Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Fiatalok! Mi a terv, hogy...

Fiatalok! Mi a terv, hogy vesztek ingatlant?

Figyelt kérdés

Főként a 20-30 év közötti párokat kérdezem, akik már külön is élnek a szüleiktől.


Mi hàzat szeretnènk, nem túl règit az ország nyugati részén, és jelenleg Ausztriában gyűjtjük rá a pénzt, de még így is jó pár év mire oda jutunk, hogy akkor hitel és belevágunk.

Igazán az érdekel, hogy akinek nincs semmi szülői segítsége az hogy oldja meg, vagy mi a tervezet.


márc. 10. 21:40
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
87%

Hitellel vásároltunk 30 évesen, tavaly vettünk egy kis panel lakást. Önerőre 7-8 évig spóroltunk.


Gondolom jön is a lepontozás, de azért leírom:

- Spóroltunk 7-8 évig, de azért voltunk mellette évente kétszer belföldön nyaralni, jártunk el szórakozni.

- Az autónk már közel 20 éves, anno 15 évesen vásároltuk meg egy rokontól, akiben megbíztunk. Nem kell rá sokat költeni, de nem is használjuk sokat.

- Munkahelyünkkel szerencsénk van, minden évben infláció követő béremelés, illetve több előléptetés is volt már.

- Mindkettejük szellemi munkát végzünk, 2-2 diplománk van.

- Mi eleve kis lakást szerettünk volna, nem házat, minket úgy neveltek, hogy szépen lassan, lépésekben kell haladni, nem rögtön óriási házat venni. Szüleimnek az első lakása kis garzon volt, férjem szüleinek szintén. Mi már házban nőttünk fel, addigra vettek házat, mire ovisak lettünk.

márc. 11. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
31%
Ma még nálunk nem jellemző, de valószínű, az lesz a járható út, hogy nagy cégek építenek bérlakásokat (nem szociális), és megfizethető áron mindenki bérel, nem törekszenek az emberek magántulajdonra.Ez persze csak városi környezetben általános.
márc. 11. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
86%

Kérdező, van ma is lakás 20 millió alatt, csak nem a felkapott régiókban. Ingatlan.com-ot nézd végig ebben az árkategóriában. Lehet távolabbi megyében is lakni, home office-ban már az állás sincs a lakóhelyre limitálva. Ha később kifizetted a hitelt, lehet eladni és jobb helyen nézelődni.


Az ingatlan mindig drága volt és lesz, mindig megy fel az ára. Csak úgy tudsz hozzájutni, ha tervezel, kompromisszumot kötsz és dolgozol keményen.

márc. 11. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
75%

Úgy lesz, hogy nem lépcsőfokokban gondolkozik az ember. Mi mindig megkapjuk, hogy nekünk könnyű volt, mert még 2017-ben tudtunk lakást venni és akkor még sokkal alacsonyabbak voltak az árak. Ez így van, persze, de nekünk mondjuk a fizetéseink is sokkal alacsonyabbak voltak.

Vettünk egy lakást, amit 7-8 évre terveztünk, végül 5 lett belőle. Összehúzva a gatyaszárat spóroltunk az önerőre, utána meg arra, hogy tovább tudjunk költözni valamikor családi házba. Mivel mérnökök vagyunk, nekünk szerintem a továbbköltözés már könnyebb lépés volt, mint kvázi pályakezdőként spórolni a lakásunk önerejére.

Ha egy 35 milliós lakást nézünk pl., annak mondjuk egy erős önereje 10 millió forint. Ha ketten félretudnak tenni legalább havi 200 ezer forintot, akkor az 5 év alatt megvan. 25 millió hitel törlesztője most kb. 170 ezer forint 25 évre, amivel már akár jobban is járnak, mint mondjuk egy budapesti albérlettel. Ha mellette továbbra is betudnak évi 2-2,5 milliót törleszteni, akkor pedig 10 éven belül ki is van fizetve a hitel, ha netán gyereket terveznek közben, felveszik a babaváró 11 millióját, akkor ezt az időt kvázi lefelezik egy nullás hitellel, amit hagyni kell elinflálódni a francba. Ez azért szerintem nem annyira tragikus kép, mint amit itt sokan lefestenek, de értem én, hogy itt sok esetben egyedül akarnak, 25 évesen, minimum kacsalábon forgó palotát.

márc. 11. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
91%

Na szuper, ti legalább tesztek érte, nem csak várjátok a csodát!


Én 33 multam mire építkezni kezdtem, előtte 4 évig gyűjtöttem mama hotelba. 35 voltam mikor beköltöztem. Azóta is megy a gyűjtögetés, és folyamatossan készülget a ház belül. Bútorok, háztartási dolgok, amik kellenek egy házba. Mikor beköltöztem csak az ágyamat meg a gardróbomat hoztam magammal másom nem volt. Idén még belülre költök, jővőre már elméletileg udvar következik, ami kb min 3 évi megtakarításomat elviszi. Kerítés, térkő, fűvesítés, terasztető a terv. A hátsó udvar kerítés már kész van. Bár én egyedül építkeztem, támogatások nélkül, szülő segitségem egy telek volt összesen. Közművesítés már az én dolgom volt. Ha ez nem lett volna akkor kb +1,5-2 évig kellett volna gyűjtenem az építkezés megkezdése előtt.

Jelenleg 6+ éve gyűjtök, és még min 3 évig folytatnom kell, azaz ~9 év lesz várhatóan.

A telekkel eredetileg nem számoltam, mert azt előre senki sem tudta, hogy a polgármester a saját földjeiből építési telkeket csináltat, és így a szülői ház telke végében hirtelen lett egy utca. Ezért szinte mindenki megosztatta a telkeit és eladták.

márc. 11. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
25%

"5. Gratulálok hozzá, de ma már jóval magasabb áron adják az ingatlanokat.

"


Igen, de a fizuk is joval magasabbak.

márc. 11. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
41%

"Mi mindig megkapjuk, hogy nekünk könnyű volt, mert még 2017-ben tudtunk lakást venni és akkor még sokkal alacsonyabbak voltak az árak. Ez így van, persze, de nekünk mondjuk a fizetéseink is sokkal alacsonyabbak voltak."


Ez okés, de azért a fizetések nem nőttek annyival, mint az ingatlanárak. Mi 2017-ben vettük potom pénzért megyeszékhely mellett a telkünket, akkor nézegettük itt a házakat is, egy amerikai stílusú, nappali+3 szobás pár éves ház 25 millió forint volt. Azért nen vettük meg, mert nem volt pénzünk rá, amúgy külföldön gályáztunk, tervezve, hogy szép lassan felépítjük a hàzunkat, ezt meg is tettük, végül egy ugyanilyen kaliberű házat 32-ből hoztunk ki, de most 2023/24-ben ezek 70 millióért mennek itt.


70 millióért. Bmeg, hát sokan egész életükben nem látnak ennyi pénzt egyben. Ja, és az általad említett 35 millióért itt maximum egy totál felújítandó 50 éves Kádar-kockát veszel, vagy a városban 2 szobás(!) panelt.


Na, a fizetések meg nem emelkedtek 3-szorosra, mint az ingatlanárak, nagyon nem, és itt még a fizetések is szolidak, két átlagembernek itt már a 35 milliós panel is kihívás (a fiatalok vándorolnak is el Pestre és külföldre emiatt), szóval hagyjuk màr ezt a hülye dumát, hogy kis lépcsőben kell gondolkodni. 2 szobás lakásba még 2 gyereket is necces vállalni, nemhogy mellettük előtörleszteni, ja, meg kertes hàzra gyűjteni és ha beköltözik valaki a 70 milliós házba, akkor esetleg felújítani, befejezni, most burkoltatjuk és fedetjük a teraszt, csak ez 2,5 millió.


Szóval annyira visszatetsző ez a szöveg, hogy dolgozni kell hozzá, mondom ezt úgy, hogy a férjemmel mindketten dolgozunk és tanulunk érettségi óta, évekig külföldön os dolgoztunk, meg két munjahelyen évekig, sőt most 2 pici gyerek mellöl is itthonról, és mégis elismerem, hogy baromi nagy szerencsénk volt, hogy pár éve építkeztünk, mert most abból a pénzböl max. egy két szobás panelt vennénk. Igenis könnyebb volt, nem könnyű, mert már nekünk is külföldre kellett menni hozzá spórolni, de ma már ott se tudnánk összerakni hozzá a pénzt, nemhogy havi 150-180 ezreket törleszteni 2 gyerek mellett.


Az, hogy ti mérnök-pár vsgytok, amúgy is extrém, a többségnél nem ilyen jól kereső területen dolgozik mindkét fél, mert nem lehet mindenki mérnök.

márc. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
29%
Mi is 10 misiért vettünk lakást 2018-ban. Full lelakott, mindent cserélnünk kellett a legutolsó szögig. Ha ma kéne azt a lakást megvennünk, abban az állapotban, az 15-16 misi is lenne. Ma 20-30 milliós hitel nélkül nem lehet lakást venni sajnos. De lesz még itt válság, meg olcsó ingatlan. Pár éven belül.
márc. 11. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
87%

"Az, hogy ti mérnök-pár vsgytok, amúgy is extrém, a többségnél nem ilyen jól kereső területen dolgozik mindkét fél, mert nem lehet mindenki mérnök."


Nem is kell mindenkinek haz az agglomeracioban. Aki meg nem tudja eloteremteni a megfelelo korulmenyeket, ne gyartsa futoszalagon a gyerekeket.

márc. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
85%

Nem fognak lejjebb menni! Egyszer történt meg 2008-ban, előtte meg 1928-29-ben. Nem tudom kinek hiányzik az infláció és az elszabadult energia árak mellé még egy gazdasági vállság is...

A használt lakások mindig az újakhoz igazodtak, házak esetében is.

Bár ez sokaknak nem fog tetszeni, de töbnyire így van: a vállalkozó munkadíj x 0,8-1 értékkel számol a munkadíjra pl: anyag 1000000, munkadíj 800000.

Az orosz- ukrán cica harc miatt nagyott ugrott az építőanyag ára, én építkeztem. pl vettem 18 mm osb táblát 7490-ért 2 hónappal később meg 18400-ért. A vállalkozó bizony a megnövekedett árakra tette rá a szorzót.

jelenleg a 18 mm osb ott ahol vettem 7990! A gond az, hogy a válalkozó, mint ahogy a beosztottja sem akar kevesebbért dolgozni.

Mert mikor ugyan azon anyag 2 millió lett, akkor bizony zebre vágta ugyan azon munkáért a 1,6 millió munkadíjat. Így mikor az anyag ára vissza esett ugyan úgy ragaszkodik az 1,6hoz, hiába kerül 1,2-be csak az aanyag.

Aztán ugyan ez jellemző a beosztottra, ha 3 éve keresett 300000 nettót, de az áremelések miatt megkeresi az 500000-at, az nem mondja az a főnöknek te elég nekem 350 aztán csináljuk olcsóbban.

Munltinál ugyan ez: nincs olyan ember az országban aki azt mondaná a fönökének csökkentse vissza a fizetését a 3 évvel ezelőttire. Mert nem mindegy hogy 500*12=6 millió/év vagy 300*12=3,6 millió/év.

Szóval összegezve legjobb esetben idén annyiért építkezünk fel, mint tavaj. Tudom régen minden "jobb" volt... mint a Skoda 120 vs. Octavia 4. Szerintem 100/99 az új "sz@rt" szeretné!

márc. 11. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!