Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Kismegszakítóktól induló 4...

Kismegszakítóktól induló 4 áramkörből csak 3 nullás vezeték érkezik vissza a kismegszakítóig, mert két nullás szál egyesítve van a lakásban (nem én csináltam). Mi ennek a kockázata?

Figyelt kérdés
Mennyire kell ezt felszámolni? 80nm-es lakás, mosógép, lámpák, és üres konnektorok vannak az adott szakaszon, amikbe egy vízforraló, főzőlap, porszívó kerülhet esetileg, mint nagy fogyasztó.

2017. ápr. 2. 12:19
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
És köszönöm, nagyok vagytok. Ki arcban, ki tudásban :D
2017. ápr. 3. 01:46
 12/20 anonim ***** válasza:
Igen van hátránya. Mégpedig, hogy az áramkör terhelhetősége csökken, a nullavezetőn ugyanaz az áram folyik mint a fázisvezetőn, mivel itt egyfázisú hálózatról van szó ("egyesített nulla"), a nulla áramok összegződnek. Tehát ha van két darab 16A-es kismegszakítód arról elindul két áramkör egy-egy darab fázisvezetővel, de a nulla vezető közös akkor vagy nagyobb keresztmetszetű vezető kell a nullának, vagy a két fázis védelmét kell úgy megválasztani, hogy a maximális áram esetén se lehessen a nullavezetőt túlterhelni.
2017. ápr. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:
Neked nem volna szabad ebben a rovatban kommentelni, mert életveszélyes dolgokat írsz és nem értesz hozzá, ez még nekem is lejön. 1, az életvédelmi relé így nem védene, 2, a nullán folyó áram megjelenne minden földelt védőburokban, magyarul a mosógéptől kezdve az olaj radiátorig minden földelt fogyasztó fogyasztástól függően enyhén ráznak.
2017. ápr. 4. 16:21
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

"A nullák közösítése különben nem szabálytalan, általánosan bevett szokás."

Bocs, az általánosan bevett szokás az az, hogy lakásban az áramkörök egyenként fázisból és nullából állnak. nekem régebbi villanyszerelési irodalmam nincs, mint egy 1940-ben lezárt könyv, abban is már így volt.

Szabálytalannak meg szabálytalan, miután a szocializmusban érvényesekben is előírták, és most a nyugatról átvett szabványokban is előírják, hogy leválasztani a nullát is kell. Az pedig közös nullánál nem megy - illetve csak úgy menne, ha az általa csokorba fogott összes fázisvezetőket is leválasztják, akkor meg elveszik a fele előnye a több áramkörnek.

2017. ápr. 4. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Ezt a konnektorosnak írtam.
2017. ápr. 4. 16:23
 16/20 anonim ***** válasza:
27%

Aha..akkor ezzel az eszmefuttatással, ahol bárhol is akár csak egy darab egysarkú kismegszakító van beépítve, ezek szerint szabálytalan a szerelés, mert a nullát nem választja le. Gyakorlatilag az Atlanti-óceántól Vlagyivosztokig minden ház szarul van megcsinálva.

Ha kicsit utánanézel, a nullbontós kismegszakítók még mindig kuriózumnak számítanak, csak nem rég kezdet terjedni a használata.

2017. ápr. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

SolarGyula:


Ha jól és értően végig olvasod a szabványt akkor így van ahogy mondod. Az esetek jelentős részében szabálytalanul van szerelve, illetve hivatkoznak a szabványtól eltérés lehetőségére. De a jelenleg hatályos szabványok alapján mindenhol két polusú kismegszakítót kéne használni.

2017. ápr. 4. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Joe.38 ***** válasza:
előttem szóló ! Most ezzel nekem is újat mondtál. Persze én csak egy gépész technikus vagyok nem villanyos. Tehát távolról sem állítom szakember lennék és nem is olvasgatom a szabványokat e téren. De én se nagyon láttam pedig voltam pár háznál, hogy a nullán lenne megszakító. Persze biztos jó, meg ártani nem árt. Ahogy EPH és FI relés is igen is hasznos. De ismétlem sehol nem láttam még ilyet. Viszont az is igaz nem célzottan ezt nézegetem. :-) Csak hébe -hóba véletlenül.
2017. ápr. 5. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Joe.38 : Így van. Ezért írtam, hogy hivatkoznak a szabványtól eltérés lehetőségére. Nyugat Európában egyre több helyen találkozunk ilyennel. És elsőre én is furcsán vettem a levegőt amikor az egyik Német tulajdonú cég magyarországi leányvállaltnál ezt kérték. Közöltük az itteni partnerrel, hgoy ez hülyeség, de a német főnökség rgaszkodott hozzá és akkor még egyszer sokkal alaposabban végigolvastuk a vonatkozó szabványokat és ugyan nem 100%-osan világosan de írja, hogy kéne. Mivel árban lényegesen drágább alig-alig találkozni ilyennel.
2017. ápr. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
0%
hát ez a topic meg miről szól? :) szabvány? Ezek szerint csak azért foglalták szabványba a kétsarkú kismegszakítót, hogy a nyugai ipar meg tudjon élni belőlünk. Merthogy életvédelmi okból semmi haszna. Arra van a szabványban az alap és a kiegészítő védelem:) Attól, hogy nem oldom le a nullát is, még nem fogom nyalogatni a konektort, mert nem arra való. Aki szakképzett az meg tudja, mit tesz. Ez is a szabványban van. ÉV szempontból nincs gyakorlati haszna. Más szempontból lehet, csak minek. Ha rendesen meg van AC tervezve az áramkör, akkor csak felhasználói gondatlanságból adóthat baleset. Elvileg:)
2017. okt. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!