Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Szerintetek lesz abból valami,...

Szerintetek lesz abból valami, hogy a fiatal, első lakást vásárlóknak alacsonyabb önerő is elég lesz lakáshitel igényléséhez?

Figyelt kérdés
2022. máj. 23. 22:36
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Nem valószínű, ingyen lakást senkinek nem adnak. Hitelt meg egyre nehezebb lesz felvenni.
2022. máj. 23. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%

A banknak az önerőd a haszon, ha nem tudod fizetni.

Kevesebb biztos nem lesz, inkább több.

2022. máj. 24. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező az a baj egy dolog, hogy a törvény mit enged és más hogy a bankok kockázatelemzése mire jut milyen önerő a biztonságos.


Jelenleg is 20% az önerő, de újabban az egyedülállóaktól (akik egyedül vesznek fel hitelt) sok banknál inkább a 30% önerő a minimum, 20%-ra sok helyen nem kapsz hitelt.

2022. máj. 24. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
70%
Ez a 10%-ra levivés kb. annak lesz jó, aki keres már 500-800 ezret, abból eltesz 300-500 ezret, de annyira türelmetlen, hogy nem tud várni még max. 1-2 évet az önerő összegyűlésére. Mert ha 10% az önerő akkor a maradék 90%-ra kell hitelt felvenni, annak pedig óriási lesz a törlesztője, olyan hitelt meg csak a nagyon magas fizetésű embereknek adnak. De azok meg már ha nem türelmetlenek úgy is összegyűjtik néhány év alatt egy lakásnak nem csak az önerőre valóját, hanem akár az árának a 30-40-50%-át is.
2022. máj. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
41%

Remélem nem. Így is a 25 év alattiaknak a fizetése nagyobb így könnyebben vehetnek fel hitelt vagy többet tehetnek félre. (Akár mamahotel...)

Azzal, hogy még több kedvezményt kapnának 25 év feletti korosztálynak lenne nehezebb akik még nem jutottak saját lakáshoz.

Egyszerűre fordítva többen akarnának lakást venni így drágulnának a lakások még jobban.

2022. máj. 28. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%

Aki nem tud összerakni 20-30%-nyi önerőt, az mégis hogyan gondolja, hogy a hitelt majd fogja tudni fizetni? Minél kevesebb az önerő, annál drágább a hitel, drágább is lehet mint egy albérlet.


Már csak azzal ha valaki havi szinten 100 ezret félretesz, 1 évben megspórol 1,2 millió forintot, de ha ketten éltek és ne adj istem mamahotelben, még 200 ezret is félre tudtok tenni havonta. Mi a párommal albérletben élünk, mert a mamahotel nekünk nem megoldás, mégis albin felül havi szinten félreteszünk 150 ezer forintot, ha tudnánk mamahotelezni ez az összeg 300 körül lenne.

2022. jún. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Aki nem tud összerakni 20-30%-nyi önerőt, az mégis hogyan gondolja, hogy a hitelt majd fogja tudni fizetni? Minél kevesebb az önerő, annál drágább a hitel, drágább is lehet mint egy albérlet."


Például úgy, hogy amit most félrerak önerőre + kifizet albérletre az egy az egyben mehetne a lakástörlesztőbe is akár.


" Mi a párommal albérletben élünk, mert a mamahotel nekünk nem megoldás, mégis albin felül havi szinten félreteszünk 150 ezer forintot, ha tudnánk mamahotelezni ez az összeg 300 körül lenne."


Ugyanígy vagyunk mi is. Albérlet Budapesten 140 ezer + rezsi, ami még így is nagyon baráti áron van kiadva nekünk figyelembe véve a lakás állapotát és elhelyezkedését. 4 év alatt sikerült 10 millió forintot félre tenni saját lakásra (manapság havi 150 ezret teszünk félre + az összes bónuszt, jutalmat is), de az elmúlt években annyival elszabadultak az árak, hogy ez a 10 millió nem elég.

Egy élhető panel normálisabb környéken 40 millió forint.

Ha 30%-os önerővel számolok, akkor kell 12 millió forint (ez idén meg is lesz), de kell még pénz az illetékre (1,6 millió), ügyvédi díjra (kb. 400 ezer), hiteldíjra (kb. 200-300 ezer) és aztán még be is kell rendezni valamiből a lakást (kb. 2 millió), költözés előtt nem árt egy tisztasági festés (pár százezer) és akkor felújításról még szó sem esett. Nem beszélve arról, hogy 3-4 havi vésztartaléknak mindig rendelkezésre kell állnia (nálunk ez 2 millióban van megszabva), tehát az összes pénzünket nem ölhetjük lakásvásárlásba.


Az önerő mértékétől függően tehát 12-16 milliónak (+ vésztartalék) rendelkezésre kell állnia, ha az ember el akar indulni Budapesten lakást vásárolni. Amire viszont odajutunk, hogy meg lesz a 16 millió, addigra eltelik mondjuk 1,5 év és a mostani 40 milliós panel 46 millióba fog kerülni vagy akár még többe. Tehát a gond az, hogy gyorsabban emelkednek a lakásárak, mintahogy az ember növelni tudja a megtakarításait. Ezért lenne jó mondjuk ha 10-15%-os önerő mellett is hiteleznének a bankok, mert a fizetésünk simán elbírná a magasabb törlesztőt is, főleg annak fényében, hogy idővel az úgyis emelkedik, viszont a törlesztő hosszú ideig vagy akár a futamidő végéig fixálva lenne.


Persze lehet lejjebb adni, például valamelyik gázos környéken venni egy 35m-es erősen felújítandó panelt 29-30 millióért aztán imádkozni hogy ne "nágycsálád" lakjon felettünk vagy mellettünk...

2022. jún. 2. 12:08
 8/10 anonim ***** válasza:

Igen ertem amit mondasz, de ha kb minimalis onerore vagy 0 onerorw adnanak a bankok hitelt az azt jelentene, hogy egy 40 millas lakas eseten, kb. 45 millio forintot kene felvennie az embernek, ha beleszamoljuk azt, hogy illetekekre, ugyvedre sincs felretett penze. Ekkora hitelt akkor adnak a bankok ha ket kereso ember ossz jovedelme legalabb 1, de inkabb 1,5 - 2 millio forint. A torleszto pedig nem allna meg 200 ezer forintnal (most felteteleztem azt, hogy csaladi penzpumpat nem igenyel a par, mivel pl a babavaro mar kapaosbol 80%-ig onerositheto).


Ugyhogy nem lenne vele elorebb az ember, csak megnagyobb eladosodast okozna.

2022. jún. 2. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
De ha szobahoztad a lakas dragulasokat, europai szinten meg igy is olcsoak itthon a lakasok, az mas kerdes, hogy a fizetesek ezt a fajta dragulast nem kovetik le. Kozponti berkorrekciora lenne szukseg es akkor a 10%-os kamatkornyezet sem okozna gondot egy 40 millios panel eseteben sem.
2022. jún. 2. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdező szépen leírta mi minden kell, hogy biztonságosan tudjál lakást venni.

Én is így számoltam tavaly nyáron törekedtem minél rövidebb és kevesebb hitelt felvenni. Legyen mindenre pénz, de eltelt egy év sokkal rosszabbul állok. 21-22 milliós panelek itt az albérletem mellett vidéken 33-34 millióra drágultak. 1-2 hónapja 28 millió volt azt hittem azokat már nem viszik el, de azok is elkeltek 1 hónap alatt. Brutális drágulnak az ingatlanok és nem tudni mi a teteje.


Ha nem törődtem volna vele, hogy legyen felújításra, több havi tartalék, hogy az illetéket nem egyben fizetem ki akkor most már ott ülnék a saját lakásomba és nem érdekelne merre tartanak az árak. Jelenleg már az önerőm is kevés nem tudok akkora hitelt felvenni.


Egyik ismerősöm bevállalt így egy lakást a hitele felét fizeti a lakótársa lakás ki lett festve meg a parketta kicserélve majd az ajtót meg az ablakokat kell még cserélni. Illetéket részletekben kifizette most meg őrül, hogy nagyon alacsony a törlesztője 10 évig fix a kamat simán visszafizeti a hitelt.


Ha szar helyen veszel lakást azzal sincsen baj kiadod albérletbe te meg kiveszel egy jót és a kettő közötti különbséget kell csak fizetned ami nem sok.

2022. jún. 6. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!