Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Adás-vételi szerződés esetében...

Adás-vételi szerződés esetében ha meghiúsul a hitel folyósítása, úgy a vevő vagy az eladó lesz adós a foglaló összegével?

Figyelt kérdés

Mi, mint eladók holnap írnánk alá az adás-vételi szerződést, de mivel a vevő által hozott ügyvéd eléggé leszerepelt, ezért egyre bizalmatlanok vagyunk, így szeretnénk kikérni olyanok tanácsát, akik hasonló cipőben voltak, vagy tudnak esetleg ügyvédet aki tudna nekem tanácsot adni SOS!


A történet tehát a következő, röviden: A vevő ügyvédje azt mondta, hogy a szerződésben nem szerepelhet az, hogy ha a hitelintézet nem adja meg valamiért a hitel összegét, akkor MI mint eladók szenvedünk kárt, ugyan is vissza kell adnunk a foglalót, DE az ügyvéd beleírja azt a szerződésbe, hogy amennyiben meghiúsul a hitelfolyósítás (a vevők önhibáján kívül) úgy a VEVŐ nem kapja vissza a foglalóját.


Ez így korrekt? Beleírhatja a szerződésbe?



2016. máj. 29. 20:47
 1/4 anonim ***** válasza:
Az ügyvéd beleírhatja a szerződésbe, hogy a foglaló előlegnek minősül, ami visszajár, ha a vevő nem kap hitelt, de ezt a feltételt te nem vagy köteles elfogadni, mert a jog szerint ezt vevői hibának tekintik. Más a helyzet, ha pl azért nem kapna hitelt a vevőd mert a pénzintézet hibázik, vagy pl csődbe megy, mire folyósítaná a hitelt. Ennek esélye minimális, ez az eset a vis mayor, amikor 3. fél hibájából hiúsul meg egy szerződés.
2016. máj. 30. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Nem teljesen értem. Az eladó visszaadja, de a vevő nem kapja meg a pénzt? Az ügyvéd tartaná meg? Ez egyikőtöknek sem lehet érdeke.


Alapesetben egyszerű a felállás, a vevő hibája, ha a hitelt nem kapja meg, semmiképp sem kell az eladónak vállalni a kockázatot. Nem mondanám önhibájukon kívülinek, hogy rossz bankhoz mentek, nem jól mérték fel a hitelképességüket vagy akár előkerült egy csontváz. Egyértelműen nem járna vissza a pénz a vevőnek. De mindez megegyezés kérdése, az adásvételi szerződésben lehet másként rendelkezni. Eladóként akkor mennék bele ilyen engedménybe, ha egyébként nincs alkupozícióm (nehezen eladható a lakás, falun van, stb). Talán még akkor is, ha szimpatikus a vevő és nem sürgős az értékesítés (valóban nem ér kár).


A mi szerződésünkben annyi szerepelt, hogy ha a vevők nem kapják meg a kívánt hitelt, akkor más forrásból finanszírozzák a különbözetet. Volt még egy pont az eladó kötelezettségéről ami kimondta, hogy minden ésszerű nyilatkozatot megtesz annak érdekében, hogy a vevők megkapják a hitelt - feltéve ha (az eladót) nem éri hátrány -, beleértve a szerződés módosítását is. Szerepelt a fizetési határidő (ami 2 hónap volt, de ez is megegyezés kérdése). Ez szerintem korrekt. Ha a vevő nem kapja meg a hitelt, akkor a vevőnek lehetősége van adott határidőig alternatív megoldást kitalálni (adóstárs, pótfedezet bevonása, több önerő, másik bankhoz fordulás, családi kölcsön). Az eladó rendelkezésre állása azért szükséges, mert a bank a szerződés alapján utal, ha változik akár csak az önerő, akkor szerződésmódosítás szükséges, amit mindenkinek megint alá kell írni, stb.


Az vevő bukja a foglalót bármi miatt is nem fizet határidőig, az eladó csak akkor bukik, ha elzárkózik a megoldástól, pedig nem érné hátrány.


Én vásárló voltam, szóval így én viseltem a kockázatot. Pontosan tudom, hogy a legtöbb banknál nincs valós előbírálat. Nekünk sem volt, vevőként valóban rossz volt, hogy nem tudtam bukok-e. Viszont így volt igazságos és az ügyvéd is mind az eladó, mind a vevő érdekeit védte – és megmaradt a foglaló lényege.

2016. máj. 30. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Alapból azon megy el a foglaló, akinek felróható az ügylet meghiúsulása. HA az eladó az duplán adja vissza, ha a a vevő, elbukja amit átadott. Miután a hitelhez a vevőnek vn köze, a banki gondok az ő oldalára kell, essenek és nem a vevőjére...
2016. máj. 31. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Ja bos, szóval nem az eladóra...ha egyszer nem ő hozat a bankot.
2016. máj. 31. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!