Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Létezik, hogy nem kell illeték...

Létezik, hogy nem kell illetéket fizetnünk ingatlan adásvételkor?

Figyelt kérdés
Megbíztunk egy ingatlanost, 8 millióért adunk el egy ingatlant és 7 körül vennénk másikat. Az ingatlanos hozott a képbe ügyvédet és valami olyasmit mondott, hogy nem kell majd illetéket fizetnünk. A másik furcsaság, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor, úgy fogalmazott, hogy "az első nagyobb pénzmozgáskor" (tehát a foglalóból/előlegből) jár neki a jutalék. Ez külön furcsa volt, próbáltunk tárgyalni, hogy mi azért inkább a teljes vételárral a kezünkben fizetnénk ki, de erre azt mondta, hogy az ő irodájukban ez a szabály. Privátban írok ingatlaniroda nevet, ha valakit érdekel. Félünk, hogy valami illegális dologba akarnak belesodorni minket, vagy esetleg bukhatjuk a lakásunkat, nem épp ingatlanos miatt, de sajnos a családban már vesztettünk el egy lakást, utcára kerülnénk, ha balul sülne el valami. Mi a véleményetek? Ráadásul 35 négyzetméteres panelra meglepően hamar, egy hónapon belül két érdeklődőt is hozott az ingatlanos, a második pedig elvileg meg is veszi nemsoká.

2016. máj. 26. 19:11
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

Először is, ha Te vagy az eladó, akkor Te nem illetéket fizet, hanem jövedelem adót, amennyiben az eladandó ingatlan kevesebb, mint 5 éve a tulajdonodban van.

A Közvetítői jutalék valóban az első pénzmozgáskor jár a közvetítőnek (megbízási szerződés szerint), de ha a vétel meghiúsul a vevő hibájából, akkor ez a pénz visszajár neked.

2016. máj. 26. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!Én úgy tudtam, hogy ingatlanirodától függ, hogy mikor van jutalékfizetés, sőt, olyan cikket is olvastam egyszer, ahol ennek elkerülésére figyelmeztettek, bár nem tudom mennyire volt megbízható forrás. Én még fiatal vagyok, anyukám meg jogi dolgokban még talán nálam is nagyobb analfabéta. :D Na mindegy, azért kicsit megnyugtattál, köszönöm a választ!
2016. máj. 26. 19:52
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Én is az első részletből fizettem ki az ingatlanost, az eladott ingatlan 10 évig volt a birtokomban, az új kisebb és olcsóbb volt. Ennek az irodának az ügyvédje elkérte az eladott ház adásvételi szerződését. Együtt adta be, a NAV-nak nem kellett fizetnem.
2016. máj. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha eladsz egy lakást, jövedelemadót fizetsz.

Ha veszel egy lakást illetéket fizetsz. (ki van ez találva!)

Viszont, ha az eladott lakás árából egy éven belül szintén ingatlant veszel, akkor azután nem kell illetéket fizetni, csak a különbözet után, ha a vételi összeg nagyobb.

Eladás utáni jövedelemadót akkor nem kell fizetni, ha az ingatlan 5 évnél kevesebb ideje van a tulajdonotokban.


A jutalék egy teljesen más dolog, ez az ingatlanos munkadíja.

Az ügyvéd a szerződés elkészítésért szintén díjat fog számlázni.

2016. máj. 27. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Stimmel, az ügyvédet nemrégiben fizettük ki, nektek is köszi a válaszokat! :)
2016. máj. 27. 09:42
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Eladás utáni jövedelemadót akkor nem kell fizetni, ha az ingatlan 5 évnél kevesebb ideje van a tulajdonotokban."


Pontosítanék; Eladás után jövedelmadót akkor nem kell fizetni, ha az ingatlan 5 évnél hosszabb ideje van tulajdonban!

2016. máj. 27. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
80%

#6 Jogos, igazad van, belekeveredtem, egy 'nem'-el többet irtam.

Helyesen:

Eladás utáni jövedelemadót akkor kell fizetni, ha az ingatlan 5 évnél kevesebb ideje van a tulajdonotokban.

2016. máj. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Megkerestem a NAV levelet, azt írták, hogy drágábbat adtam el és olcsóbbat vettem, ezért nem kell fizetnem. Az 5 évet is figyelembe vették.

Az senkit sem érdekelt, hogy amit eladtam, az egy romhalmaz öreg ház volt és csak a telek volt drága, amit vettem, az 12 éves és jó ház.

2016. máj. 28. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!