Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Mosószóda és társaik vagy...

Mosószóda és társaik vagy általános, , márkás" mosópor?

Figyelt kérdés

Találtam egy cikket a mosószódáról, mosószappan reszelékről, perkarbonátról és arra lennék kíváncsi, hogy tényleg olyan hatékony-e mint amilyennek írják?


[link]


2012. máj. 12. 09:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
19%

Nem. Egyrészt már ott is írják, hogy külön áztasd a ruhákat, aztán amit nem írnak, hogy a makacsabb foltokat - amiket egy mosópor gond nélkül kiszed - külön kell pucolni valami másik szappannal. Másrészt nem lesznek igazán tiszták a ruhák. Ha nem végeztek nehéz fizikai munkát, akkor elsőre nem tűnik fel, de idővel azért érezhető, hogy a mai mosóporok sokkal hatékonyabbak.

Ezeket a régi szereket különben is olyan ruhákhoz találták ki, amiket akár ki is főzhettek, úgy meg persze hogy kijön a szennyeződés. De a mai ruhák többségét 30-40 fokon szabad csak mosni, ha kifőznéd, tönkremenne.


Ettől még ha nagyon sok időd van, akkor megpróbálkozhatsz velük. Legfeljebb magad tapasztalod meg, hogy valójában nem olcsóbb (sőt, mire mindent megveszel ami kell, drágább), nem olyan hatékony, de cserébe kényelmetlenebb ez a megoldás. És az sem egyértelmű számomra, hogy annyival környezetbarátabb lenne, tekintve hogy lényegesen többet használsz belőle.

2012. máj. 12. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
83%

A ruhákat nem kell külön áztatni mosás előtt.

A perkarbonát fehérítő és folttisztító só, használhatod áztatáshoz és adalékként mosáshoz is: [link]

A mosószódával helyettesítheted a mosószer egy részét, vagy egészét: [link]

Ha mosószódát használsz a mosáshoz nem kell vízlágyító adalékot (Calgon és társai)használnod.

Én kb 5 éve mosószer+mosószódával mosok, és ecettel öblítek. Az arány attól függ, hogy mennyire koszosak a ruhák. A koszosabb ruháknál kevesebb mosószert és több mosószódát használok.

Perkarbonátot csak nagyon ritkán használok, csak ha valamiért áztatni kellene a mosni valókat, akkor az előmosáshoz perkarbonátot teszek.

Felénk nagyon kemény a víz, de nem kell vízlágyítót használnunk azóta.

A mosógépnek sincs semmi baja egyik szertől sem, sőt vízkőteleníteni sem kell.

Ötünk közül hárman olyan munkát végeznek, hogy erősen piszkolódik a ruha, ráadásul falun lakunk nagy kerttel amit művelünk. Sokkal jobban tisztítja a mosószóda a munkás ruhákat, mint a hipermodern mosószerek. Nem véletlenül sok mosószer egyik alkotórésze a mosószóda (csak gondolj a Tomi hirdetésre: A szóda erejével)

A törölközőkön és a konyharuhákon kívül semmit nem mosok 40 fok fölött. Kifőzni meg semmit nem szoktam.

Ha kiszámolod a költségeket, olcsóbb megoldás, mint a csak mosószeres; hatékonyabb (főleg az erősen szennyezett ruháknál) és egyáltalán nem kényelmetlenebb (nem egyfajta mosószert használsz, hanem kettőt) Nemhogy lényegesen többet, hanem inkább kevesebbet kell használnod belőle. Valamint nincs annyi adalék anyaga mint a mosószereknek, így a környezeted is kevésbé szennyezed.

Persze aki kényelmes, annak könnyebb bedobni egy kapszulát a dobba, mint beszórni a mosószódát az adagolóba (ráadásul még azt is figyelned kell, hogy se túl kevés, se túl sok ne legyen)

Vegyél kis kiszerelésben (igaz, így a kiló ára jóval drágább) és próbáld ki.

A fehérekhez pedig nem kell a drága folttisztítósót használni adaléknak, tegyél hozzájuk szódabikarbónát ( [link] azzal is szép fehérek lesznek a ruhák.

2012. máj. 12. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Gondolkodtam rajta, hogy kipróbálom, de a második válaszoló csak még jobban megerősített ebben.

Mivel nemsokára lesz baba, így nem szeretnék semmi vegyszereset használni, és a mosószóda állítólag vegyszer mentes.

2012. máj. 12. 12:09
 4/11 anonim ***** válasza:

Én már évek óta vegyszermentesen mosok.

Ugyan olyan hatásfokkal, mint előtte, csak jobban érzem magam, hogy kevésbé szennyezem a családomat és a környezetemet.

2012. máj. 13. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

én mosószódát, ecetet és mosódiót használok, én is babaruhákhoz kezdtem használni 3 éve, és azóta a miénket is azzal mosom.

A Caola mosószappan nekem macerás volt, sokszor kiszedte a foltot, de néha a ruha színét is, viszont a marhaepeszappant még ki fogom próbálni. Vanish folyékony folttisztító van még itthon a makacsabb foltokra. Bár nem tudom, mitől függ eddig a fű és kaki folt simán kijött, a zsír és kakaó folt viszont nem mindig. 40 fokon mosok én is.

A ruhák sokkal puhábbak, össze szoktam hasonlítani anyukám is anyósom frissen mosott ruháival. :)


Szerintem amúgy egy átlagos mosószerrel egyenlően hatékonyak, a nagyon drágákhoz persze, hogy nem lehet hasonlítani.


És nem macerás, nem drága.


Ezen az oldalon én is sokat olvasgattam már, mindenféle vélemények vannak, szerintem ha akarod, és utánaolvasol mindennek, akkor nagyon jól fogod tudni használni!

2012. máj. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A mosószóda egy kiváló találmány, de alapvetően előmosáshoz és fehérítéshez ajánlott!

Itthon a balusztert és a műkőpárkányt szoktuk vele fehéríteni, illetve a temetőbe algátlanítjük a nagyszülők sírkövét.


Színes ruhákat fakítja.


A mosószappanról személyes tapasztalatom, hogy messze nem olyan hatékony mint a folyékony folttisztító szerek.

Használtam úgy, hogy bedörzsöltem a foltot + tettem a gépbe is, a ruha mégis izzadság szagú maradt.

A folyadékot beszívja az anyag és valószínű intenzívebben ki tudja fejteni a hatását.

2012. máj. 20. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A mosószóda egy nagyon hatékony szer, de alapvetően nem mosáshoz való.


Előmosáshoz és fehérítéshez is ajánlott.



A mosószóda fehérítő és vízlágyító, erős tisztító hatású szer. Feloldja az odaégett szennyeződéseket az edényekről.



Kiválóan el lehet vele távolítani a sírköveken lerakódott algát, és a műkő balusztert is szép fehérré lehet vele varázsolni.


Színes ruhákhoz, selyemhez, gyapjúhoz nem ajánlott.

2012. jún. 29. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
54%

2-es tökéletesen leírt mindent és jól. Mi is hasonlóan használjuk jó 5 éve.

Magasabb hőfokra a mosószappant mosószódával keverjük. A fentieken kívül 60 fok fölött nátrium perborátot használunk. Ez hasonló mint a perkarbonát, csak magasabb hőfokon használható, ott fejti ki a hatását.Vianniban kapni Oxi-Max néven.

Az ecet célja a mosószer semlegesítése, eltávolítása.

A foltot mi epeszappannal(DM saját márkás folttisztító szappan) dörzsöljük nedvesen és félretesszük száradni, aztán a szennyesbe. nagyon hatásos és olcsó

2012. jún. 29. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A kérdést másik oldalról is meg kell vizsgálni:


-mennyire szennyezett a ruha? Nem mindegy, hogy kamasz fiú izzadság foltjáról van szó vagy egy szinte csak az illata miatt mosott ruháról.


- mennyire kemény a víz? Kemény víz esetén több szerre is szükség lehet egyszerre és kifejezetten nagyobb hatásfokú mosószerre is.


- mennyire magas a víz vas tartalma? Ha alacsony akár olcsó mosószerrel + mosószódával is lehet hófehér ruhát mosni, míg ha magas fehérítő előmosás és optikai fehérítő mosópor is szükséges az azonos eredmény eléréséhez.


- Ne feledkezzünk meg az egyedi igényekről sem!

Van, akinek jó a beszürkült, foltos bio csodával mosott ruha is. De van, aki nem vehet fel egy "szürkés" fehér inget a munkahelyén.

2012. jún. 30. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Mosószóda jól mos és csökkenti a vízkeménységet. A mosószereken található adagoló utasítás mindig jóval több mosószert ajánl mint ami valójában kellene.

A csapvizeket vastalanítják.

A beszürkülés ellen van a szódabikarbóna, nátrium perkarbonát , mivel ezek fehérítőek! és fehérítenek is,oxigénnel ami a színeket sem veszi ki, és fertőtlenít is az utóbbi. nem úgy mint az optikai fehérítő ami vegyszerrel vonja be a szövetet, hogy a fényt visszaverje teljesen ezért látod fehérnek (valójában nem fehér). És még hozzátesszük, hogy azért nem bolyhosak a ruhák, mert a mosószerben lévő enzimek a vékony bolyhokat egyszerűen feloldják (és persze a szövetet is roncsolják ezzel egyetemben.

2012. jún. 30. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!