Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lehetséges-e panellakás...

Lehetséges-e panellakás tetejére napelemet telepíteni saját magamnak?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Vidéki nagyvárosban lakom panellakás 10. emeletén, 70 m^2 alapterülettel. Az én lakásom felett lévő tető saját költségen történő felújításával egybekötve kivitelezhető lenne-e saját napelemes rendszer telepítése a lakáshoz? Láttam az országban főleg Budapesten több hasonlóan panellakás tetején napelemes rendszert. Minden bizonnyal pályázat és a lakóközösség adta a forrást. Nálunk sajnos ilyenre beruházásra nincsen mód a magas költségek miatt. Én saját magamnak egy kisebb rendszert épp a lakásom fölé állni tudnék. Mi lehetne ennek a menete? Ha a közös képviselő és az összes lakó engedélyezné ezt számomra és a lakás/ház villamos rendszere megfelelő lenne hozzá, akkor kivitelezhető lenne? Hálózatra visszatápláló rendszerre gondoltam ehhez való fogyasztásmérővel, szabványos mérőhely kialakítással. Köszönöm a válaszokat előre is!

2022. júl. 20. 11:20
 1/8 anonim ***** válasza:
89%
Bele se kezdj. Inkabb add el akkor es vegyel csaladi hazat.
2022. júl. 20. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A tető a társasház tulajdona és ha kiépítik, akkor úgy igazságos, hogy az összes lakás részesül belőle.
2022. júl. 20. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
közösen igen , panel nem a magányos harcosok játszótere
2022. júl. 20. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez szóba sem jöhet; a tető közös, csak a lakók engedélyével lehetne ilyet csinálni.

A kivitelező cég oda se megy, ha csak te hívod őket egy panelhez.

2022. júl. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
A tető a lakóközösség tulajdona, nem a tiéd. Persze ha te megszavaztatod a kisajátítást... 😀
2022. júl. 20. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
70%
Felejsd el inkább vegyél egy lepukkant családi házat azt fejleszd!A Társasház az egy másik életforma!
2022. júl. 21. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, mindenkinek ment a maximum értékelés. Összegezve én is így gondolom, hogy átvinni ezt szinte lehetetlen lenne, mert biztosan felmerülnének ilyen dolgok amiket írtatok is (tető közös tulajdon, ha nekem jár ez másnak is járjon (teljesen jogosan) stb.) Másik opcióként felvetettem a közös képviselőnek azt, hogy lehetne a teljes tetőn mindenhol napelem, amivel a ház tudna spórolni a közös terheken (lift, lépcsőházvilágítás) és esetlegesen ha lenne többlet termelés az sem lenne rossz. Támogatja az ötletet, viszont a kérdésben is írtam (sejtettem), hogy erre nem lenne keret. Ha lenne Uniós, önkörmányzati vagy a kormánytól erre valamilyen támogatási rendszer társasházaknak, ami a költségek nagyobb részét állja akkor tudna megvalósulni.


Úgy olvastam az EU-nak a tagországoknak szánva van elvileg erre (több milliárd euró, amit ki is osztanak) külön keret, fejlesztési alap energiahatékonnyá tenni teljes házakat külső szigetelés, napelem stb. megvalósításával. De ha tényleg van ilyen támogatás, akkor miért van még annyi de annyi lakótelep az országban szigeteletlenül, energiapazarlóan? Ha energiaválság van/lesz, akkor ilyen jellegű fejlesztésekkel lehetne igazán spórolni és segíteni az állampolgároknak.

2022. júl. 21. 11:14
 8/8 anonim ***** válasza:

A tető jellemzően osztatlan közös tulajdon, így ha oda bármit fel akarsz szerelni, ahhoz a többi lakó beleegyezése kell. A hivatalos út az, hogy a közgyűlés szavaz róla és ha jóváhagyják, akkor csinálhatod.

Amit Budapesten látsz, azok nem magán napelemek, hanem a szintén tetőre szerelt óriásplakátok világítását látják el, így az nem a ház fogyaszását növeli.

Ha bele is vágsz, azzal számolj, hogy ha a jövőben bármilyen munkát végeznek a tetően a társasház megbízásából és ott útban lesz a napelemed, akkor azt minden alkalommal a saját költségeden kell le/fel szerelgetni. Ilyen feltételek mellett én inkább elengedném ezt.

2022. júl. 22. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!