Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Igaz, hogy a mosogatószer...

Igaz, hogy a mosogatószer oldja a vízkövet?

Figyelt kérdés
Azt hallottam valakitől, hogy ő azzal tisztítja otthon a csaptelepeket, mert leszedi a vízkövet az is, és nem kell durva vízkőoldókat használnia.
2009. nov. 11. 16:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%
Ha teszel bele ecetet,akkor gyönyörű szépen oldja a vízkövet és csillogóvá varázsolja ráadásul cseppmentesen szárad. Én mindig így használom.
2009. nov. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Hát nekem a mosogatószer még sosem szedte le , bár az se mindegy biztos melyik fajta. De az ecet az kiválló ilyen célra.
2009. nov. 11. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Nem. A vízkövet csak savas kémhatású vegyület oldja, a mosószer pedig lúgos.
2009. nov. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
ezért tökéletes a kóla...foszforsavat tartalmaz :)
2009. nov. 11. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Valamit csinál vele, mert én is le tudom szedni mosogatószeres szivaccsal a kicsi vízkövet. Igaz, azt akár száraz szivaccsal le lehet dörzsölni, a vízkőoldó olyan helyen, amit könnyen elérsz, felesleges.
2009. nov. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
még a műanyagot is :D
2009. nov. 11. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ecettel vegyitve szerintem oldja.
2009. nov. 11. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Kémiailag nem oldja, de ha csak vékonyan van rajta a vízkő, a mosogatószeres szivaccsal történő súrolás mechanikailag eltávolíthatja.


Valaki írta a kólás vízkőoldást. Ezzel van egy pár bökkenő:


1. A kóla csak kis mértékben tartalmaz foszforsavat. Egyszer poénból lemértem laborban a pH-ját, kb. 5-ös volt. (A foszforsav disszociációs állandójából ki lehet számolni a pontos koncentrációját, ha érdekel valakit.)


2. Nem elég hogy csak kis koncentrációban van jelen a foszforsav, de ráadásul nagyon gyenge sav. Ezért nem fogja túl intenzíven oldani a vízkövet.


3. Ha tegyük fel, elkezdené oldani a vízkövet, a keletkező Ca- és Mg-foszfát megint csak vízoldhatatlan vegyületek, tehát kicsapódnak ugyan úgy mint a vízkő. Igaz, szerencsés esetben ez nem a felületre rakódik, hanem a mosóvízben fog lebegni szemcsék formájában.

2009. nov. 12. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

Én voltam a "kólás-ember" :D


Köszönöm a helyreigazítást! :)


A lényeg hogy a vízkőnek savat kell adni, csak keményebbet mint az 5 ös foszforsav..:D Ecetet olvastam itt többször, de ahogy tudom az is gyenge sav.

Szóval akkor az ideális vízkőoldó a háztartási sósav?

2009. nov. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ige, az ecetsav is a viszonylag gyenge sav, de már erősebb, mint a foszforsav.

Ez már oldja a vízkövet. (Réz felületen jó alaposan le kell öblíteni, mert a levegő oxigénjének jelenlétében képes lassan azt is oldani és kékeszölddé színezni azt.)

A sósav biztos, hogy leoldja a vízkövet, de ott is vigyázni kell, hogy milyen felületen használja az ember.

2009. nov. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!