Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha több tulajdonossal együtt...

Ha több tulajdonossal együtt örökölt ingatlanban laktok, hogyan jártatok el?

Figyelt kérdés
Azokhoz szól a kérdésem, akik örökölt ingatlanban laknak úgy, hogy öröklés révén több tulajjal osztóztok rajta. Megvásároltátok az ingatlan többi tulajdoni hányadát vagy használati díjat fizettek neki?

2023. febr. 26. 11:00
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Melyik részére vagy kíváncsi?

Hogy mit mond erről a jog, vagy ki és hogyan egyezkedett a családdal? Mert utóbbi az kizárólag attól függ, hogy a többiek mit engednek, mit kérnek és az neked mennyiben elfogadható.


Nálunk:

Két örökös volt, akik testvérek. Én az egyikük unokája vagyok, a másik a nagybátyám, aki gyermektelen.

Közös megegyezéssel beköltöztem a házikóba, senkinek nem kellett fizetnem semmit. A nagybátyám halála után apám örökölt, aki aztán nekem ajándékozta az egész ingatlant.

Mondjuk a nagybátyám temetését, később a sírkövét én fizettem tokkal-vonóval, de ezt is csak azért, mert én így éreztem etikusnak. Nem kérte tőlem senki.

2023. febr. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem a dolog jogi hátterére gondoltam.
2023. febr. 26. 11:39
 3/9 A kérdező kommentje:
Az érdekel, hogy aki volt ilyen helyzetben, hogyan "oldotta" meg a rokonokkal ezt.
2023. febr. 26. 11:40
 4/9 anonim ***** válasza:
88%

Nálunk egy közös nyaraló volt némi vita tárgya a Duna-kanyarban. Felerészben én örököltem, a másik fele több unokatestvér között oszlott meg. Amikor kiderült, hogy költeni kell rá, méghozzá sokat, természetesen egyiküknek sem volt rá pénze. Akkor úgy döntöttem, kivásárolom őket. Ők ezt eleinte nem akarták, úgy voltak vele, hogy használjam én, ők majd néha kijönnek oda nyaralni.

A nagy túrót!

Kifizettem őket (akkoriban jóval olcsóbbak voltak még a nyaralók), majd rendbe hoztam a házat. És jött a covid, így a felújításon túl hirtelen többszörösére nőtt az értéke.

Az időm nagy részét ott töltöm, az unokatestvérek meg azóta is szűkölnek, mert nincs pénzük nyaralni menni a gyerekekkel, a nyaralóba viszont nem jöhetnek.

Oka van sajnos, amiért nem akartam velük közösködni.

2023. febr. 26. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%
Közös lónak túrós a háta. Vagy add el a részed, vagy vedd meg a többiekét. Amíg több tulajdonos van, mindenki mindenbe bele fog szólni.
2023. febr. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
82%

Ketten örököltük öcsémmel egy házat, én egyből felajánlottam, hogy a banki értékbecslői áron kifizetem a részét, mert úgyis házat akartam venni. Ez kb megegyezett a mi általunk meghatározott piaci árral. Már elindítottam a hitel felvételt, mikor meggondolta magát. Én erre mondtam: ok, akkor fizess ki te. 5 év telt el, azóta is benne lakik, és egy fillért sem láttam belőle! Öcsémmel sosem volt jó a viszonyunk, de mivel anyukám részéről örököltünk, így ő nem engedte meg, hogy jogi útra tereljem a dolgot. A családi életkorokat figyelembe véve még vagy 30 évig biztosan nem látok belőle egy forintot sem, de nem is érdekel igazából az a pénz már régen elengedtem a dolgot.

Aztán végül építkezni kezdtem, és már jó ideje elkészült a ház. Az építkezés időtartama alatt pedig beköltöztem az örökölt házba. Öcsémnek nem tetszett, de anyukám e téren pedig engem védett meg. Szóval még rosszabb lett a viszony kettőnk között, csak azzal, hogy oda költöztem 1 évre, és egyáltalán nem hoztam fel a kifizetés témát, vagy bármi egyebet ami ezzel kapcsolatos. Én meg bosszúból nem írtam alá a jelzálog papírokat, így nem tud rá hitelt felvenni, mivel nem engem akart volna kifizetni belőle. Erre anyukám azt mondta szerinte is jogos, és egyetértett velem. Jah a lényeg, öcséméknek van pénze bőven. Tavaly vettek egy kocsit 13 millióért, idén vettek a régi mellé még egy új kocsit 11 millióért. Nekem pedig kéne fizetnie 10 milliót...

2023. jún. 24. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
58%
6-os Anyukád itt nagyon hibásan gondolkozott. Így fennmaradt a családi konfliktus, és igazságtalan a helyzet. Egy bírósági ítélet pedig megoldotta volna a dolgot.
2023. jún. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Szüleim a mamánál laktak de abban a házban anyámnak és a testvérének is volt tulajdonrésze az apjuk révén, nem csak a mamának.

A testvére nem lakott ott mióta megházasodott.

Anyám testvére időközben eladósodott és a bank árverésre bocsátotta a tulajdonrészét a házban amit a szüleim megvásároltak.

Mivel a mamát is adósságba akarta verni, ezért a mama az ő saját tulajdonrészét anyámnak ajándékozta hogy ne örököljön a másik gyereke, egyébként is anyám viselte a gondját.


Azt nem tudom hogy anyám testvére kérhetett e volna pénzt amiért ö nem lakott ott de anyám meg igen, ugyan is a házon élvezeti jog is volt. Egyszer probálta valahogy eladatni hogy pénzhez jusson de nem sikerült neki az élvezeti jog miatt.

2023. jún. 24. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A jog a bent lakó tulajdonost védi, olyan ez mint a haszonélvezet. Egy ismerősöm 8 éve persekedik a volt feleségével, hogy adják el a közös házat. És most még mindig ott a tart a dolog, hogy nem lehet rákényszeríteni hogy eladja. Ő lakik bent és minden vevő jelölt elmenekült. Összesen több mint 10 éve árulják a házat. Öcsém is meri a nőt, nagyon jól tudja mit mennyi ideig lehetne elhúzni. volt már végrehajtás is 3-4 éve, de a férj nem tudta kifizetni az 50%-ot, és senki sem licitált rá. Ez is egy nagyon hosszú folyamat, nekem ez nem hiányzik, bár az is tény, hogy ennél rosszabb nem lesz a viszonyunk.
2023. jún. 24. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!