Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Több tulajdonossal rendelkező...

Több tulajdonossal rendelkező ingatlanon felújítás?

Figyelt kérdés

Van egy ház, 4 tulajdonossal, abból az egyik a párom (1/8-ad tulajdoni hányaddal). Ha szeretnénk egy részét felújítani, h beköltözzünk, akkor később, ha ne adj isten szétmegyünk, én hogyan tudom visszakapni a befektetett pénzem? Én nem vagyok tulajdonos.

A felújítást most csak ketten fizetnénk.

Köszönöm előre is a segítséget!



2018. ápr. 5. 06:30
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%

Nem derül ki, hogy össze vagytok-e házasodva vagy csak együtt éltek, mert nem mindegy.


Ha házasok vagytok, akkor minden közös, válás esetén az ingatlanra fordított költségek (törlesztés, felújítás, stb( fele értéke téged illet, feltéve, hoyg vannak róla számlák, amivel igazolni lehet a ráfordítás összegét.


Ha élettársak, akkor célszerü írásban elismertetni vele, hogy X összeget adtál a felújításba, mert akkor ez visszajár, ha kiköltözöl.

2018. ápr. 5. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
18%

Még ha tegyük fel hogy vissza is járna, nálad vannak a számlák, stb.

Hogyan hajtod be?

2018. ápr. 5. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
72%
Én ebbe nem mennék bele. Az egy dolog, hogy mindenről számla kell, mert csak úgy lehet a befektetett költségeket igazolni. De mivel nem vagytok - gondolom - házastársak, így jogilag nem illet meg a fele, azt pedig bebizonyítani, hogy te pontosan mennyit fektettél a lakásba, szinte lehetetlen. Főleg ha az akkor már volt párod azt mondja, hogy mindent ő fizetett.
2018. ápr. 5. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
97%

Az is egy megoldás lehet, hogy közjegyző hitelesítésével készítetek egy papírt, hogy te mennyit adsz neki a felújításba. De ezt előzetesen tegyétek, amit persze ő is aláír, te pedig oda adod neki az összeget.


Ha szétmentek, ezt az összeget (ha önként nem adja vissza), bíróságilag visszakövetelheted.

2018. ápr. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
80%

Nehéz eset.

Attól is függ, hogy mennyit adsz bele és hogy ne adj Isten mennyi idő múlva mentek szét.

Ha beleteszel mondjuk 1,5 milliót és 3-4 év múlva mentek külön, ő jogosan mondhatja, hogy te viszont 3-4 évig ingyen laktál.

Tudod, ilyen esetekben már nem szokás finomkodni és valahol még igaza is lenne.

2018. ápr. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
93%

Igen. Sajnos ez veszett fejsze nyele. Igaza van annak a válaszolónak is, aki ügyvédet javasol, meg annak is, aki azt mondja, hogy te viszont ingyen fogsz ott lakni.

Szóval bizony ha ebbe bele kívánsz vágni, akkor ketten kell megoldást találnotok a problémára esetleg egy ügyvédet bevonva.

Ez viszont egy kapcsolatra nézve nem vet túl jó fényt kettőtökre.

2018. ápr. 5. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
61%

Úgy tudnátok ezt korrektül rendezni, (de ehhez mindkettőtök belátása kell), hogy felméritek, hogy jelen állapotában mennyiért tudnátok kiadni.

Nem tudom hol van ez az ingatlan, tehát csak példákat hozok:

Mondjuk ki tudnátok adni 80ezerért, abból a te havi részed lenne 40ezer, ez az 50%, amit lakóként fizetnél.

Ha beleteszel a felújításba 800ezret, ez 20 havi lakbéred.

Esetleg elválnak útjaitok 16 hónap után, akkor neked visszajár 160ezerFt és akkor senki nem tartozik senkinek.

Ha együtt maradtok utána is, hogy letelt az általad befektetett összeg, akkor eleve nincs probléma.

Ha jócskán letelt az idő, mondjuk eltelt 5 év és akkor mentek szét, akkor te bőven lelaktad a beinvesztált pénzt, tehát nem követelhetsz vissza semmit.

Ezt kellene ügyvéddel egy megállapodás keretein belül rögzíteni és minden tiszta lenne.

2018. ápr. 5. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
90%

Én az 5-7-el értek egyet, ha nem vagytok házasok.

Az az ingatlan az évek során amortizálódik a Kérdező használatától is. Egy idő után megint szükséges a felújítás, festés, mázolás, szőnyegpadló, vagy padlócsere, fűtőberendezések cseréje, stb.

Ha szétválnak, akkor annak a költsége a tulajdonost terheli, holott nem egyedül lakta a lakást és még fizesse ki az évekig ott lakó exét is? Nekem ez valahogy nem tűnik igazságosnak.

2018. ápr. 5. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Nem vagyunk házasok (persze időközben még lehetünk azok). Plusz infó, h nekem van egy 1/1 tulajdonú lakásom, amit amíg páromnál lakom, ki fogok adni. Mondjuk közös kasszát tervezünk, így ez nem csak az én bevételem lesz. Nem tudom, ez változtat-e a dolgon.

2018. ápr. 5. 18:16
 10/15 anonim ***** válasza:
86%

#9

A válaszod alapján te ezt önként és dalolva teszed.

Mármint, hogy beteszed a közösbe.

Ez, ha nem vagytok házasok, egy elválás esetén már visszakövethetetlen lesz.

Én biztos, hogy ezt nem adnám be a közösbe, hanem külön számlán kezelném.

Ha esetleg összeházasodtok ez a te különvagyonodnak fog számítani, amit ha ekkor be is teszel a közösbe, válás esetén a vagyonmegosztásnál a te részed gyarapítja, ez nem kerül felosztásra.

Azt azért elmondanám, hogy ez csak a házasságkötés előtt gyűjtött pénzedre vonatkozik, ha összeházasodtok onnantól kezdve a te lakásod bérleti díja is közös szerzeménynek számít.

2018. ápr. 5. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!