Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » A helyemben ti lakást vennétek...

A helyemben ti lakást vennétek, vagy még tovább gyűjtenétek rá?

Figyelt kérdés

28 éves vagyok, van 17 millió megtakarításom és (albérlet fizetés mellett) nagyjából havi 300-350 ezret tudok félretenni lakás célra.

Most egy kicsi, Budapest belvárosában bérelt garzonban élek egyedül. Eddig úgy voltam vele, hogy amíg nincs képben a házasság meg a gyerek, addig jó nekem albérletben is, nem egy érvágás a fizetésemhez képest havi 100-150 ezer forint bérleti díj, meg nem jár olyan "elköteleződéssel" mint egy saját lakás (ha munkahelyet váltok, akkor könnyebben költözök, ha kapok egy h..lye szomszédot, akkor le tudok lépni viszonylag hamar, stb.). Viszont egyre inkább azt látom, hogy nemhogy olcsóbbak lesznek a lakások a korona ellenére, hanem egy rövid megtorpanást kivéve még tovább drágultak. Kezdek attól félni, hogy hosszú távon csak kiárazódok a piacról.


Legalább egy nappali + teljes értékű hálószobás lakást szeretnék (lehetőleg külön konyhával), ez kb 45-50 négyzetméter, úgy tippelem. Ha normális helyen akarok ilyet, ahol elérhető távolságban van metró, nincs messze a belváros tömegközlekedéssel, nem egy lepukkant a környék, akkor simán 40 millió fölött van egy ilyen lakás, magyarul kb. 25 milliót kéne felvennem (a legjobb esetben is, 20 évre fixálva 160 ezres törlesztőt jelent ez).


Az meg már csak hab a tortán, hogy annyira nem is szeretek itt élni, de munka miatt muszáj (más városokban sokkal kevesebb ilyen jellegű munka van és sokkal kevesebb pénzért).


Ti mit csinálnátok most a helyemben?



2021. jún. 5. 14:46
A kérdező szavazást indított:
Vegyél lakást most, ha utólag mégsem tetszik, akkor maximum kiadod és az fedezi a törlesztőt, te meg elmész egy albérletbe.
Felesleges egyedül lakást venni, tegyed be a pénzedet állampapírba, aztán ha "aktuális" lesz, akkor vegyél.
Más, lent kifejtem.
21 szavazat
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Én hasonló körülményekkel most tervezek lakást vásárolni.


Hitelnél vedd figyelembe, hogy mennyi a bejelentett jövedelmed, mert a bankok általában úgy hiteleznek, hogy a törlesztő a fizetés 35-40%-a maximum.

2021. jún. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy én is azt számoltam, hogy állampapírozzak, vagy egyéb megtakarításom legyen.


De azt látom, hogy már most megindultak az árak és a Covid idején sem csökkentek, inkább csak a kínálat volt tágabb.


Ráadásul ugye drágulás.


A pénz egyértelműen romlik. 3-4 éve 300 ezerből megéltem most 500 ezerből kevesebbet tudok félre rakni, igaz teljes albérletet fizetek. De mindennek megy el az ára, veszek 2 dolgot a boltba 1000+ Forint, vásárolok alap dolgokat 5000+ Forint, nagyobb bevásárlás 20+ ezer.


Korábban a tankolásaim megálltak 17-18 ezernél 100-as benzinnel. Most sima 95-össel 20 ezer felett tankolom tele.


Sajnos azt látom, ha nem veszek most lakást, akkor egy életre bele ragadok a bérlésbe és 5-10 év múlva is ottleszek, hogy ugyanazt tudom megvenni amit most.

2021. jún. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

A 160-as törlesztő elméletileg nem jelentene problémát, nem fekete a jövedelmem (mondjuk nem is munkabér).


Az érzékelhető inflációval is teljesen egyetértek. Mini bevásárlások kerülnek úgy 5-6 ezerbe, úgy hogy semmilyen nagy dolgot nem vettem. Tudom hogy buta példa, de egyetemista koromból a bolti sörárak maradtak meg leginkább a fejemben és már simán 2x annyi egy xy dobozos sör, mint akkor volt. :)


Még az is lehet opció, hogy lejjebb adok az igényekből, de őszintén szólva 25-30 milliót is sajnálnék egy odú méretű lakásra...

Vagy alapozhatnék arra is, hogy a covid miatti távmunka megmarad hosszú távon, ez esetben majdnem tök mindegy lenne, hogy mennyire messze van a belváros. (Bár ebben annyira nem hiszek.)

2021. jún. 5. 15:22
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Először is gratulálok az életfelfogásodhoz! Én azt javaslom nézd meg azt a km.határt, amit még kényelmesen be tudsz utazni napi szinten a városba, hogy a munkád megmaradhasson, de mivel nem is szeretsz ott élni, nem vennék ott házat. Menj közeli vidékre! Kevesebb hitelt is kéne felvenned! Ha mégsem jönne be ugyanúgy adott a kiadod vagy tovább adod (még többért) verzió!
2021. jún. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nézz szét jobban a piacon mert sok jó lakás van normális környéken sokkal olcsóbban, nem pedig 40-50 nm es 40 + milláért. Simán található ilyen amit keresel használt lakások között 30 milla körül ha okosan, ésszel keresel és nem a belvárosban. A helyedben arra törekednék hogy minél kevesebb hitelt kelljen fölvennem, vagy ha már ennyi hitelt fölveszel akkor viszont újépítésű legyen. Kicsit több energiát fektetsz a keresésbe és komoly milliókat spórolhatsz, ne hallgass a káralókra, legyél ügyes, szerezz helyismeretet, stb.
2021. jún. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
59%

"egyre inkább azt látom, hogy nemhogy olcsóbbak lesznek a lakások a korona ellenére, hanem egy rövid megtorpanást kivéve még tovább drágultak. Kezdek attól félni, hogy hosszú távon csak kiárazódok a piacról."


Ezt én is hajszálpontosan így fogalmaztam volna meg.


"Ti mit csinálnátok most a helyemben?"


Azt mondod, nem nagy része a fizetésednek 100-150 000 Ft.

Gondolom, akkor ennek 3-4-szeresét félre tudod tenni...?

2021. jún. 6. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

"Azt mondod, nem nagy része a fizetésednek 100-150 000 Ft.

Gondolom, akkor ennek 3-4-szeresét félre tudod tenni...?"


Hát albérlettel meg miegyébbel együtt kb 300-350-et költök és még 350-400-at tudok elrakni.

2021. jún. 6. 19:25
 8/20 anonim ***** válasza:
49%

7: Az nagyon jó, az akkor 1 év alatt 4 millió megtakarítás legalább.

Ügyintézássel, lakástalálással, mindennel együtt legalább fél év ez a projekt, de lehet több év is.

Tehát 20 millió önerővel és 30 millió alatti lakással kalkulálnék elsőre, ha sürgős a vásárlás.

De ilyen komoly havi megtakarítással inkább gyűjtögetnék és nem hiteleznék. Bonyi az ügyintézés, sok munkát megtakarítasz magadnak azzal, ha kihagyod a bankot, mikor úgyis 4,5 év alatt 20 milliót tudsz félretenni.

2021. jún. 7. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
Persze sok munkát megtakarít csak éppen kiad havi 150 et albérletre közben, ami 4-5 év alatt rengeteg pénzt jelent. Nem éri meg az a pár óra adminisztráció azt a pár millát? Órabérnek egész jó.
2021. jún. 7. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
49%
9: Azt tanácsoltam, vegyen olcsóbb lakást, nem azt, hogy gyűjtögessen 4-5 évig és addig éljen albérletben.
2021. jún. 7. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!