a másfelesre akkor kötheted be, ha megígéred az Atya Úr Istennek is, hogy csak a legkisebb lapot használod róla, az 1.5kW-os, és nem próbálod meg, hogy elbír-e még egyet, sütőt ne kösd rá.

2021. jan. 22. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Jaj dehogy is, nem akarok én semmit kötni sehova! Inkább az a bajom, hogy elkeserített az, hogy direkt szóltam annak, aki kötötte a házam és ennyit se tud, hogy oda milyen vezeték kell, ráadásul nincs bent külön megszakító, semmi, csak a ház falán. A házba úgy ahogy van 1,5 kábel mindenhol összesodorva. Most lett kész a konyha és én nem igazán akarok bontani és vésni, de a műszaki leírásban ,egyfázis esetén (32A) 2,5 es kábelt ír. Tehát ahogy olvastam sok helyen ,hogy ezeket jobb az órától külön elhozni, de ha nem is, akkor se legyen egy körön a lakáséval. A regisztrál v.szerelőt ugye tegnap hívtam hogy beüzemelje, de csak köv. hét után tud jönni, de így felesleges lenne. Addig akartam egy véleményt kikérni, mert inkább kerítek egy tényleges szakembert. De ugye mivel laikus vagyok ehez, tartok attól is, hogy olyan mint egy autószerelő, hogy mindent leakar cseréltetni.
2021. jan. 22. 18:49
 8/20 anonim ***** válasza:

Hát, még az is lehet. Most lett felújítva s nem készült egy külön lakáselosztó meg sodrott kötések? Ezt te magad írtad le, azaz felismerted, láttad... elkellett volna zavarni! Regisztrált szerelők ilyeneket vállalnak, hogy főzőlapot kötnek be? :D Mindegy, egyébként legalább benne esélyes, hogy megbízhatsz, elhiheted amit mond.

Ez erősen változó ki hogyan, de én úgy tartam normálisnak, hogy konyhai pult dugaljak 2.5-es vezetékkel vannak lehúzva, egy vagy két áramkörrel, mikro 1.5-es, erre szoktam rákötni még az elszívót meg a pultvilágítást. Mosogatógép 2.5-es, külön áramkör, külön sütő áramkör 2.5-es és főzőlap 1f esetén 6-os vezetékkel, ahogy azt már más is írta. Hűtőnek hétvégi házakban külön áramkört szoktam húzni, hogy külön ÉV relére kerülhessen, amúgy elfér az egyik pultdugaljon, ált. áramkörön stb. Ebbe még mindig bele lehet variálni, biztos, hogy van olyan, aki ennél is több áramkört húz le egy konyhába, mindenesetre ennyi a minimum lenne!

Lehet csak félreértjük egymást, nem tudod jól leírni miként történt a szerelés, kérd meg a villanyszerelőt, aki jön, hogy ha van ideje rá nagyjából fusson át az egészen, mi a véleménye róla...

2021. jan. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Senki nem akar lebeszélni a full elektromos tűzhely vásárlásról? Úgy,hogy csak egy fázis van,és másfeles vezeték? Kár!

Nálunk csak a világításnak van 1,5-s vezeték,mindenhová 2,5-t húztak,ráadásul majdnem mindenütt úgy,hogy a kapcsoló doboztól egyenesen jön a 3 szál a konnektorig,kötés nélkül.

2021. jan. 22. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
73%

épeszű villanyszerelő nem fogja neked rákötni!

Az meg, hogy indukciós főzőlapot vettél 1 fázisra 25A-ra.... semmi szép nem jut róla eszembe.

Akkor jársz a legjobban, ha vissza viszed a főzőlapot és veszel egy gázosat, a sütő maradhat elektromos.

2021. jan. 23. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!