Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Megéri a fővárosban ingatlant...

Megéri a fővárosban ingatlant venni a jelenlegi áron, spekuláció érdemes-e egyáltalán vagy érdemes maradni ott ahol jelenleg is élünk?

Figyelt kérdés

Hetek óta foglalkoztat ez a kérdés és nem sikerül dűlőre jussunk, de most már kezdek oda eljutni, hogy aludni sem tudok miatta.


A lányunk egyetemista Debrecenben, még 3 éve van hátra ha minden jól megy könyvvizsgálo szeretne lenni, de a jövőben majd családot is akar, most is van barátja, de nyilván ez egyelőre nem jelent semmit.


Mi a férjemmel Debrecenben élünk, és már nem is szeretnénk költözni sehova.


A lányunknak félre van rakva 42 millió Ft lakásra, amiből szeretnénk most már ingatlant venni, amit egyelőre kiadnánk, de már a befolyó összeg a gyereké lenne. Lányunk egyelőre itt lakik velünk, de ha itt vennénk Debrecenben és külön utakra vágyna akkor beleköltözhetne


És itt jön a bökkenő.

Férjem elég aktívan követi az elmúlt 2 évben az ingatlanpiacot és szerinte az volna a bölcs döntés, ha Budapesten vennénk lakást, mert a gyerek ott nagyobb karriert tudna diploma után befutni, plusz minimális aggodalom van, ha nem lenne munka Debrecenben akkor mit kezdjen magával a gyerek, lehet elkoltozik Budapestre, ott meg fizetheti a drága albérletet, amit már most sem tudom, hogy nyögnénk ki, ha be kéne segíteni a lányunknak.


Szóval férjem szerint Budapesten kéne venni egy kezdő 35 nm körüli lakást egy jobb kerületben.


De se minket, se a gyereket nem köti Budapestre semmi, és ő azt mondta gyereket se nevelne ott. Ebből fakadóan, max dolgozna de gyerekkel Debrecenben képzeli el magát


Férjem viszont győzköd, hogy ha nem ott veszünk lakast el fogjuk szalasztani a lehetőséget, mert annyira el fog szállni véleménye szerint 5 év múlva vagy később az ár, hogy mi már hitellel se tudnánk ott venni majd.


Én viszont nem vagyok elragadtatva attól, hogy 40-45 millioert milyen lakásokat árulnak, én egyikre se cserélném el a mostani életünk, de fiataloké a jövő, szóval nem nekem kell ezt eldonteni


Ezért a pénzért itt Debrecenben viszont már szép állapotú, komfortos téglát is lehet nézni.


Mi lenne a legjobb döntés?


Mérlegen vannak ezek: Budapesten tuti lesz karrierje a lánynak, ha nem szeretne oda költözni az albérletárak az egekben, akkor kiadja és tud bérelni Debrecenben.


Negativ: nem köti Budapesthez semmi, sokkal rosszabb lakás, család messzebb lesz. Jelenleg elég jó körülmények között él, ez Budapesten nem biztos, mert budai környezetre nincs pénz.


Spekulacio: minden ország fővárosára jellemző, hogy sok dolog oda központosul, ezért sose lesz olyan, hogy nagyon olcsó lenne már az ingatlan, viszont ennél nagyobb drágulás is minket végleg ki tudna zárni a Budapesti vásárlásbol


Ilyen államkötvény meg egyéb befektetési forma minket nem érdekel, ez az egy döntési kérdés van, hogy Debrecen vagy Budapest de a fentiek figyelembevételével



nov. 15. 00:28
A kérdező szavazást indított:
Budapest
Debrecen
Várnék még legalább 1 évet
21 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
87%

Vennék egy debreceni jó elhelyezkedésű, jól kiadható lakást. (Nem olyat, amit a gyerek megálmodott, hanem ami megfelel az előző két kritériumnak.) A budapestivel most mit kezdenétek? Utazgatnátok mutogatni, takarítani két bérlő között, plusz karbantartani, ha arra van igény? Egy csomó pénzt elvinne.

Szóval debreceni lakás kiadása. Az ebből befolyó pénz befektetése, vagy a gyerek tanulmányainak fedezése. Ha a gyerek úgy dönt, hogy Budapesten akar tölteni pár évet, akkor a bérleti díjból tudjátok támogatni az ő budapesti életét, nem sokat kell ráfizetnie, hogy bérelni tudjon Budapesten és mivel dolgozni fog, ez is nagy segítség lesz, nem nektek kell finanszírozni, neki meg annyival több marad. Bérelni pedig ott bérel ahol csak akar és ami majd neki belefér anyagilag...

Ha pár év után úgy látja, hogy maradna, akkor eladjátok a debreceni lakást és az árával megtámogatjátok a budapesti lakásvásárlását.

Amíg senkit semmi nem köt egy 200 km-re lévő városba, addig nem vásárolnék ott ingatlant, ha csak nem fér bele, hogy valakit megbízzak a kiadás ügyes-bajos dolgaival teljes körűen. Itt max az lehet a kockázat, hogy esetleg jobban elszakadhatnak egymástól a budapesti és debreceni ingatlanárak a jövőben, de ezt senki nem tudhatja előre. Debrecen nem egy elnéptelenedő város, így jelen állás szerint én nem tartanék ettől.

nov. 15. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha a pénzetek csak a bankszámlán pihen, az a legnagyobb pazarlás!


"elkoltozik Budapestre, ott meg fizetheti a drága albérletet, amit már most sem tudom, hogy nyögnénk ki, ha be kéne segíteni a lányunknak."

Ebből arra tippelek, hogy a 42 millió jó része örökség.


Debrecen fejlőik és pár éven belül renget munka lehetőség lesz. Akku gyár, BMW, sokaknak szúrja a szemét, megértem :(. Tőlem 25 km-re is építenek egyet, a lakosság "ellenállását" itt is eltaposták...

A győri ipari park nagy része az audit szolgálja ki, ~12000 en dolgoznak az audiba, és a bedolgozó cégek is hasonló létszámmal dolgoznak.

Tehát a BMW és az akku gyár jóval több munkalehetőséget fog adni.


Emiatt érdemes lenne Debrecenbe venni egy lakást 3 év múlva meg a lányotok eldönti hol akar élni. Legyen csok képes a lakás vagyis 60,5 m2-nél nagyobb. A másik szemszögem pedig, legyen 2 szoba nappalis, mert ha csak egy gyereket akar akkor kiszolgálja. Érdemes kipótlni fix hitellel, utána kiadjátok albérletbe az meg fedezi a költségeit, amíg tanul.


2 éve 500000 ft/m2 volt fűtéskész a házam, most ebben a pillanatban a szomszéd faluban 640000 ft/m2 alatt nincs... A 80 m2 házam 11,2 millióval többe kerülne idén! Nekem olcsó hitelem van, de már régen visszahozta a hitel okozta plusz költségeket 20 évre vetítve.


Amíg 1,5x annyit költök kajára, mint 2 éve, addig nekem ne magyarázza a ksh, hogy 9,9% az infláció...

Az új építésű ingatlanok itt 2 év alatt 28%-ot drágultak! Ez egy konkrét tény!

nov. 15. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A kiadás ilyen távolságból nagyon meredek.

Eleve sok a problémás bérlő aki nem fizet, lelekja a lakást.

Én Budapestről felújítottam egy lakást Győrben, papíron nem tűnik soknak a 120 km, de a valóságban macerás.

Kiadtam egy lánynak, egy év után úgy döntött hogy összeköltözik a párjával.

Elkezdtem ismét hirdetni, de olyan jelentkezők voltak, hogy inkább eladtam.

Szóval elég rizikós a kiadás.

Ahogy a vétel is, azt senki nem tudja megmondani hogy merre mennek az árak a jövőben.

Én inkább Debrecenben vennék ennyi pénzből 2 kislakást.

nov. 15. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%

Hát, ebben a témában elég gyakorlatlannak látszotok.

Így beleugrani egy pesti vásárlásba, albérletezésbe igen kockázatos!!!

A dörzsölt pesti ingatlan-maffiát nem ismeritek, nincs semmi kapcsolatotok - borítékolni lehet a buktát!

Ha valahol, akkor Debrecenben rohadásig van és lesz is munka!

A debreceni albérletárak vidéken a legmagasabbak.

Sokan vesznek befektetésből lakást Debrecenben, nem is értem a férjed agymenését?!

Én örököltem Debrecenben egy 44 m2-es lakást, rendbe tettük (nem volt olcsó), jó helyen van, feladtam a hirdetést, és egy óra alatt 3 jelentkező volt. Összevártam egyszerre őket, aztán annak adtam ki aki a legtöbbet ajánlott. Többet kaptam, mint gondoltam...Ha meg a lányod így-is úgy-is Debrecenbe menne haza szülni, akkor meg pláne nem értem a férjed gondolatait!

De ti tudjátok...

nov. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
3 év sok idő. Addig sok minden változhat. Az is lehet, hogy külföldre megy. Mai világban ennyire előre tervezni felesleges. 41 millióból vegyetek debrecenben egy normális lakást, olyat ami később eladható. Azt adjátok ki 3 évig most. Aztán ha végzett az egyetemmel akkor azt a lakást el lehet adni, ha költözni fog.
nov. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Vegyetek Debrecenben lakást. Adjátok ki, a bejövő összeget tegyétek el.

Aztán ha Pesten szeretne tanulni/dolgozni lesz miből fedezni a lakhatast, vagy akár egy önerő is összejöhet.

nov. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
30%

A budapesti ingatlanárak mindig jóval magasabbak lesznek mint a debreceni és ahogy emelkednek az árak ez a különbség egyre nagyobb összeget eredményez, még akor is ha a különbség aránya nem változik. De egyébként ez az arány is változni fog Budapest javára, mivel Budapest egy nagy nemzetközi világváros, és egyben az ország központja is ami az ország gazdaságának legnagyobb részét teszi ki. Nagyjából a fél ország Budapest és vonzáskörzetében él a többi meg felaprózódik vidéken. Budapest egyetlen kerülete nagyobb lakosságszámmal bír mint egész Debrecen. Ennek megfelelően bár Debrecenben is országos szint feletti az ingatlandrágulás, Budapesten ez még nagyobb mértékű.


Minderre rájön jövőre az új CSOK amivel a fidesz ismét olajat önt a lakásárakra és hatalmas drágulást indít be ismét, mind az ingatlanpiacon mind az építőiparban. Lehet majd kapkodni a fejünket, mert jóval nagyobb drágulás következik ennek hála mint amit a magyar lakosság ki tud termelni. Hitelből éli majd le a fiatal családok többsége az életét, annak érdekében, hogy most a NER oligarchái megszedjék magukat a lakóparkjaik eladásával. Lehet majd sorban állni az ingatlanügynök előtt és az egekig fellicitálni a leglepukkantabb panellakás árát is, hála Orbánéknak.


Mindent egybevetve a budapesti lakásvásárlás egyértelműen jobb befektetés mint a debreceni még akkor is, ha jelenleg Debrecen az egyik legjobb megyeszékhely befektetési szempontból. De nyilvánvaló, hogy távolban ingatlant vásárolni és fenntartani nehezebb mint helyben, az pedig, hogy ez így megéri-e az eléggé egyén és szituáció függő. Szerintem egy jobb debreceni lakás és egy közepes budapesti lakás ára közti különbséget a jövőben is ki lehet majd gazdálkodni egy normális keresettel rendelkező családnak.


Egyébként több a kérdezőéhez hasonló esetet ismerek, amikor a gyereknek vettek budapesti lakást, de nyilván náluk adott volt, hogy a gyerek már oda jár egyetemre és ott is képzeli el az életét. Ezért van az, hogy ilyen nagymértékű a debreceni lakosságcsere, mert a tehetősebb réteg gyerekei nagyrészt elköltöznek Debrecenből. Nekem is sok ismerősöm és majdnem minden haverom Budapestre költözött, ami miatt már én sem érzem jól magam Debrecenben. A mostani nagy beruházási hullám csak kicsit fog ezen a trenden változtatni, mivel jórészt gyári munkahelyek születnek Debecenben.

nov. 18. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

7 - Szerintem csinálj egy - szerinted - jó üzletet, és költözz Budapestre!

Ha gyorsabban fog ott nőni a lakásod értéke, akkor mit vergődsz még mindig Debrecenben? Menj az ismerőseid után. Ott a kánaán, te meg Debrecenben szívsz?! Vagy csak elméletileg vagy ilyen "okos"?

A debreceni (győri, kecskeméti) árakat a beruházások verték fel. Azokban a már megvalósultak, Debrecenben meg a még épülők.

Debrecen a legnagyobb vidéki egyetemi város, az ingatlan árak magas volumene hosszútávon garantált! Mint ahogy itt Szegeden is: az ingatlanpiacot az egyetem léte és mérete befolyásolja leginkább.

A kérdező befektetési ingatlant kérdezett, és a válaszok többsége a helyi befektetést javasolta, pláne azért is, mert a gyerekük Debrecenben akar maradni.

nov. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8-as, nem igazán értem mi a kínod. Leírtam világosan, hogy mi a jobb befektetés, és ez egyértelműen a budapesti lakás, mert továbbra is ott fog nagyobb mértékben nőni a lakások ára, ahogy eddig is. Azt is leírtam, hogy Debrecenben is érdemes lakást venni, mert ott is az országos átlag felett fog nőni a lakások ára és ha ott marad a gyerek, akkor csak a nagyobb hozam miattt lenne értelme Budapesten lakást venni. Bár hozzátenném, hogy amikor majd a gyerek szembesül azzal, hogy szépen minden ismerőse Pestre költözött akkor lehet, hogy megváltozik a véleménye. Az meg, hogy én leírtam a saját tapasztalatomat az elvándorlással kapcsolatban nem tudom miért fáj neked, de nem is érdekel.
nov. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha a lányod pénzügyi szakot tanul, ami miatt könyvvizsgáló szeretne lenni, akkor én Budapestre szavazok. Lehet, hogy Debrecen a BMW gyár, aksigyár miatt most felkapott, de igazi karriert ebben az országban Pesten lehet csínálni. Budapest továbbra is a globális világ látószögében lesz, annak köszönhetően hogy egy főváros. Az is igaz hogy nem tudhatod 3 éven belül mi lesz.
tegnap 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!