Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hány éves voltál amikor...

Hány éves voltál amikor kompromisszumok nélkül megvetted az "álomházadat"? Hogyan érted el?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Huszonéves vagyok, és most állok első ház megvásárlása előtt. Régebben, pár éve naivan még azt hittem, hogy amikor első otthonomhoz jutok, akkor az olyan lesz, mintha rám szabták volna, minden szempontomnak meg fog felelni és onnan kezdve jó pár évtizedet lehúzhatunk ott. Rá kellett jöjjek, hogy ez nem teljesen így van. Egyrészt használt ingatlanban gondolkozunk és anyagilag sem nyújtózkodhatunk annyira, másrészt kínálati oldalon sem feltétlenül bukkannak fel olyan ingatlanok, melyekbe azonnal "beleszerelmesedünk".


Nemrégiben konzultáltam egy tanácsadóval és rögtön azzal kezdte, hogy tekintsünk ugródeszkaként az első házra. Legyünk ott 5-10 évet, majd később váltsunk. Akkor már valószínűleg jobb anyagi körülményeink lesznek, másrészt nem lesz jelen olyan sürgetettség, mint most, ott akár évekig is figyelhetjük a piacot amíg megakad valamin a szemünk és nem kell annyi kompromisszumot kötni, mint most.


Igazából a kérdésemmel arra vagyok kíváncsi, hogy nektek ez hogy alakult? Mikor vettétek még az első házatokat és arról hogyan gondolkodtatok? Mikor és hogyan jutottál el oda, hogy tényleg egy olyan helyre költözhettél, ami teljesen megfelelt neked?


2022. jún. 6. 14:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
91%
33 éves vagyok. Eleve most jutottam oda, hogy a "kezdő lakásom" az "ugródeszkám" meglegyen. De ahogy elnézem a jövőt, soha a büdös életben nem is fogok tudni innen tovább lépni.
2022. jún. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
81%
31. Majdnem születésnapomra lett kész a házunk (új építésű). Előtte 2 helyen, összesen 7évet laktunk albérletben. Dolgoztunk, spóroltunk, először telket vettünk, majd 3 év alatt - némi hitel segítségével - felépítettük. Már 5éve lakunk itt, a kert/udvar idén tekinthető késznek - bár egy ház sohasem készül el, mindig van mit csinálni :)
2022. jún. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
84%
Álom ház? 28 évesen jutottam oda egyedül, hogy egy 47 négyzetméteres panelt vegyek. (17 millió önerő, 8 millió hitel.) És ezzel ahogy körbenézek az ismerőseim között én királynak számítok már, mert a 100 legközelebbi huszonéves ismerősöm közül 95-nek nincs saját ingatlanja. Aki párnak van, ott is valamilyen formában belejátszott családi segítség. Bocs, én nem vállalkozó, vagy informatikus, mérnök körökben mozgok.
2022. jún. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Nyilván inkább 40-es, 50-es embereket szólítok meg a kérdésemmel, akik már megértek egy s mást, nem pedig korombelieket. Persze az se kizárt, hogy fiatalon van meg az álomházad, csak akkor vagy az igényeid nem magasak, vagy másak mint egy átlagembernek vagy pedig jó a hátszeled, vagy valami egyedi élettörténeted van.
2022. jún. 6. 17:58
 5/15 anonim ***** válasza:
87%

Sosem volt álomházam, nincsen ilyen vágyam.

Mindig egy jelentősen megváltozott élethelyzetben cseréltünk lakást, olyanra, ami jobban kiszolgálta az adott életstílust, mint az előző, továbbá anyagi nyereséget is hozott (vásárlásnál is befektetői szempontok szerint IS választunk mindig).

Sosem volt lakhatási gondom sem.

Semmilyen más szempontom nem volt soha a fentieken kívül.

2022. jún. 6. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
90%

Amúgy vicces, mi az álom ház.


Gyerekként semmi pénzért nem költöztem volna panelba. Viszont soha nem is álmodoztam hatalmas álomházról, hanem nagyjából egy kádárkocka, vagy emeletes típusház lett volna minden vágyam. Mára meg ott vagyok, hogy ez örök álom marad, mert élhető helyen még egy sima felújítandó Kádár kocka is elérhetetlen.

2022. jún. 6. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
91%
34 és 36 évesek vagyunk. 3 gyerek. Családi ház Fehérváron, bevárosban. 1-1 lakással kezdtük a főiskolás évek alatt. Hitellel. Előtte albérletek. 1-1 házvásárlás között is albérlet volt 2014ben vettünk közösen egy felújítandó házat, még az őrület előtt. 2019ben adtuk el kb 4x áron. A mostanit akkor vettük, folymatosan fejlesztjük, napelem, stb… most ez is 3x a vásárolt árához képest. Kis hitel van rajta, kb 2 millió. Az álomházunkat majd nyugdíjas éveinkre tartogatjuk. Nekem Siófokon, vagy B.füreden lenne egy nagy teraszos lakás, balatoni panorámával. Gyerekekkel ez nem ideális. Ez az én vágyam :) Remelem addigra sikerül összehozni. Gyerekeknek szeretnénk megadni a kezdő tőkét az induláshoz, a tobbit megtartjuk a lakásra. Szóval nég odébb van. Sztem 20,30 évesen ne akarjunk már álomházat. Kivéve, ha tényleg olyan kivételes anyagi helyzetben levő családba születtünk, hogy a szüleink megtehetik, h bármit is megvegyenek nekünk. Fokozatosan kell felépíteni az életet. És élvezni az oda vezető utat.
2022. jún. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Bodajkon vettem a lakótelepen 30 évesen egy lakást, készpénzre, 11 millióért. Ennek 3 éve. Felújítottam 6 millióból, amit a keresetemből finanszíroztam, most lett vége. Minden az én félretett fizetésem. mellette van már garázsom is, autó is.
2022. jún. 7. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Én tavaly decemberben múltam el 60 éves, és 49 éves koromban lett meg az az álomházam, ami jó tájolású, elegendően nagy telken van, és a Nagyinak is van benne egy kis "lakosztálya" a nappali túloldalán, ahol van hálószobája, külön fürdőszobája és gardróbja egy kupacban. És ha megy a kedvenc sorozata a tv-ben, akkor ide vissza tud vonulni.

Nyolcadikos koromig egy főbérleti lakásban éltünk. A mai fiatalok már azt sem tudják, hogy mi is ez, de offolás lenne ennél a kérdésnél ezt elmagyarázni, elég annyi, hogy kevesebb lakbért kellett fizeni, mintha albérlők lettünk volna. Nyolcadikos koromban lett lehetősége a szüleimnek, hogy kedvezményes 3%-os hitelre szövetkezeti lakást vegyünk. Ez egy négyemeletes panel 52 m2-es lakása volt. Innen jártam középiskolába, majd egyetemre. Az egyetemi éveim elején meghalt Édesanyám, majd kevéssel a lediplomázásom után Édesapám is. Árván maradtam és a lakáshitel fele még megvolt. A gondjaimat az okozta, hogy a kedvezményes hitelből egyszer csak piaci hitel lett és a 3% felment 33%-ra. Nehéz évek voltak, sok nélkülözéssel. Hó végére már csak zsíroskenyér jutott, vagy a fűszeres vér volt még laktató és olcsó. Turkálókból ruházkodtam. No buli, no koncert, több másodállás. Főállásban egyetemi kutató voltam. Nem túl magas fizetéssel. 29 évesen megházasodtam. És a hitelt is sikerült a másodállásoknak köszönhetően nem sokára végtörleszteni. Vállalkozást is indítottam, amikor egy kicsit anyagilag egyenesbe jöttünk. Viszonylag jól ment, de a lombikbébi program sok lóvét elvitt. Aztán otthagytam az egyetemi állásomat és főállásban csináltam a vállalkozást. Amikor a várva várt gyerek megérkezett, akkor költöztünk át a szövetkezeti panelból egy agglomerációban lévő kertes házba. Ekkor jártam a 40-es éveim elején. Szerettük volna, hogy legyen a kicsinek friss levegő. Futkározási lehetőség. Sokat kertészkedtünk, gyümölcsöt, zöldséget termesztettünk. A kényelmetlen az volt, hogy most már nem mi mentünk sokat anyósomékhoz, hanem anyósom a Nagyi jött gyakran el a gyerekhez. És a nappaliban lakott ilyenkor. Ez borzasztó kellemetlen volt. Évekig keresgéltem az ingatlanos oldalakon megfelelő házat. Azt a házat is évekig láttam már hirdetni, amiben most lakunk. Borzalmas belső színei voltak, minden a mályva árnyalataiban játszott. Mindig túllapoztam rajta. Aztán egyszer felrakták az alaprajzot. És rájöttem, hogy éppen ez a borzasztó mályva az álmaim háza. Hihetetlen szerencsével úgy találtam vevőt a meglévő házra, hogy a teljes kifizetés csak 4 hónap múlva volt esedékes nekik (Fundamenta), és úgy adtak foglalót, hogy abból elkezdhettem felújítani az új házat, amit ideiglenes kölcsönökből meg tudtam vásárolni, és a költözéskor vissza is tudtam négy hónap múlva mind fizetni. A sok mályvától sikerült megszabadulni. Ekkor 49 éves voltam. Szépen berendezni évek alatt tudtam csak. A Vaterán volt egy "aranyshop" nevű kedves németajkú használtbútor kereskedő, aki Warrings vagy hasonló minőségű bútorokkal indított 1 Ft-os aukciókat. Aztán ha túlment a licit a lehetőségeimen, akkor nyilván elengedtem, ha meg nem szállt el nagyon az ár, az enyém lett. Nem volt sokkal drágább így, mint ha a 4-5 év alatt tönkre-menő Ikea bútorokkal rendeztem volna be a házat, és ezek legalább még 100 év múlva is bútorok lesznek.

1200 m2 a telek, a ház egy 10x10-es alapterületű három szintes kádár kocka, szuterénnel, földszinttel és tetőtérrel. Szép tágas belső terek vannak, nincsenek félszobák, a legkisebb szoba is 20 m2. Ez éppen a vendégszoba, a Nagyi szobája, amikor nálunk lakik. A szuterénben tornatermet rendeztünk be, és lent van egy második konyha is. Tegnap éppen használtam is, este nyolc órakor kezdtem el a kertben termett 5 kiló eperből lekvárt készíteni. A földszint a szokásos nappali-étkező-konyha és persze a Nagyi lakosztálya. A tetőtérben pedig 3 szoba és a fürdő meg a mellékhelyiségek.

És itt válaszolnám meg a "hogyan értem el" kérdést. Miután a szüleim által megvásárolt és megörökölt lakást végre kifizettem a 3%-ról 33%-ra emelkedett kamatok mellett, megfogadtam, hogy komoly és hosszútávú hitelt az életben nem veszek fel. Nem éltem soha nagylábon, mértéktartó voltam. Addig nyújtózkodtam, ameddig a takaróm ért. Csak olyan dolgokat vásároltam meg, amire valóban szükségem volt. Szerettem könyveket olvasni, keveset jártam bulizni. Szerencsére a felségem sem szórja két kézzel a pénzt. Szeretünk kertészkedni. És a kertben megtermett zöldség, gyümölcs frissen fel nem használt részét feldolgozzuk befőttnek, lekvárnak, vagy lefagyasztjuk. Nálunk egy palacsinta sütés alkalmával 5-6 féle lekvár is előkerül. Szóval a magán életünkben mértéktartóak és okosan gazdálkodóak vagyunk.

Az üzleti életben is szerencsém volt. Az egyetemen mentoráltam egy fiatalembert, aki tele volt ötlettel, de nem volt elég képzett a megvalósításukhoz. Én meg bár képzett voltam, nem volt sem üzleti érzékem, sem fantáziám, hogy mit kellene csinálni. Na, mi ketten összebarátkoztunk. És elkezdtük megvalósítani az ötleteit. Sikerrel. Én buddhista vagyok, ő nagyon nem volt az. De 30 év közös munka után már érti a buddhista tanmeséimet. Érti a türelmet és az alázatot. Érti azt is, hogy jó üzletet kötni úgy kell, hogy a megrendelő is jól járjon és mi is. Nem szabad lehúzni senkit. Nem szabad hirtelen felkapaszkodni. Meg kell járni a lépcsőfokokokat darabonkét, mert ha kettesével, vagy hármasával teszed, kifulladsz. Szóval az üzleti életben is fontos a mértéktartás. A vállalkozásainkban az első helyen mindig a munkavállalóink hó elejei fizetésének a biztosítása volt. Ezt már a legelején elhatároztuk, hogy ha mi fizetésünk nem is jön össze hó elejére, de a munkavállalókat akkor is ki kell fizetni harmadikáig, ha cigánygyerekek potyognak az égből …

2022. jún. 7. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

" nem volt elég képzett a megvalósításukhoz. Én meg bár képzett voltam, nem volt sem üzleti érzékem, sem fantáziám, hogy mit kellene csinálni. Na, mi ketten összebarátkoztunk. És elkezdtük megvalósítani az ötleteit."


De akkor hogy csináltátok? Hisz egyikőtöknek sem volt üzleti érzéke, se fantáziája, hogy hogyan kell megvalósítani.

2022. jún. 7. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!