Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ingatlanvásárlás ügyvéd...

Ingatlanvásárlás ügyvéd anomália. A vevő által fizetett ügyvéd az eladó érdekeit képviseli?

Figyelt kérdés

Nem hagyott az esti zuhanyzás közben nyugodni az alábbi gondolat:


Ingatlan vásárlásnál bevett gyakorlat, hogy a vevő hozza az ügyvédet. Az ügyvéd tehát az őt felbérelő ember érdekeit, azaz a vevőét képviseli, érvényesíti, ezért cserébe ő pénzt kap.

Az ügyvédnek ugye az a célja hogy létrejöjjön az adásvétel, hisz akkor jut pénzhez, viszont az adásvételi szerződés meg az eladótól is függ. Ily módon tehát mégis az eladónak kell kedveznie, nem a vevőnek, különben nem történik adásvétel, nem kap pénzt. Tehát az eladó diktál a szerződést illetően, az ügyvéd pedig őt képviseli. Magyarul adásvételinél az ügyvéd a másik félnek kell, hogy kedvezzen, mint aki fizeti őt. Ez elég vicces, nem? :)



2021. ápr. 29. 20:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem, ingatlannalindket erdeket kepviseli
2021. ápr. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, de ha az ügyvédre hárul bármiféle érdekképviseleti feladat az már rég rossz - abszolút irreleváns, hogy ki írja a szerződést. Lakóingatlan adás-vétel egy standard dolog, nem egy milliárdos irodaház építésének a jogi procedúráját kell előkészíteni. Nem azért viszed az ügyvédet, hogy helyetted döntsön, meg akarod-e vásárolni az ingatlant, az már akkor kerül elő mikor ez eldőlt kérdés és csak szerződést kell szövegezni. Ez kb. olyan levezetés, hogy az autószerelő abban érdekelt, hogy mindig elromoljon az autód, az orvos pedig abban, hogy mindig beteg legyél.
2021. ápr. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

kell az ügyvéd, mert utánanéz, nem valami gyanús lakást akarnak-e rádverni.

mármint a jó ügyvéd.

2021. ápr. 29. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
87%

"Az ügyvéd tehát az őt felbérelő ember érdekeit, azaz a vevőét képviseli, érvényesíti"


Nem. Az adásvételért felelős, mindkét fél ügyvédje az ingatlanos ügyvéd.

Ugyanúgy még előtte és utána is mindkét fél keresheti a kérdéseivel, problémáival.

2021. ápr. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Az ügyvéd általában olyankor kerül képbe, amikor már legalább szóbeli megegyezés van a felek között, nem kell "meggyőznie" senkit
2021. ápr. 30. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Túl sokat " gondolkozol"....

A szerződés akkor jön létre, ha mindkettő félnek elfogadhatók a feltételek. Tehát,az ügyvéd is akkor jut a díjazásához, ha mindkettő fél elégedett a szerződéssel.

Sőt, nem az ügyvéd találja ki a feltételeket, hanem közösen bedobja az eladó illetve a vevő a saját igényeit és ezt foglalja írásba a jogász. Ha mindkét fél boldog, az ügyvéd is az lesz.

2021. ápr. 30. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 xswerdy ***** válasza:
100%

az ügyvédet szokás szerint a vevő hozza, és fizeti. Ez azért alakult így, mert ott van nagyobb rizikója az átverésnek (nem is a tulajdonos árulja...). Ennek ellenére hivatalosan az okiratot szerkesztő ügyvéd nem képviseli egyik felet sem, a felek akaratát rögzíti. Az ügyvédi közreműködést több okból írja elő a törvény: egyrészt ő ellenőrzi a felek személyazonosságát, másfelől tartalmilag felel annyiban a szerződésért, hogy abba olyasmi ne kerüljön, mi jogszabályba ütközik, harmadrészt pedig felel a földhivatali benyújtásért, az adatszolgáltatásért a NAV felé (illeték kiszabáshoz).


Hiába hivatalosan egyik felet se képviseli az okiratot szerkesztő ügyvéd, az elég tipikus, hogy az eladó átnézeti a saját ügyvédjével is a szerződés-tervezetet.

2021. ápr. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"A szerződés akkor jön létre, ha mindkettő félnek elfogadhatók a feltételek. Tehát,az ügyvéd is akkor jut a díjazásához, ha mindkettő fél elégedett a szerződéssel."

Ezt megcáfolnám (gyakorlatban), hisz a vevő általában beleszeretett már az ingatlanba, az eladó pedig bármikor ki tud várni még egy vevőt (ha nem sürgős az eladás), tehát a vevőnek kell engednie szerződés tekintetben, az eladó diktálhat. (A lakásszerelem hasonló az emberekéhez :)). Ebből kifolyólag pedig az ügyvéd a vevő pénzén adja a lovat az eladó alá, hisz tudja, hogy a vevő mindenáron meg akarja venni az ingatlant általában.


Ez az egész csak a saját esetemből jutott eszembe, én mint eladó nagyon sok mindent kiszedettem/átirattam a foglaló és az adásvételi szerződésben is. Mindig úgy kezdődött, hogy az ügyvéd felháborodott stb, aztán az ötödik telefonhívásra már belement a módosításokba, (Azokba amik az én ügyvédem szerint a vevőt védték eredetileg)

Ha egyenlően védte volna mindkét fél érdekeit, akkor eleve nem kerültek volna bele ilyen részek, tehát ebből következik, hogy kezdetben a vevőt próbálta védeni, azonban kénytelen volt oldalt váltani és a vevő pénzén engem védeni.

2021. máj. 1. 08:15
 9/11 anonim ***** válasza:
Én vevőként nem tapasztaltam ilyet amit leírsz.
2021. máj. 1. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én sem tapasztaltam ilyet.

Nálunk pl az volt egy kompromisszum, hogy vacillált a vételi ajanlatnál az eladó, hogy elfogadja, aztan belement, DE! haladékot kért a kiköltözésig.

Ha nem fogadja el az alkut, mi nem jutunk hazhoz, ha mi nem megyünk bele a haladékba, szintén nincs szerződés.

Általában van egy anyagi kerete a vevőnek, ami döntő. Ha nekik a te feltételeid nem fontosak, mert nem szempont, illetve anyagilag belefér, akkor bele fognak egyezni. De semmiképpen sem az ügyvéden múlik. Az eladók sokszor elkezdenek pattogni, mikor realizálják, hogy elkel az ingatlanjuk és elkezdenek kötözködni/ filléreskedni/ meghackelni a lakást, hogy ha a vevő szarabbul jár a lakással, akkor az eladó jobban fog járni....

Nálunk is volt erre precedens, de mivel nem vettük a szívünkre az " anyagi kárt" ezért inkább csak magát járatta le.

2021. máj. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!