Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogyan lehet Magyarországon...

Hogyan lehet Magyarországon lévő ingatlan haszonélvezeti jogát védeni Amerikai állampolgárnak? Tulajdoni lapon kell valamit változtatni, vagy mit csináljak?

Figyelt kérdés

Amerikai állampolgár vagyok és nem magyar már több mint 20 éve. Nem is akarok haza jönni a rossz tapasztalatok miatt. Nekem van egyedül haszonélvezeti jogom egy Budapesti lakásra a Magyarországom élő testvéremnek, meg 1/1 tulajdonjoga van ugyanarra. Nem vagyunk jóban. Az ingatlant rendszeresen bérbe adja. Nekem semmit nem ad a bevételből soha, vagyis már több évtizede. Jogilag nekem járna az egész. Elfogadnám a felét is, de azt sem akarja. Próbáltam több ügyvédhez fordulni, de sajnos egyik sem tudott segíteni. A megegyezést erőltették, de ahogy írtam nem lehet vele, mert nem is érné meg neki. 7-8 éve próbálkoztam perrel is, de nem kecsegtettek.

Mivel nem élek Magyarországon a testvérem ügyvédje szerint nem élek a haszonélvezeti jogommal. Amikor kiadja valakinek, a bérlő nem kéri le tulajdoni lapot, pedig ott szerepel a nevem és a címem, ami alapján a facebookon megtalálhatnának. Megkérdezhetnék, hogy mint bérlő kivehetik e a lakást. Bele megy e ebbe a haszonélvező is? Jogilag velem kellene szerződnie és nekem adnia a pénzt.

A testvérem a piaci ár alatt adja ki valamennyivel azért, ha a bérlő ezt megtudja, a pénzből a bérlő is részesedjen és ne forszírozza az otthona jogi helyzetét. Kéz kezet mos alapon.

Nélkülem az eladása a lakásnak nem megoldható, de kell neki a pénz és el akarja adni valahogy, ezét meg akarja szüntetni a haszonélvezeti jogomat. Erre van lehetősége? Mit tegyek?

Jelenleg a tulajdoni lapra változásfigyelőt állítottam be, ami jelzi, ha valami történne vele.

Sok mindennel próbálkoztam már. Elég kacifántos, ezért lesznek itt a megoldásra, ötletek rosszak és rosszabbak egyaránt és remélem lesz olyan, amelyik ténylegesen segít rajtam.

Előre is köszönöm mindenkinek a hozzászólást.


2019. szept. 27. 16:58
 1/8 anonim ***** válasza:
Benne van a névben: haszonélvező. Azt jelenti, hogy az ingatlannak élvezi a hasznát. Haszon a bérletből származó díj. Biztos, hogy neked és senki másnak nincs joga élvezni a hasznot. A haszonélvezeti jog felülírja a tulajdoni jogot, tehát többre jogosít! Ez akkor is fennáll, ha nem veszed igénybe a haszonélvezeted tárgyát, azaz nem lakod. Láttam leírva, de nem jogásztól, hogy ha haszonélvezeti jogod van, akkor nem vagy köteles még beengedni sem az ingatlan területére a tulajdonost sem. Én is haszonélvező vagyok a lakásra, amiben lakom a házastársammal, de nincs problémánk a gyerekeinkkel. Keress nagyobb szaktudású ügyvédet!
2019. szept. 27. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Ezeket mind tudom. Alaposan körbejártam a témát. A gond nem a haszonélvezeti jog megértésével, hanem a külföldről történő érvényesítésével van. Ebben az esetben azt tapasztaltam, hogy jelen kell lenni a jogom érvényesítésénél, sajnos. Erről tud e valaki infót adni, meg a kérdésemről. Hogyan tudnám jelezni, hogy élni kívánok a jogommal akár a földhivatal felé, hogy ne törölhessék le?

Megbízást is adtam, hogy lépjenek fel az érdekemben, de testvérem, a tulajdonos által kiadott bérlőnek sem tudtak felmondani. Pedig nem amatőr jogászokhoz fordultam.

2019. szept. 27. 20:20
 3/8 anonim ***** válasza:

1. Ajanld fel neki, hogy vegye meg a haszonelvezeti jogodat - azaz lemondasz rola.

2. Vedd meg te tole a tulajdonjogat.

3. Kerj egy olyan osszeget a berleti dijbol, mondjuk 30%-at, amibe bele menne. Te is jobban jarsz, mint eddig, es semmit nem kell tenned erte, mindent o intez a kiadassal kapcsolatban.

4. Beszeld ra, hogy adjatok el, es egyezzetek meg egy igazsagos elosztasban


Mindegyik megoldas jobb, mint a jelenlegi helyzet, vagy mint a pereskedes. Valoszinuleg anyagailag is jobban jarnal ezekkel. Meg akkor is, ha elvileg jogilag tobb jarna neked.

2019. szept. 28. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem megy bele. Nem érné meg neki, eddig is az övé volt a bérleti díj, akkor most miért fizessen érte.

Se az eladásba se a vételbe, sőt el akarja érni, hogy a haszonélvezeti jogom is lekerüljön róla.

Nekem nem érne meg megvenni, mert túl messze van és a teljes árat kérné. Olyan mintha vennék egy másik lakást Budapesten miközben másik földrészen élek.

Jelenleg arra várunk, hogy ki hal meg előbb. Ha ő és megmarad a haszonélvezeti jogom, csak akkor lesz belőle bevételem. Még olyan 20-40 év. Ha nem tudja megoldani a haszonélvezeti jogom levételét, akkor ez marad neki. A bérleti díj teljes összege.

2019. szept. 28. 17:10
 5/8 anonim ***** válasza:
51%

Na de a hazonélvezeti jogodat nem fogja örökölni senki, ugye? Míg az ő tulajdonjogát az ő leszármazottjai igen - ha vannak neki. De azt sem te fogod, illetve nem is a leszármazottjaid. Tehát ha esetleg ő megy el előbb, akkor mivel leszel előrébb? Ha ilyen viszony van köztetek, már biztos intézkedett a végrendeletről, hogy még véletlenül se kapj semmit. Ha nincs is felesége, gyereke, unokája, inkább fogja ráhagyni egy barátra vagy szerez egy élettársat az utolsó éveire. Akkor majd harcolhatsz azokkal is.

Én azt mondom, hogy akkor el kell adni egy olyan nevetségesen alacsony összegért, amennyiért megvenné a haszonélvezeti jogodat.Neked annyival is több pénzed lesz, és soha többet nem fog fájni a fejed miatta

2019. szept. 29. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Már írtam, hogy keress egy ügyvédet, aki ingatlanügyekben jártas, ne kocaügyvédeket, akik csak a pénzt akarják.

Addig is egy kis segítség. A Balla Ingatlanközvetítő Iroda megbízható.


1). [link]


2). [link]

2019. szept. 29. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Kedves ssaa.

Igen, köszönöm, hogy írtad, igen értettem, igen kerestem és igen nem koca ügyvédet, igen többet is, igen nem lett rá megoldás és igen tisztában vagyok a haszonélvezeti jog jelentésével.

Ingatlan jogásszal is beszéltem. Nem csak adásvételi szerződéseket sorozatgyártó ügyvéddel. Ők erőltettek a megegyezést, de sajnos nem lehet.

Köszönöm, de nekem olyan ügyvéd kell aki haszonélvezeti jogra specializálódott-

Az ingatlanos ügyvéd a kizárólag eladásokkal foglalkozik és arra specializálta magát. A Balla ügyvédje is. Az hogy szerinted ők jók nem vitatom, de

ebben az esetben ő is koca ügyvéd, mert nem ez az általa megszokott probléma.

2019. szept. 30. 20:58
 8/8 anonim ***** válasza:
Fel kell szállni egy repülőre, hazaérkezni, majd pert indítani. Eltart egy darabig. Az ügy egyébként tök egyszerű, ezért is tűnik meseszerűnek, hogy egyik ügyvéd sem akar vele foglalkozni.
2019. okt. 14. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!