Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Milyen módon adhatom el az...

Mr. V. kérdése:

Milyen módon adhatom el az örökölt 50% tulajdonrészű családi házamat?

Figyelt kérdés

A bátyámmal pár éve megörököltük a lakást, amivel megörököltük a nagymutert is...


-A bátyám, aki 50%-os tulajdonos, nem kívánja eladni.

-A bírósági "megfelezés" sem megoldás, hiszen most is használom a felét, és fizikailag nem lehetséges az elosztás. (Valamint a nagymuter, a szaga (inkó, de napi 1 pelust használ csak ha épp használ), a vele járó egyéb dolgok maradnának, hiszen a teljes alsó szintet ő lakja és ez elől menekülnék egy másik lakásba, mert nyuggerházba nem tudjuk berakni az 1-2 éves várólisták és irreálisan magas összegek (+kaució) miatt.)

-Kivásárolni én nem tudom (anyagi okokból sem) és nem is akarom, hiszen pont az a lényeg, hogy elköltöznék innen.



Aki járt már hasonló helyzetben, azaz kényszerültség kapcsán vált volna meg az osztott tulajdontól, annak kérném a válaszát, hogy mennyi idő, milyen költség volt a teljes procedúra és a valós értékért sikerült elárverezni, vagy fillérekért?


És persze mi lett a bentlakóval?


Nekem nincs eltartási szerződésem, a szüleimnek volt, de az nem öröklődik, így igazából csak itt lakik, de jogilag semmi köze az ingatlanhoz.


Nem, nem ellene vagyok, mielőtt bárki ezzel támadna! Nem tudok mellette élni, sem az orvosok utasításait nem tartja be, se rám nem hallgat, tehát kb. kezelhetetlen. Ha nappal ápolónő vigyáz rá, éjjel "rosszalkodik", tehát semmit nem tudok tenni vele.


De a fenti kérdésekre szeretnék tényszerű, értékelhető válaszokat kapni!



2019. aug. 31. 18:21
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
92%

Sok elem visszakérdezésigényes.

Ha ott lakik a nagymama, neki van haszonélvezete, tulajdonrésze?

2szintes házról van szó, 2 külön lakrész, amiben a felső lakrész a kettőtöké?

Kiépíthető a felső lakrészhez külön bejárat? Mennyiből?

Mennyit ér az egész ingatlan most?

Mennyire van központi helyen?

Van más családtag, aki dönt a nagymama sorsáról, vagy csak ti hárman?

Abban egyetértés van hármótok között, hogy jó volna otthonba mennie, csak a hozzáférés lenne az akadály?

2019. aug. 31. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:

Ha ott lakik a nagymama, neki van haszonélvezete, tulajdonrésze?


Írtam is, hogy 2-n vagyunk tulajdonosok, ő neki semmi köze a lakáshoz: "igazából csak itt lakik, de jogilag semmi köze az ingatlanhoz."


2szintes házról van szó, 2 külön lakrész, amiben a felső lakrész a kettőtöké?

1 családi ház, alul a nappali, konyha, fürdő, főzőfülke, fent hálószobák és egy kis zuhanyzós fürdő. Családi háznak épült, nem kiadásra, így a fürdőn kívül mindenből csak 1 van és csak az alsó szinten keresztül érhető el a felső.


Kiépíthető a felső lakrészhez külön bejárat? Mennyiből?

Nem építhető ki, hiszen ott nincs pl. étkező sem, emellett a ház alatt garázs is található, tehát fizikailag is lehetetlen.


Mennyit ér az egész ingatlan most?

50-60M minimum. (BP+5km) nagy kert, 3 garázs az udvarban, 2 a ház alatt (ebből 1 aknás), stb.


Mennyire van központi helyen?

BP 1 busszal, ami szemben a házzal áll meg 15 perc (Soroksár).


Van más családtag, aki dönt a nagymama sorsáról, vagy csak ti hárman?

Távoli rokonok vannak, azaz döntésben csak 3-an vagyunk.


Abban egyetértés van hármótok között, hogy jó volna otthonba mennie, csak a hozzáférés lenne az akadály?

"Elfekvőbe" elmenne már, mert már feladta az életet és talán ezért is tesz keresztbe minden kezelésnek, tehát ő menne bárhova.

Nem csak a hozzáférés, nem kíván egyikünk sem a másikkal lakni, illetve hogy a másik albérlőt hozzon ide, tehát a "közösködés" a probléma, ezért akarok minden közös dologtól megválni, mert így egyikünk sem tud semerre haladni.


Neki van családja, egy 1/6-od ekkora ingatlanban, ami a sajátja (azaz neki ez csak vagyon).

Nekem se családom, se lakásom ezen kívül (azaz nekem ez életszükséglet pillanatnyilag).

2019. aug. 31. 20:11
 3/21 anonim ***** válasza:
92%

" jogilag semmi köze az ingatlanhoz"


Értem, de ez annyira atipikus helyzet volna, hogy kétlem az igazságtartalmát. hogy alakult ez ki? Ha a szüleiddel eltartási szerződése volt, akkor a nagymama kell legyen az ingatlantulajdonos, hiszen eltartásért cserébe az ingatlant szokták beletenni.

Szóval ez nem tiszta nekem ennyiből, mi a szitu jogilag.

De ha nem akarod elmondani, akkor vehetjük alapul, hogy nincs köze hozzá, csak nehogy tévedjünk.

2019. aug. 31. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
87%
Más megoldást nem látok, mint "kiizzadni" azt a havi összeget, amit fizetni kell a nagymama idősek otthonában való elhelyezéséhez. Illetve, ha szükséges, adjátok el a testvéreddel fele-fele tulajdoni hányadban levő házatokat és az eladási árból fizessétek a nagymama költségeit. Nem minden ilyen otthon kér horribilis összegeket, persze alacsonyabb szintű az ellátás (gondoskodás) is...
2019. aug. 31. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
76%

"Nem csak a hozzáférés, nem kíván egyikünk sem a másikkal lakni"


Azt úgy értettem, az otthonhoz való hozzáférés.

Mert az egyszerűbb, mint leírod.

Van nyugdíja a nagymamádnak?

Rengeteg állami intézmény a nyugdíj 60-80%-áért bevesz lakókat, és több van, ahol 130 körüli havidíj van.

250 körül pedig egész exkluzívak.

Mi a családsegítőhöz bementünk és ő 1 nap alatt talált neki helyet, nem is rosszat.

2019. aug. 31. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
64%

Különben nagyon jó az ingatlan, ki lehet adni egy részét, és abból is ki lehet pótolni az otthon díját.


Az átépítésen is elgondolkodnék. 4 lakásunk van, de étkező az egyikben sincs. Nem létszükséglet.

De ha fontos, ki lehet alakítani az emeleten azt is.

2019. aug. 31. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
93%
4: A tesója nem akarja eladni!!
2019. aug. 31. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
67%

A testvére akarja vagy sem eladni, a nagymamáról gondoskodni kell. Esetleg vegye meg a Kérdező 1/2-nyi tulajdonát vagy találjon egy befektetőt (ha a testvére anyagilag képtelen vagy nem akarja megvenni), aki megveszi a nagymamástul is hiszen ne sok van neki hátra... Befektetésnek meg jó (már akinek jó).

Egyébként nem irigylésre méltó a helyzet.

2019. aug. 31. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Az eltartási szerződés egy másik ingatlanra szólt a szüleim esetében, amit mi megörököltünk és el is adtuk, ám az eltartási szerződés/kötelezettség nem öröklődik, ezért írtam, hogy jogilag nincs köze az ingatlanhoz.


A másikra a válaszom, hogy NEM akarunk közösködni, így átépíteni sem, hiszen ahhoz is mindkét fél beleegyezése szükséges és akkor még mindig egy közös dologról beszélünk, csak külön lehet bejutni.


Emellett padlófűtéses központi fűtés, 1 db vízóra, 1 db villanyóra, azaz ezeket így utólag nem is lehetne külön mérni, de mint írtam, az eladás a cél, az hogy ne legyen közös tulajdonban.


Tehát arra kéne megoldás, hogyan lehet a jelen helyzetben (ő nem akarja eladni, nekem nincs miből megvenni, de nem is kívánok itt élni) tovább lépni?

2019. aug. 31. 21:15
 10/21 anonim ***** válasza:
53%

Tehát két ingatlant örököltetek, az egyiket már eladtátok. Mért nem osztoztatok a két ingatlanon korábban?


Most a tesód mért nem akar kivásárolni téged?

2019. aug. 31. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!