Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi verheti le az ELMŰ biztosít...

Mi verheti le az ELMŰ biztosítékát úgy, hogy a házban a kismegszakítókat nem veri le?

Figyelt kérdés

3x20A van bekötve a családi házunkba. Ez után 3x20A saját kismegszakító, majd szintenként egy kapcsolótábla benne 6-10A kismegszakítókkal.


Ma az történt, hogy valami leverte az első emeleten a 6A kismegszakítót (lámpák vannak rákötve, illetve pár kis fogyasztású konnektor amiről pl. a számítógépek mennek) és leverte mind a saját 20A kismegszakítót mind az órában lévő, ELMŰs 20A biztosítékát. Éppen nem ment semmi, nem kapcsoltunk se ki se be semmit, ez egy kicsit furcsa volt.


De nem gondoltam semmi extrára, saját kismegszítókat gond nélkül visszakapcsoltam majd az ELMÚ-jét szerettem volna felkapcsolni de azonnal leverte. Még 2-3x megpróbáltam, akkor úgy maradt. Majd pár perc múlva újra sötétség, ugyan azokat a biztosítékokat leverte. Arra gondoltam talán valami zárlatos lett, úgyhogy kihúztam mindent ami arra a körre van kötve (kivéve a lámpákat, azokat lekapcsoltam) és újra visszaállítottam minen biztosítékot.


Innentől kezdődik az X-akta. Úgy, hogy szinte semmi fogyasztó nem ment és nem is volt a dugaljba dugva még 3x leverte az ELMŰ főbiztosítékát valami, de a mögötte lévő kismegszakítók közül semmit! Mindig vissza lehetett kapcsolni, de kb. 1 perc múlva újra leverte. Végül mikor úgy maradt végre akkor elkezdtem egyesével visszakapcsolni a fogyasztókat (lámpa, számítógép, telefontöltő, stb...) és mindent vissza tudtam kapcsolni. Azóta sem verte le, ennek már jó fél órája.


Aki jártas a témában, mégis mi okozhatja? A ház 97-ben épült és az ELMŰ ugyan villanyórát cserélt már, de az eredeti biztosítékokat nem, azok így kb 25 évesek lehetnek. Ez lehet probléma, vagy máshol lehet a gond?


2023. okt. 25. 18:28
 1/10 anonim ***** válasza:

Vannak leírásodban olyan elemek amik nem passzolnak össze..

A 45 éves kismegszakító azért már gond lehet, de nem biztos.

Szervizesként 3* jártam egy hűtőregált javítani.

A gond az volt, hogy "levitte" a komplett ház ÉV reléjét.

Kimegyek, mérek, nem találok semmit, visszakapcsolok, megy 1 hétig és újabb hívás.

Nem részletezem, de a kb. mozdíthatatlan, áruval telepakolt hűtő mögött falnak szorítva (ezért nem találtam/kerestem előtte) vezetéktoldást találtam összesodort formában, le szigetelőszalagozva.

Egy hét alatt megmelegedett, átment zárlatba, kihűlve legfeljebb átütésvizsgálóval találtál volna valamit, de akkor, sok éve még nem volt a kocsi hátuljában és ki gondol rá, hogy szabálytalanul toldják.

2023. okt. 25. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

25 éves, nem 45 :)


Nem volt a házban kb 6 éve semmi elektronikai szerelés (persze ez gondolom nem feltétlenül zár ki semmit).


Van értelme nekem mindenféle különösebb szaktudás nélkül bármit ellenőrizni? Vagy szerelőt kéne hívni, ha igen milyet? Gondolom egy "sima" villanyszerelő egy nem reprodukalhato hibával nem igen tud mit kezdeni :/

2023. okt. 25. 18:58
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Amikor minden fogyasztót lekötsz, akkor maradnak a vezetékek és a kötések. Ezeket kell átnézni. Leggyakrabban beázás vagy rosszul kivitelezett kötések miatt van zárlat, de láttunk már olyat is, hogy belehajtottak egy csavart a falba egyszer valamikor, bele vezetékek közé, majd a festő lefestette. Esős, párás időben zárlatosodott.


Mielőbb nézesd meg szerelővel, mert így tűzveszélyes!

2023. okt. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha simán túlterhelődött, tehát nem zárlat(!), akkor lehetett a jelensèg. Vagyis összesen több mint 20A folyt a 20A kismegszakítón. Aztán lehet a kismegszakítón oxidált rossz kötès ami melegíti a 20A kismegszakítót, ès a melegedès túlterhelèsi jelensèget okoz helyileg.
2023. okt. 25. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De akkor a közvetlen előtte lévőt (20s) és a házon belüli kisebbeket miért nem verte le?
2023. okt. 25. 19:31
 6/10 anonim ***** válasza:
Lehet ki kéne már cserélni. A kismegszakítók pár komolyabb zárlati áram után tönkremennek. Az olcsóbbakra ez különösen igaz.
2023. okt. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

5# a leírt ok csak egy lehetsèges magyarázat, bármi más problèma is lehet.

Túlterhelès szerinti kioldás annyit tesz, hogy 45% túlterhelèst 1 órán belül kell megszakítani. Ez egy tág èrtèk, tehát az egyszerre kioldás nem biztos.

A leágazott kismegszakítókra ez nincs hatással, ha egyik sincs túlterhelve külön külön.

Helyi melegedèsek pedig csak egyre fognak hatni

2023. okt. 25. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

6

Oké, csak az elműé az a kismegszakító, azt én hogyan cserélhetem ki?

2023. okt. 25. 20:26
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Azt csak az Elmü dogozója cserélheti ki.
2023. okt. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Közben úgy tűnik megvan a bűnös, a mosogató alatti mini bojler konnektora összeolvadt...
2023. okt. 26. 10:48

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!