Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Kinéztem egy lakást, de...

Kinéztem egy lakást, de jogilag csak szoba. Megvennétek?

Figyelt kérdés
Álmaim lakása, pont a nekem szükséges helyen, pont jó méret stb. Egyetlen dolog aggaszt: jogilag nem külön ingatlan. Konkrétan egy nagy ház van 2 részre osztva. Két oldalán kerítés, elöl és hátul pedig külön-külön egy kis kert, amik más-más utcára nyílnak. Tehát a mindennapok során nem zavarnánk egymást, csak belül a házban van ugyebár a 2 lakást elválasztó fal, de az is vastag, meg amúgy is panelban nőttem fel. De ez a jogi felállás ismeretlen számomra. Csak tulajdoni hányad eladó a házban, nem egy külön lakás jogilag. Persze gondolom szerződésbe lenne foglalva, hogy az én tulajdoni hányadom nem a 2 kertre vonatkozik, hanem az egyik lakásra a hozzá tartozó kerttel. Na de mi van, ha a szomszéd kitalálja, hogy ő bizony tetőt akar cserélni a házon, miközben én szűkösen vagyok anyagilag és simán halasztanám a felújítást még 5 évig? Meg ha jól értettem, akkor a közművek nem is az én nevemen lennének, hanem csak a ház (pontosabban a másik lakás) tulajdonosának, magyarul a leendő szomszédomnak kellene fizetnem a rezsimet, ilyen kis konnektorba dugható áramfogyasztás mérő, meg utólag beszerelt vízóra alapján. Vagy hogy megy ez ilyen esetben? Pl. mi van, ha be akarom köttetni a netet, vagy hitelt akarnék felvenni a lakásomra, akkor kell a szomszéd engedélye? Elvégre jogilag ő a tulajdonos társam a házban. Nekem úgy tűnik, hogy ő sem ért ehhez, és nem igazán értettem amit az ügyvéd mondott. De próbálok olvasni erről a neten, csak a bonyolult jogi szövegeken sem igazodom ki, meg az egymásnak ellentmondó weboldalak különböző témáit is nehezen fésülöm össze. Ha nagyon kellene nektek egy lakás, de jogilag csak tulajdoni hányad lenne egy másik lakást is tartalmazó házban, akkor megvennétek? Mi szól ellene?

jan. 17. 12:36
 1/8 anonim ***** válasza:
96%
Teljesen kizárt, hogy megvenném. Erre hitelt sem kapsz.
jan. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Lilluci27 ***** válasza:
85%
nem
jan. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Mi szól ellene, miért nem vennétek meg? A hitel lehetetlensége a fő gond?
jan. 17. 14:51
 4/8 anonim ***** válasza:
71%
A leírásod alapján ha jól értem ez gyakorlatilag egy ikerház. Így keress rá, elég sok eszmecsere volt már ennek előnyeiről és hátrányairól.
jan. 17. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
85%

"Egyetlen dolog aggaszt: jogilag nem külön ingatlan."


Ez elég erősen kizáró ok. Közös lónak túrós a háta, örökös probléma forrást veszel vele a nyakadba. Bármit csinálsz, mindenbe bele fognak szólni mások.

jan. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
90%
Tudtommal ez így házrésznek minősül. Egyszer néztem ki egy ilyet, de az ingatlanos rögtön lebeszélt róla, mert ebből csak a baj szokott lenni.
jan. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
87%

"egy másik lakást is tartalmazó házban"


Itt eleve nincsen "másik lakás". Jogilag egy darab lakás van, amibe tulajdonjogot vásárolsz. Ami azt jelenti, hogy azt az egy lakást mindketten használhatjátok és közösen vagytok kötelesek viselni a terheit, legyen szó rezsiről vagy felújításról.


"leendő szomszédomnak kellene fizetnem a rezsimet"


Eleve nem szolgáltatnám ki magam egy másik magánembernek. Nyilván valamilyen szinten a társasházak is így működnek, de mégsem ugyanaz.


"hitelt akarnék felvenni a lakásomra"


Attól nem kell félni, a bank sem hülye, nem fog rá adni.

jan. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Közös tulajdonod lesz egy másik személlyel, aminek a fenntartását így együtt kell bizosítani. Pl. Te fizetgeted neki a rezsit, majd vita támad, hogy mennyi a fogyasztásod, vagy a szolgáltatóval neki lesz szerződése, ha ő nem fizet vagy bármi probléma van, hogy oldod meg? Persze gondolom készülne a használati megosztásról szerződés, de bármi is kerül bele, adott esetben azt érvényesíteni is tudni kell ami lehet hogy csak több éves bírósági eljárásban lehetséges. Nincs olyan "álmaim lakása" amiért ezt bevállalnám.
jan. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!