Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Van lehetőség a vezetékjog...

Van lehetőség a vezetékjog megszüntetésére új ház/telektulajdonos esetén?

Figyelt kérdés

Egy áramszolgáltató vezetékjoggal rendelkezik a megvásárolt telken, ami annyiban merül ki, hogy a telek belsejében az utcafront felől olyan 10 méterre létesítettek egy oszlopot (mi már így vettük, az előzményeket/okokat nem tudom), amin kizárólag a szomszéd villanyvezetéke (légkábel) található, a mi áramellátásunk földkábelen keresztül megoldott egy másik oszlopról.


A szomszéd háza előtt van egy oszlop, és légvonalban szabad az út a szomszéd házához, a jelenlegi megoldással hosszabb kábelt használtak fel és V alakban a mi telkünkre jön át az ő kábele. Jelenleg is onnan kapja az áramot, a kábel így fölöslegesen hosszabb és a mi telkünkön foglalja a helyet az oszlop miatt. Az oszlop tetején egy kötés található (ami a szomszédhoz átmenő kábelt köti össze az ő telke előtti oszlopról érkező kábellel), eszközök nem.


Az oszlop jelenlegi pozíciója akadályoz az építkezésben, illetve az oszlop mellett egy másik szolgáltató (távközlés) is felhúzott egy oszlopot kb 3 méterre, amin nincs is aktív szolgáltatás (és nincs is semmiféle jog bejegyezve rá), így most 2 olyan oszlop meredezik az utcafronton a telkünkön, amihez igazából semmi közünk sincs, ezért ezeket szeretnénk megszüntetni, akár saját költségre is. Főként a szomszéd villanyvezetéke/telkünkön elhelyezett oszlopa zavaró, mert nem tudunk rendes kocsibeállót kialakítani miatta és egyébként is nagyban rontja az összképet a ferdesége és a himbálózó kábel miatt. A problémás oszlop jól láthatóan a szomszéd felé dől, de még nem veszélyes.


Mik a lehetőségeim?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2021. febr. 2. 17:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Valakinek rá kell beszélnie a szomszédot, hogy éljen eztán az elcsúfított házával (mert én még rendes helyreállítást nem láttam), és valakinek meg kell finanszíroznia a szomszéd házán az átalakításokat, hogy az előtte húzódó hálózatra rá tudjon csatlakozni.
2021. febr. 2. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

"Valakinek rá kell beszélnie a szomszédot"


Ez nem lehetséges, mivel az illető egy agresszív demenciával küzdő rosszindulatú személy, akivel szót nem lehet érteni, max elkerülni. Sajnos ész érvekkel nem lehet hatni rá. Ha az ő döntése, hogy mi legyen az én telkemen, akkor az elég nagy baj.


"éljen eztán az elcsúfított házával"


Jelenleg kiáll egy kampó a háza oldalából oda van kötve a kábel az oszlopunkról. Ugyanez a kampó használható lenne a közvetlen bekötéssel is, sőt, talán még összességében rövidebb távon lógna kábel a telke felett, mint most (jelenleg ugye eljön a telke eleje/közepéről telekhatárig és vissza a telek közepén lévő házhoz, a V mindkét szára elég hosszú, nálunk csak a kötés van az oszlopon).


Az, hogy az én telkemen csúfkodik a ferde oszlop, az persze nyilván belefér szerinted. Szerintem nem, ennek a megoldására keresek lehetőséget.


"valakinek meg kell finanszíroznia"


Az, hogy milyen munkálatokat végez a házán, az ő dolga. Hogy hová szeretné bekötni döntse el ő, engem nem érdekel.


Mint írtam, a szolgáltatótól nem várnám el azt, hogy ingyenesen távolítsa el az oszlopot (vagy legalább optimalizálják, hogy a másik, normális állapotban lévő oszlopra tegyék át).


Szeretném egyértelművé tenni, hogy olyan megoldást keresek, amihez nem kell a szomszéd beleegyezése. Nem az oszlopot akarom átrakatni hozzájuk. El akarom távolíttatni tőlünk, vagy akár az is megfelelő, ha átteszik a mellette lévő üres oszlopra (ekkor is a mi telkünkön lenne, de legalább egy normálisabb oszlopon). Hogy a szolgáltató hogyan köti be, hogyan állapodik meg vele, az az ő dolga.

2021. febr. 2. 17:56
 3/15 anonim ***** válasza:

"az persze nyilván belefér szerinted"

Mi a tekem ez a sértődött hozzáállás a tényekhez? Hogy jutunk ide, hogy eztán én leszek a hibás? Jó, hogy már el nem kezdesz fenyegetőzni, hogy kigyilkolod a családomat.


"Jelenleg kiáll egy kampó a háza oldalából oda van kötve a kábel az oszlopunkról. Ugyanez a kampó használható lenne a közvetlen bekötéssel is, sőt, talán még összességében rövidebb távon lógna kábel a telke felett, mint most (jelenleg ugye eljön a telke eleje/közepéről telekhatárig és vissza a telek közepén lévő házhoz, a V mindkét szára elég hosszú, nálunk csak a kötés van az oszlopon)."

Igen nagy valószínűséggel szabványosítani kell a mérőhelyet, igen nagy valószínűséggel csövet is kell cserélni, az, hogy szerinted a kampó helye okés, az valószínűleg nem a szolgáltató véleménye, ésígytovább.


"Hogy a szolgáltató hogyan köti be, hogyan állapodik meg vele, az az ő dolga."

Erről beszéltem, de megismétlem, hogy ez nem az ő dolga. A szomszédnak van villanya, azt el nem lehet venni, az ellátás meg e pillanatban biztonságos. Passz. Nincs rá ok, hogy a szolgáltató kényszerítést alkalmazzon.

2021. febr. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

"egy agresszív demenciával küzdő rosszindulatú személy"


Még mielőtt elkanyarodna ebbe az irányba a történet, az illető tényleg nem a valóságban él, néha azt hiszi, hogy én vagyok az előző szomszédja, akivel haragban volt, ilyenkor szó szerint megtámad és folyamatosan terrorizál (legalábbis próbálja). Szomorú ez a betegség. Ezért próbálom elkerülni amikor csak lehet...

2021. febr. 2. 18:07
 5/15 A kérdező kommentje:

"Erről beszéltem, de megismétlem, hogy ez nem az ő dolga. A szomszédnak van villanya, azt el nem lehet venni, az ellátás meg e pillanatban biztonságos."


Senki nem akarja elvenni a villanyát. Csupán arról van szó, hogy két oszlop áll egymás mellett, a másik teljesen kihasználatlan, jobb állapotban van és engem sem zavarna. Olyan megoldásra törekednék, ami mindenkinek jó. Ha mindkét oszlopot el lehetne vitetni, az lenne a legjobb, de nyilván úgy, hogy az áram biztosított a szomszédnak is.


Értem, hogy kellemetlen a szomszédnak, de nekem is az. Az, hogy újra kell hitelesíteni emiatt, az még belefér az én költségembe. De az, hogy újra kell vakolni a falat, az nem.


Sajnos az illetővel képtelenség az értelmes párbeszéd, ez nem opció. Nem csak velem ilyen, hanem az egész környezetével, a saját feleségével is.

2021. febr. 2. 18:13
 6/15 anonim ***** válasza:

bemésznaz elmű technikusához, és panaszt teszel. A te területeden nem lehet idegen vezeték, sem lég, sem földkábel..


..az utcai oszloptól a lakásig már magánvezeték, tehát a vezetékben érdekelt szomszédnak át kell tenni máshová, vagy földkábel.. A technikusnak segítenie kell..

2021. febr. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Igen, van. A telek alatt-fölött nem húzódhat magánvezeték. Még csatorna sem.
2021. febr. 2. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Ne legyetek már végletesen ostobák. Úgy kezdte, hogy van szolgalmi jog.
2021. febr. 2. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

"Úgy kezdte, hogy van szolgalmi jog."


Igen, valószínűleg még az előző tulaj beleegyezhetett. Nyilvánvaló, hogy először ezt kellene valahogy feloldani, ahhoz, hogy a fenti megoldásokkal hatékonyan tudjak élni.


A "b" megoldás, hogy maradjon csak egy oszlop, a jobb állapotú, nekem ez is megfelelő lenne. A "jobb" oszlop szolgáltatójának viszont nincs semmi szolgalmi joga a telkemen. Ez bonyolítja a helyzetet.


Mindenesetre köszönöm az eddigi válaszokat!

2021. febr. 2. 18:54
 10/15 anonim ***** válasza:

Vita helyett, már rég bemehettél volna a szolgáltatóhoz.

Itt mi nem tudjuk megoldani az esetedet. Miért nem oda fordulsz, ahol érdemi választ is kapsz. Sőt, panasszal is élhetsz ha szükségét látod.

2021. febr. 2. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!