Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Salak, kohósalak eltávolítása...

Salak, kohósalak eltávolítása radioaktív sugárzás?

Figyelt kérdés

Kohósalakkal szigetelt - Budapesti polgári - lakást sóztak ránk (nem olcsón), a nagyszoba parkettája alatt 0.40uSv/h -től 0.50uSv/h radioaktívitást mértünk be (gamma sugárzást). Időközben eltávolítottuk a salakot, mégis 0.25-0.27 uSv/h értékeket mérek. Mit lehet tenni ellene? A konyhában előző tulaj 10 centis betonréteget tett alatta maradt a salak úgy szintén 0.27 körüli értékeket lehet mérni.


Más is járt már így?



2018. júl. 19. 19:14
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:
Volt szerencsém lemenni a pincébe, ott az ég világon semmi nincs, lent a földszinten (talaj szinten) szintén semmi, 0.13.. nem radon okozza.
2018. júl. 20. 21:19
 22/27 anonim ***** válasza:
De, jelentős részét a radon okozza szinte biztosan. Legfeljebb nem a talajban lévő. Kémiai változások nem okoznak magátalakulást, tehát a kohósalakban sem keletkeznek radioaktív anyagok: azok már eleve benne voltak. Ugyanazok, amit mindenfelé előfordulnak, és ebben a bomlási sorban van a 222-es tömegszámú radon. Ez annyiból jó hír, hogy szellőzéssel csökkenthető a sugárzás.
2018. júl. 20. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Hogy mennyire fontos a szellőzés, ahhoz egy történet: voltam egyszer a pécsi uránbányában is, 1 km mélyen, és ott is csak a felszíni háttérsugárzás volt mérhető - de erős volt a szellőzés. A radon miatt, meg azért is, mert hűtés nélkül 53°C a közethőmérséklet. A csillék belsejében, szélvédett zugokban volt csak nagyobb a sugárzás, illetve az érc közelében (10 centinél közelebb).
2018. júl. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:
Nappali padlójából kiszedtük az összes kohosalakot, fából csináltunk egy új aljzatot. Kíváncsi leszek így mennyire fog radon termelődni...
2018. júl. 22. 01:12
 25/27 A kérdező kommentje:

Itt van egy kép róla:

[link]

2018. júl. 22. 01:15
 26/27 anonim ***** válasza:

Valami lépéshang-szigetelőt is tettetek bele? Ha nem, az alsó szomszéd nem fog örülni (ez volt a salak egyik funkciója).


A radon tömegszáma 222, az oxigénmolekula 32, a szén-dioxid 45. Ezt csak azért írtam, mert viszonylag közismert, hogy a szén-dioxid önthető: [link]

A radon sokkal nehezebb, tehát még inkább lefelé törekszik. Elképzelhető, hogy a lakótérben mért radonszint sokkal inkább a felső födém rovására írható.


Persze nem biztos, a radon gáz, és mint ilyen, viszik magával az áramlások - ezért jön/jöhet fel a talajból is.

2018. júl. 22. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim válasza:
100%

Geofizikus vagyok, főként ingatlanok sugárzásmérésével foglalkozom.


Első kérdés: hogy a francba akartok Geiger számlálóval radont mérni?

Nem lehet. Maximum úgy, hogy be van koncentrálva aktív szénnel, és oda van rakva közvetlenül a cső elé, de pontos akkor sem lesz, csak a jelenlétét mutatja ki. Már ha érzékeny az alfa sugárzásra a műszer.


Brutál radonos lakásokban is volt már hogy alacsony volt a GM számlálós (alfa+béta+gamma) érték, bár valamennyi áthallás van a kettő között.


És igen, a talajból is kerülhet radon a házakba, de az elsődleges forrás inkább az építőanyagok, főleg a salak, salakbeton és a gázszilikát, mert ezekben van más izotópból is több.


A kohósalak meg 20-ból 19 alkalommal mérhető plusz gamma sugárzást okoz, persze mást is, de az árnyékolhatóság és hatótáv miatt a gamma a fontos.


Az meg, hogy mekkora sugárzás okoz egészségügyi problémát, még nem tisztázott teljesen ezeknél a kisebb dózisoknál.


Annyi biztos, hogy a lakossági határérték 1 mSv/év, ez napi 16 órával számolva kb. 0,25 µSv/h. A háttérsugárzásokat meg nem tudom honnan vettétek, az ország 80%-ban 0,1 µSv/h alatt van.


Ha valaki megméretné az ingatlanját (alfa, béta, gamma sug, külön radon méréssel), az a sugarzasmero-kolcsonzes néven/címen megtalál a Google-n.

2020. aug. 10. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!