Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Elektromos vezeték sérülése...

Elektromos vezeték sérülése hogyan javítható?

Figyelt kérdés

5 eres 2,5 mm vastag sodrott kábel mechanikusan sérült beltérben. Sajnos 3 x 10 A-t továbbít (1 bojler és 5200 W fűtésteljesítmény megy róla). Mivel a burkolata viszonylag kemény, nehéz blankolni, egy kötő dobozban az 5 vezetéket darabonként kb 3 cm hosszan blankoltam, összesodortam, majd az összesodort vezetékeket 5 db nagy (villanyóra dobozból kimaradt) csokiba dugtam, és a csavarokat megtekertem amennyire bírtam.

Mi lenne a megfelelő megoldás? Vagy maradhat-e így hosszútávon? Esetleg forrasszam meg őket, és úgy vissza a kötőelembe? Hívj villanyszerelőt választ köszönöm, ne koptassa vele senki a billentyűzetet?



2017. máj. 28. 23:49
 1/10 anonim ***** válasza:
Két variáció jöhet szóba. Az első, amelyik megfelel érintésvédelmi szempontból az, hogy a sérülésnél elvágod a vezetéket, befűzöd egy kisebb kötődobozba, amit előzőleg rögzítettél a falra, majd blankolás-érvéghüvely a kábelre, és összekötöd a két kábelt egy csokiban. Ehhez az kell, hogy legalább kb 20 cm-t engedjen a kábel. Ha csak pár centimétert enged a kábel, akkor kifejted a szálakat, a sérült szálat elvágod, majd egy toldóhüvelyben lepréseled. Ha nagyon biztosra akarsz menni, le is forraszthatod a toldást. Itt erenként gondosan szigetelni kell, majd az egész kábelt is betekered. Ha profin akarod csinálni (és nedves helyiségről van szó), akkor az előzőleg ráhúzott gyantás zsugorcsövet rámelegíted a toldásra. Ez a megoldás érintésvédelmi szempontból csak akkor jó, ha a toldásról van bevizsgálási-mérési jegyzőkönyv. Nekem a cégnél ez hiányzott (egy hosszabbítót toldottunk), 100 ezerbe fájt a büntetés. Háztájiban viszont az ilyen "toldás" is bőven elmegy.
2017. máj. 29. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

1 jól írta; de a préselésekhez célszerszám is kell.

Mivel sodrott, így érveghüvelyezni kell hivatalosan, a forrasztott kötés folyamatosan lapul (folyósodik) a kötésben, ezért nem fogadják már el.

Tudsz venni wago összekötőt a 222 sorozatút, ebbe rakható bármilyen vezeték (sodrott, tömör..)

a 14 oldalon megtalálod: [link]

ez szabályos kötést biztosít.

2017. máj. 29. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A sorkapocsból csak a rugós előfeszítésű jöhetne szóba, de nem azt ajánlom, mert a hőtágulástól idővel meglazul. A 2 hozzászóló által is ajánlott 222 oldható WAGO használnám, 32A használható akár sodrott vezetékhez is, nem kell érvég hüvellyel bajlódni, nagyon profi kis cucc, én mindent ezzel szerelek. Soha az életbe nem volt vele gondom, bátran ajánlom.
2017. máj. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek. Nem mondtam, szerencsére mindkét irányból enged bőven a vezeték és nem nedves a helyiség. Háztáji, tehát nem kell minősíteni, annyi lenne a lényeg hogy ne okozzon tüzet, mivel télen elég nagy terhelést kap a norvég fűtőpanelektől.

Most elvágtam az 5 eret, 3 cm hosszan blankoltam, bedugtam egy kötődobozba, páronként összefontam és egy-egy nagyméretű csokiba dugtam.

Értelmezve a válaszokat:

1. érvéghüvelyt is kellene szerelnem (ehhez vennem kell célszerszámot), és így fűzni a párokat a csokiba

(2. ha összeforrasztom, az nem jó, mert összelapul a csokiban, és meglazul, aztán melegszik? "Elfogadás" a fent leírtak miatt nem szempont, modern, 8 éves elektromos hálózatom van, de ezek szerint nem jó technikailag sem)

3. wago - ez létezik hogy befogja a sodrott vezetéket ezen a terhelésen? Látom, hogy 32 A, de akkor is nehéz elhinni. A wago mennyi ideig "üzembiztos"?

Két megoldást látok, wago vagy célszerszám. Gazdaságossági szempontból a wago tűnik megfelelőnek, viszont az érvég technikailag tűnik jobbnak.

Ez a wago az a wago ami minden elektromos boltban kapható, vagy ez különleges? Muszáj alaposnak lennem, mert egész télen terhelés alatt van

2017. máj. 29. 22:35
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem drága a fogó sem, 2-3000 forint.
2017. máj. 29. 22:44
 6/10 anonim ***** válasza:

A wago egy svájci cég, a 2 hozzászóló küldött linket is. létezik belőle 2,3,5 Neked mivel csak toldani karod a 2vezetékes verzió tökéletesen megfelel.

Max 4 quadrátos vezetéket lehet befogni, ami elvileg elvisel 32A,bár itthon csak 25A szoktak rá engedélyezni...mondjuk ez is megér egy misét.

Nekem ilyennel van bekötve az elektromos tűzhely, ott van teljesítmény rendesen, nem volt vele probléma, ez nem gagyi minőség.

Árban a 2 vezetékes olyan 70-80ft körül mozog az üzletekben az 50db doboz ára nagykerben 1870+áfa, ennyit keres rajta a kereskedő.

2017. máj. 29. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én biztosan nem szarakodnék az érvég hüvellyel kizárólag akkor használom, ha nincs másra hely és nagyteljesítményű sorkapcsot kell használni 6-10 quadrátos vezeték és felette. Az a durva, hogy a Wago gyárt ilyen toldót 10 quadrátig 60A-ig is, csak itthon nem fogadják el,pedig az olyan erős hogy alig tudja egy felnőtt férfi kinyitni.
2017. máj. 29. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Akkor ez az a wago ami bárhol kapható. Meggyőztél. Azért az adattábláját ellenőrzöm, 20 A-nél több nem fog egy szálon átmenni (3 x 20-as az órám), így ha tényleg bírja a 32 A-t (mondjuk tényleg nem quanghong a neve hanem wago, európai hangzás, az jelent valamit), akkor jónak kell lennie.

Vajon a budaörsi wago központban kiszolgálnak mint magánembert? Lehet veszek egy 50-es csomagot

2017. máj. 29. 23:18
 9/10 anonim ***** válasza:
Bármelyik villanyszerelési boltban kapsz ilyet, mindenhol tartanak, csak néhol egész pofátlan áron. A dobozos ára 50ft alatt van, de utcáról nem hiszem hogy kiszolgálnak. A kiskerekben 70-80 ft között van 1 db, és mivel neked kell 5 db ezért nem érdemes sokat autókázni. Ha tartalékolsz belőle, akkor érdemes többet venni, de 50db az elég soknak tűnik. Én minden villanyszerelésnél ezt használom, autóban is, lehet sodrott vezeték, lehet tömör vezeték, lehet egészen vékony és vastag is, nem számít. Nagyon jó minőségű termék, még nem volt rossz a kezemben pedig legalább 15-20 éve használom.
2017. máj. 29. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a segítséget, wago lesz a megoldás. Reméljük másnak is segítünk ezzel.
2017. máj. 30. 13:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!