Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Érdemes volna eladni örökséget...

Érdemes volna eladni örökséget, hogy nagyobb lakásba költözzek amíg egyedül élek?

Figyelt kérdés

Próbálom az előzmény részét nagyon rövidre fogni. 1 évvel ezelőtt örököltem egy 10 hektáros szántóföldet, ami lényegében az én nevemen volt eddig is, de nagyszüleim voltak a földhasználók, plusz úgy volt megszabva, hogy amíg a felmenők élnek, addig ők rendelkeznek róla. Én már nem értek a földműveléshez és az eszközei sem adottak, így a földet kiadtam haszonbérletbe 1 évre, nem hozott sok pénzt, adózott jövedelemként nagyjából nettó 600.000 Ft-ról beszélhetünk. Most amúgy átlag 100.000 Ft / hektárba mennek a haszonbérletek itt a környéken hasonló minőségű földeknél.


A földet megvásárolná egy helyi fiatal gazda 35 millióért 2024. októberi birtokbaadással. Aki maga tett ajánlatot rá szóval nincs hirdetve (gondolom híre ment, hogy bérbe van adva, viccen kívül itt így megy).

A föld reális értéke nagyjából ezen az összeghatáron mozog +2 vagy 3 millió FT, ha nagyon sokáig hirdeti valaki.


És itt jövök a képbe most én:

Én Budapesten élek 4 éve egy nagyjából 30 millió Ft-ot érő galériázott kb. 30 nm-es közepes állapotú garzonlakásban.

Elég kicsi, de igazából egyedül kényelmesen elférek. Apám szokta mindig azt mondogatni kicsit cinikusan, hogy minek a 2 szoba, ha az ember egyedül lakva úgy is csak egy szobában tud egyszerre lenni.

A cuccaim elférnek, a konyha kicsi, meg nyilván galériázott, de meg lehet szokni.


Viszont gondolkozok, hogy elfogadom az ajánlatot és eladom a garzonlakást és 55-60 millió Ft körül nézek egy élhető 2 szobás lakást egy szebb kerületben Budapesten.


A kérdés az, hogy érdemes-e ezt az egészet meglépni? Előbb-utóbb úgy is lesz családom. Jelenleg barátnőm van, ilyenen még nem gondolkozunk, de ide a galériázott lakásba nyilván nem akarna szülni ő sem.


Mivel a föld viszonylag jutányos áron van kiadva, őszintén szólva nem sokat kerekít ez a 600.000 Ft éves szinten az életemen, viszont ha úgy nézem, hogy a papírmunka részén kívül nem kell érte semmit dolgozzak jobban értékeli az ember ezt az összeget is.

Ha vennék nagyobb lakást, akkor viszont a 600.000 Ft is elúszik, és onnan ez az idézőjeles passzív jövedelem elúszik.


Én őszintén meglépném, de tartok is tőle. Főleg azért, hogy kifogok valami rossz lakást, vagy rossz szomszédot.

A közeli családi hozzátartozók nem helyeslik, azt mondják, hogy jó ha van pénzem másba is fektetve, mert ki tudja még mit hozhat a jövő.


De ehhez úgy állok, hogy nincsenek eszközeim és nem is értek a földműveléshez. Szóval úgy se lesz ilyen, hogy én 5 év múlva felveszek 30 millió hitelt, hogy utána üljek a traktor tetején.


Akiket ismerőseimet kérdeztem azoknak többségének ingatlanban van pénzük, így nem tudnak azonosulni ezzel a szántóföld témával sem, ők is azt mondják, hogy adjam el, és vegyek inkább egy jobb lakást és ne nyomorogjak tovább ebben a kicsiben.


De ahhoz ugye el kell adni a garzonlakást és a földet is, szóval van vele cécó biztos. Szerintem a lakás is elkelne 30 millió körül simán, néztem a környékbelieket, azok 33-35 millió környékén vannak hirdetve.


2023. okt. 19. 15:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Vannak egyéb opcióid is.


Eladod a földet, s az érte kapott 35 milliót beteszed állampapírba, az kb 4-4,5 milliót hoz évente.


Veszel belőle egy (másik) kislakást, és kiadod. Az kb 1,5 millió nettót hoz évente.


Szinte bármi jobb, mint 35 millió tőkét bennhagyni évi 600ezer Ft-ért.

2023. okt. 19. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A föld árának a mozgását kellene tudni, mert lehet hogy gyorsabban emelkedik, mint a lakóingatlané. A földből mindig meg lehet élni. Én nem adnám el, mert nem tudod újra vásárolni. A termőföld adásvételi szerződések hatósági jóváhagyáshoz kötöttek. A jóváhagyási folyamat a szerződéseknek az elővásárlásra jogosultakkal történő hirdetményi közlésével kezdődik. A megkötött adásvételi szerződést az eladónak 8 napon belül meg kell küldenie a föld fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője részére, aki a szerződés hirdetményi közléséről intézkedik, hogy 60 napra kihirdessék az adásvételt. Az időszakon belül elővásárlási jog jogosultak élhetnek az elővásárlási jogukkal. A jogosultak gyakran élnek az elővásárlási jogukkal, azaz a még megszerezhető helybeli földterületeket a gazdák megpróbálják a saját gazdaságukhoz csatolni.

Szóval én egy fél Pesti lakás áráért nem adnám még el, előtte tanulmányoznám a folyamatot, hogy mit lehet belőle kihozni mint földbirtok.

2023. okt. 20. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szóval 24es birtokbaadással?

Tehát akkor fizetne?

Mert akkor van még egy éved felmérni a piacot,számolni, nézelődni.

Lehet csak picivel nagyobbat vennék, de korszerűbbet. (fűtés, stb),pl újépítésű 24évvégi átadással, ott már fixre megvan az új, a régit és a földet jó idozitessel adod el. (bár én előbb adnám el az egyiket v mindkettőt és fizetnek az újba, hogy az illeték minimalizalodjon, ugyanis milliókat bukhatsz azon is)

2023. okt. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Mit csináltál kérdező?
nov. 19. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!