Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ingatlanos milyen szerződés?

Ingatlanos milyen szerződés?

Figyelt kérdés

Jó estét!

Érdeklődnék, az ingatlanosok köthetnek olyan szerződést az eladóval, hogy csakis az ingatlanos adhatja el a házam? Tehát, ha szerződést kötök az ingatlanossal, de közben ismerős által van potenciális vevőm, nyilván tájékoztatom az ingatlanost, ő mondhatja azt, hogy nem adhatom el így?

Még nem hirdetem a lakásom, egyelőre csak érdeklődöm.


2021. aug. 8. 21:52
 1/4 anonim ***** válasza:
77%

Olyan nincs, hogy csak ő adhatja el. Olyan van, hogy ha te az ingatlanos "háta mögött" adod el, akkor ki kell fizetned az ingatlanosnak egyébként járó jutalékot. Van ahol enélkül is megteheted. És persze vannak ezeknek árnyalatai, van ahol ez időkerethez van kötve, van ahol csak a jutalék egy részét kell megfizetned ha az ingatlanost megkerülve adod el stb.

Természetesen ezt minden esetben a konkrét szerződés szabályozza, általános előírás nincs rá.

2021. aug. 8. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
47%
Jogilag nem áll meg, de gyakorlatban kevesen mennek miatta bíróságra.
2021. aug. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
77%
Eladhatod te is ha szerződsz ingatlanossal de sok esetben úgy is ki kell fizetned neki a jutalékot ha semmit sem csinált.
2021. aug. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

El kell olvasni a szerződést részleteiben. Neki nyilván ez a kényelmes. Bárhogy sikerül eladni, perkálsz neki. Jellemzően nem is erőltetik igazán meg magukat, az ingatlan vagy eladja magát, vagy eladja a tulajdonos.

Én jobban szeretem a kevésbé egyoldalú szerződéseket, bár én általában nem bízom az emberekben, így ebből indulok ki. Egyrészt nincs kizárólagosság, dolgozzon meg a pénzéért. Ha én adom el, akkor neki semmi nem jár. Cserébe, ha visszanyomozható, hogy a vevőm az ingatlanoson keresztül jutott el hozzám, csak ki akarjuk kerülni, akkor a megbízási díjának a dupláját jogosult behajtani rajtam. Adok is, kapok is.

Továbbá, nem vagyok hajlandó szerződést kötni vételár függő százalékos arányú megbízási díjról, csak is fix díjról. Ebbe sokszor belefutottam már. Ha szerinte túl alacsony árat próbál a másik kialkudni, nem is továbbítja az alku infót az eladó felé, inkább kivár. Ha én valóban eladni szeretném az ingatlanomat, akkor hadd döntsem el én, hogy elfogadom-e az alkut, ne helyettem próbálja feltornázni más az árat.

Ha egy ingatlan iroda nem hajlandó ezekkel a feltételekkel játszani (nagyobbak jellemzően nem partnerek, csak a sablonjukat lehet aláírni), akkor nincs megbízás, ennyi.

Ha pedig benne lakom az ingatlanban, akkor szerintem nincs szükség egy ingatlanosra. Úgy is minden apró dologgal engem keres, megtekintésre velem egyeztet, stb. Így nem látom értelmét.

2021. aug. 10. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!