Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » A lakás elektromos hálózatát...

A lakás elektromos hálózatát lehet-e, illetve szabad-e részben/teljesen sajátkezűleg újratervezni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Röviden a probléma:

Adott egy családi ház, melynek a villamos hálózata finoman szólva is katasztrofális állapotban van. A falakban alu vezetékek vannak jelenleg, amik csőben futnak, viszont a csövek állapota olyan, hogy új vezetéket nem lehet belehúzni (összeroppantak, hiányoznak szakaszok, stb, szóval a vezetékek meg sem moccannak), tehát úgy kell tekinteni, hogy a régi csövezés és vezetékezés felejtős, gyakorlatilag újat kell kiépíteni. Mivel felújítás nincs tervbe véve még nagyon sokáig (leginkább anyagi okokból), így adott, hogy új villamos hálózat legyen kiépítve, de a falon kívül, kábelcsatornában.


A kérdés pedig a következő:

Ezt sajátkezűleg meg lehet-e valósítani, pontosabban meg szabad-e valósítani (nem a lelkes "csináltasd meg villanyszerővel, mert nem értesz hozzá" személyek véleményére vagyok kíváncsi, hanem az esetleges jogi akadályokra)?

Ha az előző kérdésre igen a válasz, akkor jelenleg mik az érvényes előírások/szabványok és/vagy ezeket hol tudom elolvasni?

Az új hálózat bekötési pontja meglenne, amihez szerencsére még a szolgáltató szakijai sem kellenének, mivel van három saját automata is (3 fázis van) a 3 szolgáltatói után (és ide vannak bekötve a vezetékek szerencsére), szóval ez után simán mehet az új hálózat, több körre bontva is (a jelenlegi három egy "kicsit" h..lyén és teljesen logikátlanul van megoldva (a max 200 wattnyi világításnak felesleges a 16 amper)).


A miért nem villanyszerelővel kérdésre pedig: ha megcsinálhatom én is, akkor meg tudom csinálni; továbbá 100-200 ezret megspórolhatok vele, amit például a törpefeszültségű hálózat kialakítására, illetve újratervezésére tudnék költeni (jelen esetben csak a számítógépes hálózat érintett ebben).


Előre is köszönöm az értelmes(!) válaszokat!


2017. szept. 23. 19:02
 1/6 anonim ***** válasza:

Minden okés ahogy leírtad.Értesz hozzá megcsinálod .

Csakhogy a villanyórától jövő vezeték is megfelel e ?

Az első dobozig az órától,illetve a kis megszakitótol jön a vezeték .No,nálunk is itt bukott meg a mutatvány .Itt már kellett a szolgáltató is ,a vezeték cseréhez .

2017. szept. 23. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Én is így csináltam. A villanyoszloptól a házig, be az órába és az órából a kismegszakítókig a szolgáltatóval cseréltettem ki. A többi részét házon belül már én csináltam.
2017. szept. 23. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Emlékeim szerint ez a 60-70 centis szakasz 4-es alu vezetékes a saját automatákig, 2-3 éve volt megbontva a saját oldal és teljesen vállalható állapotú volt mindegyik vezeték, de felújításkor úgyis ellenőrizni fogom, amennyire lehet. Egy-két éven belül pedig óra csere lesz, legrosszabb esetben ekkor kicserélem/cseréltetem a három vezetéket, az órát cserélő szaki nem hiszem, hogy belekötne 5 percnyi extra munkába.
2017. szept. 23. 19:48
 4/6 anonim ***** válasza:

A mérő utáni automatától indulva megcsinálhatod magad is.

A 4-es alu vezeték fázisonként elég.

2017. szept. 23. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy pár szabvány:

MSZ 447

MSZ HD 60364 kötetei, és ami ilyenben nincs, abban az MSz 2364 lapjai

és a KLÉSZ fedőnevű rendelet

Kulcsszavak: földelés, EPH, áram-védőkapcsoló a la 30 mA, védő- és nullavezető sín az elosztótáblán, mindenhová zöld/sárga is

2017. szept. 23. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
#5 Köszi, azt hiszem, hogy meglesz a megfelelő mennyiségű olvasnivaló esti mese gyanánt.
2017. szept. 24. 10:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!