Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ikerház - osztatlan közös...

Ikerház - osztatlan közös tulajdon ügyvéd által ellenjegyzett használati megosztással. Lehet gond?

Figyelt kérdés

Bp-en néztünk ki egy ikerház felet. Minden teljesen külön van, külön bejárat, lekerített kertrészek, saját oldalak, nincs átjárás a kettő közt még a tetőn sem. Ügyvéd által ellenjegyzett, teljesen elfogadható használati megosztás van hozzá, amely a jogutódokra is vonatkozik. A másik fél már szépen felújította az ő részét, 2 gyerek van, normális házaspárnak tűnnek. Egyedül a vízóra lenne a mi oldalunkon - de van saját, 2db vízóra egyébként és minden közm saját órás.


Ügyvéd szerint minden rendben, ettől nem kell félni.


De!! Sok ismerős riogat, hogy Jaj, csak osztatlan közöst ne! Mert majd ha eladja a másik fél, akkor ki jön a helyére, jaj, ha eldugul a csatorna, abból vita lehet, jaj, majd biztos nem akar beleegyezni az eladásba, akkor mi lesz, jaj, ha beüt a bármi, akkor bármi lehet...


Nekem ez egy kicsit fura, mert egy szimpla magánháznál sem tudom a szomszédokat kontorllálni, oda is költözhet bármikor bulizós család. A csatorna nem tudom, hogy ekkora gond lenne-e, ha meg eladáskor az elővételi jogról nem nyilatkozik, akkor az ügyvéd szerint x idő után olyan, mintha lemondott volna róla, tehát el lehet adni. Eddig azt láttam, hogy mindenre van megoldás (ha hangos házon belül, akkor a közös falra teszek hangszigetelést - amúgy Kispesten csomó ház össze van építve, pedig nem ikrek), de sok a riogató.


Mit gondoltok, vennétek ilyet?


Egyébként olcsóbb is, mint a nem osztatlan, nekünk megérné.


2023. aug. 16. 16:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem így nem probléma, ezek szerint minden szabályozva van.

Az meg, hogy esetleg más megveszi a másik felét, nem másabb, mint egy lakás vagy egy ház esetén, ott is bármikor jöhet kellemetlen szomszéd

2023. aug. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Igen, én is így gondolom. Én magam nem is félnék tőle, hisz aki megveszi, ő is elolvassa a használati megállapodást és úgy veszi meg,hogy ez rá is vonatkozik.

Ami talán egy picit aggaszt, hogy ennek a tulajdni formának ilyen rossz a híre és nehezebb eladni akkor is, ha nincs semmi gond pedig. Köszönöm!

2023. aug. 16. 17:17
 3/14 anonim ***** válasza:
50%

Dehogy nehéz eladni. GY-M-S-ban már a tervezoasztalrol elkeltek.

Olyan ikerházak melyek a tarolokkal érnek össze. Azokat árulják még, melyek a főutcán vannak.

Nálunk 2 ház van egy telken, a házak nem érnek össze. Kb. 600 nm a telkünk, szomszedé kicsit nagyobb. Ugyanúgy le van papirozva nálunk is, ahogy a fentiekben írtad. Nincs semmi probléma.

Nyugodtan megveheted.

2023. aug. 16. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
7%

Sohasem vennék ikerházat amikor önálló családi házakból is rengeteg eladó van.

Ha nincsen elég problémád, akkor csináljál magadnak.

2023. aug. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
36%
A csatorna rajt van a közmű térképen is .Az javitatja,ha baj van,a kineka telkén meghibásodik.
2023. aug. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
48%

Kerdező, mennyibe kerül a ház négyzetmétere?

Új építésű ikerház 1,6 M/nm (?)

2023. aug. 17. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"Jaj, csak osztatlan közöst ne! Mert majd ha eladja a másik fél, akkor ki jön a helyére"

Ez mondjuk a tulajdoni viszonyoktól függetlenül igaz, tehát nem értem miért az osztatlan közös ellen hozzák fel. Ha önálló helyrajzi számon lenne a sozmszéd, ugyanúgy jöhet oda egy züllött család.


"ha eldugul a csatorna, abból vita lehet"

Ez valóban problémás tud lenni. Nem konkrétan a csatorna, de bármi nagyobb költség. Pl. ha egyszer cserélni/javítani kell a tetőt, vagy bármi hasonló. Ez gyakori vita forrása tud lenni, valóban hátránya az osztatlan közös tulajdonnak.


"majd biztos nem akar beleegyezni az eladásba, akkor mi lesz"

Ilyen nincs. Az elővásárlási jog azt jelenti, hogy ha te találsz rá xy millióért vevőt, akkor előbb a szomszéd veheti meg UGYANANNYIÉRT, ha szeretné. Számodra ez annyi hátrányt jelent, hogy kicsit lassabb lesz az eladás, ennyi.


"Mit gondoltok, vennétek ilyet?"

Én személy szerint nem. Számomra egy ikerház (sorházat is ide sorolhatjuk) a senki földje a lakás és az önálló családi ház között. Mondjuk ez a tulajdoni viszonyoktól függetlenül igaz.

2023. aug. 17. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!


Utolsó: itt nincs közös tető, SEMMIT nem kell és nem is lehet közösen javíttatni. Földhivatalhoz beadott megosztási szerződés van, amely pontosan meghatározza, hogy kinek mi a feladata és melyik rész kié. Tehát MINDEN külön van, értsd ezt úgy, hogy olyan, mintha a 2 ház kicsit eltolva egymás mellé lenne építve, egymás tükörképeként. Részletezve van, hogy mindenki a saját részéért felel, a másik nem tartozik senkinek semmivel. TEhát ha a szomszét tetője beázik, akkor az ő fizetni, nem közös. Nincs is összeépítve egyébként. Még az utcafront sem közös, az is szabályozva van. Egyedül a csatorna a közös, de ott is csak az utcára kifolyó rész. Tehát nekem is van egy saját rendszerem, neki is, ez összefolyik az utcán és bele a nagy közös budapesti trutyiba.


Lénygesen olcsóbb egy ilyen ház, mint egy önálló családi ház. A kert, a ház mérete ugyanakkora, de kb. 15 millióval olcsóbb, mint egy ugyanilyen, de önálló. A társasházi lakás nagyon nem ez a kategória, épp ilyenből menekülünk. Új építésű, 8 család egy közös udvaron. Na ott nem mindegy a szomszéd, volt, hogy egyik nő megpofozta a másikat, mert kocsival szerinte rossz helyre állt. Volt autószerelő az udvarban, folyton ott mosta a kocsit üvöltő zene mellett... mindez egy budai elit kerületben, 1.5Mforintos négyzetméterárak mellett... Ez miért jobb, mint egy szepartált, teljesen külön álló ikerház? Vagy egy panel mennyivel jobb? Ott sincs nagy nyugalom, főleg Dél-pesten, ahol a hajléktalanok előszeretettel költöznek be a lépcsőházba.

Értem, hogy az önálló családi a legjobb, de sok a szempont és Bp-en sajnos elég borsos ezeknek az ára. Az iker legalább megfizethető (nekem)

2023. aug. 17. 19:18
 9/14 anonim ***** válasza:
#8: Akkor ez, ha jól értem amit írsz igazából nem ikerház, hanem egy osztatlan közös telekre épített két különálló ház?
2023. aug. 17. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Alapvetően igen, bár összeérnek, tehát inkább olyan, mint amikor két ház egymás mellé épült. Ugyanolyanok, talán ezért iker a neve, de igen, jól írod, inkább olyan, mint 2 különálló ház. Ha nagyon utánajárnánk, szerintem kapnának külön helyrajzi számot is, csak gondolom, az pénzbe kerül és így kényelmesebb. Bár az ára megemelkedne akkor. Egy dolog van, amit be kell tartani, ez pedig az elővásárlási jog. Alapvetően semmi más nincs, ami összeköti őket jogilag.
2023. aug. 17. 21:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!