Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Kaphatok banki kölcsönt...

Sevdiablo kérdése:

Kaphatok banki kölcsönt ingatlan vásárlásra NULLA önerővel ha beterhelem azt amelyben jelenleg élek?

Figyelt kérdés

Tegyük fel hogy szeretnék venni ingatlant, de nincs pénzem, semmi. Szeretnék ingatlan vásárláshoz banki kölcsönt felhasználni.


A jelenlegi lakás amelyben élek teljes egészében a tulajdonom. Valamivel többet ér mint a másik ingatlan melyhez szeretnék hozzájutni. Hamarosan végtörlesztéssel le is jár a kölcsön amit ugyan 15+ évre vettem fel megvásárlásakor, de remélhetőleg 5 év alatt sikerül befejezni a törlesztést.


Tervem az, hogy a megvásárolt vagy a jelenlegi ingatlant kiadom és abból fizetem az új törlesztőt.


Ez a terv mennyire működőképes?

Ad a bank hitelt 0 önerőre, ha leterhelem a jelenlegi ingatlant?

Mennyire minősülök jó adósnak, ha 15+ éves hitelem 5 alatt teljesítem? Megéri ez egyáltalán a banknak?



2020. szept. 19. 11:14
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%
Igen
2020. szept. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nincs semmi értelme a jelenlegi alacsony kamatok mellett és magas infláció alatt hamarabb betörleszteni a hitelt. Ha szuperbiztonságos állampapírba rakod a pénzt törlesztés helyett még az is jobb. Más befektetésekről ne is beszéljünk.
2020. szept. 19. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#2es,


Engedelmeddel kijavítanám amit írtál: "számodra nincs értelme"


Nekem viszont LTP-m jár le és pár százezer lesz a differencia a végtörlesztéshez, tehát lefordítva: nagyon kis pénzt bukok be (kamatot pár százezer forinton), hogy a megszabaduljak a hitelemtől és 0 rendelkezésre álló tőke mellett a lakásom értékét felhasználjam egy újabb ingatlan vásárláshoz, mely hosszú távon térül meg.


Így sincs értelme?

2020. szept. 19. 11:44
 4/14 anonim ***** válasza:
82%

#3

Szerintem nincs olyan lakásvásárlási hitel, amihez nem kellene önrész. A jelzálogfedezet csak az önrészen felüli hitel+kamatok biztosítéka.

Vehetsz fel szabadfelhasználású személyi kölcsönt, természetesen más hitelezési (kamat!) konstrukcióval, de annak (és minden hitelnek) a mértékét az szabja meg, hogy a havi nettó jövedelmed 30%-ába mennyi kamattal emelt törlesztőrészlet fér bele. Ez szabja meg a futamidő hosszát is.

A 30%-odba beleszámít a jelenlegi törlesztésed is, tehát csak a maradékra lehetsz terhelhető.

30 évig hitelezéssel foglalkoztam, szerintem helytálló amit írtam, de a legprecízebb választ a banktól fogod kapni, ahol a hitelt felvennéd, illetve a számládat kezelik, mert a hitelezés feltétele szokott lenni, hogy a pénzed oda érkezzen.

2020. szept. 19. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
69%

Az a gond ezzel a tervvel, hogy teljesen ideális körülményekre épít. Mi lesz, ha hónapokig nem tudod kiadni az újat? Mi lesz, ha nem tudod onnan évekig kitenni a nem fizető lakót? Mi lesz, ha valami nagy dolgot kell javítanod bármelyik ingatlanon és neked nincs félretett pénzed? Mi lesz, ha elveszíted valami miatt a jövedelmed?

Amellett önerő nélküli hitelre szoktak kérni kiegészítő vagy pótfedezetet. Van olyan ingatlan, amit ilyen esetben be lehet "fogni" pluszba?

Az új ingatlanra hogy teszed le a foglalót, ami az eladási ár 10%-a szokott lenni?

Ezeket a kérdéseket érdemes átgondolni. Nem kioktatás, tanács.

2020. szept. 19. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#4, #5


Köszönöm a válaszaitokat, ezek tényleg hasznosak voltak!

(#5ös, nem vettem kioktatásnak)


"A jelzálogfedezet csak az önrészen felüli hitel+kamatok biztosítéka."

-> értem, köszi, ez nem jó hír


"A 30%-odba beleszámít a jelenlegi törlesztésed is, tehát csak a maradékra lehetsz terhelhető."

-> A meglevő lakásom hiteltörlesztése az új ingatlan megvásárlása idejéig már biztosan befejeződne (igazából már most is végtörleszteni tudnám a hitelem). A jelenlegi fizetésemnek körülbelül harmadát vinné el az új lakás hitelének törlesztése.


"Mi lesz, ha hónapokig nem tudod kiadni az újat?"

-> Ha hónapokig nem tudom kiadni az új lakást (ami elég valószínűtlen mert lokáció alapján választok ingatlant, nem állapot szerint), akkor még mindig tudom fizetni a törlesztőt a fizetésemből, benne vagyok a 30%-ban


"Mi lesz, ha nem tudod onnan évekig kitenni a nem fizető lakót?"

-> A nem fizető lakó kitevése nem fizetés esetén közjegyző előtt aláírt bérleti szerződéssel megoldható, de jelenlegi lakásomba is elég körültekintően szoktam albérlőtársakat választani.


"Mi lesz, ha valami nagy dolgot kell javítanod bármelyik ingatlanon és neked nincs félretett pénzed?"

-> Ha nagy dolgot kell javítanom azt szerencsére meg tudom oldani amennyiben nem rendszeres kiadás (annyi félretett pénzem mindig van)


"Mi lesz, ha elveszíted valami miatt a jövedelmed?"

-> Ha elveszítem valami miatt a jövedelmem akkor ugyanúgy baj van, mint most, csak a jelenlegi 1 helyett legfeljebb 2 lakást veszítek el (kalkulált veszteség).. egyébként biztosítva vagyok ilyen esetre, bár ez csak részleges megoldás


"AAmellett önerő nélküli hitelre szoktak kérni kiegészítő vagy pótfedezetet. Van olyan ingatlan, amit ilyen esetben be lehet "fogni" pluszba?"

-> Azt írtam, hogy a jelenlegi lakásom, melynek hitele hamarosan lejár, lenne a fedezet. Ez nem elégséges?


"Az új ingatlanra hogy teszed le a foglalót, ami az eladási ár 10%-a szokott lenni?"

-> Na igaz, ez az egyetlen problémám, de mire a tervem esedékes lenne, valószínűleg meg is oldom.

2020. szept. 19. 14:01
 7/14 anonim ***** válasza:
78%

"AAmellett önerő nélküli hitelre szoktak kérni kiegészítő vagy pótfedezetet. Van olyan ingatlan, amit ilyen esetben be lehet "fogni" pluszba?"


-> Azt írtam, hogy a jelenlegi lakásom, melynek hitele hamarosan lejár, lenne a fedezet. Ez nem elégséges?


Ezeknek a lényege éppen az, hogy mivel extra kockázatot jelent, hogy nincs önrészed, a bank extra garanciát kér, tehát egy másik ingatlan beterhelését. De már ez se szokott mostanában elég lenni, ragaszkodni szoktak az önrészhez.

Illetve a "valamivel többet ér a lakásom" se mindegy, hogy mennyivel ér többet, mint a vásárolni kívánt ingatlan, mert a bank csak az új értékének maximum 80%-áig hitelez.

2020. szept. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Köszi az infót!


Lakásom úgy 40-45 milliót érhet jelenleg a piacon, ingatlant pedig olyan 25-35 millióért terrvezek venni.


Még akkor sem tesznek kivételt, ha az előző hitelem náluk vettem fel és tudják jól, hogy minden törlesztőt pontosan és időben befizettem?

2020. szept. 19. 15:33
 9/14 anonim ***** válasza:
39%

Hétfőn menj be, kérdezd meg, az nem kerül semmibe. Aztán majd írd meg légyszi, mit mondtak, mert érdekel.

Közben csináltam egy kalkulációt. A legkedvezőbb ajánlat 30 misi kölcsönnel 5 éves kamatperiódussal 20 évre havi majdnem 170 ezres törlesztő, 10 évre 290 ezer Ft havonta. (500 ezres nettó fizut ütöttem be neki.) Mi lesz, ha 5 év múlva már magasabb lesz a kamat? Elszállhat a tartozásod a csillagos égig, mint ahogy anno elszállt a devizásoknak is.

Végig fix kamattal még durvább a helyzet! (10 évnél plusz 11,6 milliót kérnek /havi 433 ezres törlesző!/, 20 évnél plusz 17,2 (!!!) milliót /200 havi törlesztő/)

30 milliós lakást ki fogsz tudni adni 170 + rezsiért, amikor még felújítani se tudod vásárlás után, mert nincs pénzed jelenleg?

Ha ez a módszer olyan jól működne (és viszonylag biztonságos lenne), akkor mindenki ezt csinálná, akinek van saját ingatlana.

2020. szept. 19. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#9-es


Rendben, jövő héten megpróbálok utána járni és megírom...


Köszi a kalkulációt! Közben én is csináltam egy hitelkalkulációt az erste oldalán (tiedhez hasonló paraméterekkel):

30 misi, 20 évre, 500k nettó fizuval, de nem 5, hanem 10 éves kamatperiódussal havi 176154 Ft, 3.72% THM mellett, 42345426 Ft teljes visszafizetendővel.


Úgy számolom, az első kamatperiódus ciklusa alatt (10 év) 21138480 Ft-t kell törlesztenem, de ha évente csak 2-3 millióval elő tudok törleszteni, akkor 10. év végére ki is pörög a hitel (nem beszélve arról ha ugyanezt a pénzt inkább magasabb kamatozású megtakarításba teszem). Az egész kulcsa hogy nem 5, hanem 10-évre lenne fixálva a kamatperiódus, mert 5 évessel tényleg nem jön ki a matek.


Viszont 170 + rezsiért biztosan nem adom ki, mert ebből a pénzből max másfél szobásra futja a majdnem belvárosi lokáción, inkább azzal kalkulálok, hogy

vagy bevállalok a jelenlegi lakásba 2 albérlőt és az újba is mondjuk egy párocskát (alsó hangon 100/120 + 80/120 k/hó) vagy az újba abba átköltözve kiadnám a jelenlegit (kb. 180 ezerért, mivel 4 különnyílló szobás).


Mindkét esetben közel 0-ra jövök ki a törlesztő tekintetében és a fizum harmadát-felét előtörlesztéshez használhatom


[link]

2020. szept. 19. 18:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!