Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mi az igazság eladással...

Mi az igazság eladással kapcsolatban?

Figyelt kérdés
A kérdésem az lenne, hogy 2013 ban az édesapám után megörököltem a ház 1/3 részét.. Most a nagymamám hunyt el a hagyatéki tárgyalást várom. A ház másik 1/3 része ismét rám kerül a nevemre. A kérdésem az lenne, hogy ha én eladom az ingatlant muszáj adózzak valahova vagy mik az adózási kötelezettséek ? Aki tudja köszönöm előre is!
2017. ápr. 30. 16:35
 1/8 anonim ***** válasza:
61%
Az eladás után adózni kell az adó mértéke változik. Ha egyből eladod akkor a legmagasabb .Ha pl tíz év mulva akkor kevesebb. Adózni akkor nem kell ha egy éven belül másik ingatlant veszel ilyen értékben vagy az adó összegének értékében azthiszem. Hát nagyjából így ment nemrég.
2017. ápr. 30. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Félre írtad vagy tényleg 2/3 rész örököltél a 2 halál után. Kié a maradék 1/3 rész?
2017. ápr. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek nincs több örökös én öröklöm az egészet ! Akkor most ez hogy is van ? pl 6.500000 ezerért adtam el!

Ez után mennyit kell adóznom ha nem veszek másik ingatlant? Vagy van egy türelmi idő ? Kérlek írjátok már meg köszönöm előre is! :)

2017. ápr. 30. 23:59
 4/8 A kérdező kommentje:

Én meg a neten ezt olvastam de nem tudom hogy pontos infórmáció vagy sem . :S



Illeték mértéke: 0 Ft



(1) A bruttó vétel ár vagy érték.


(2) Az eladott lakás értéke.


(3) Lakóingatlannak számít nemcsak a lakás hanem a ház, sorház ikerház tanya is.


(4)


(5) Öröklés esetén házastárs és egyenes ági rokon esetén nincs illeték - a testvér nem egyenesági rokon - mostoha gyerek, mostoha szülő, nevelt gyerek, nevelő szülő az öröklés 20.000.000 Ft-ig illetékmentes utána a fennmaradó részre lakóingatlan és termőföld esetén 9% egyéb ingatlanok esetén 18% az illeték.


(6) Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett haszonélvezeti joga.


(7)


(8)


(9) Az építési telek, akkor illetékmentes ha 4 éven belül felépül a ház (használatbavételi engedély) ellenkező esetben az illetéket és a büntető kamatot is meg kell fizetni.


(10) Új lakás vásárlása vállalkozástól/vállalkozótól jelenleg illetékmentes.

2017. máj. 1. 00:33
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, összekevertél 2 fajta adótÍPUST. Amit Te bemásoltál, az a vagyonSZERZÉSI illeték, Te viszont az eladásból származó adót kérdezted.


Nem stimmel a matek, mert ha most 1/1-es tulajdonos leszel. akkor miért 1/3-1/3 részeket írtál?


Örökösödési illetéket nem kell fizetned, mivel egyenesági rokontól örököltél lakóingatlant (ha a tullap szerint a ház nem lakóingatlan besorolású, akkor lesz illetékfizetési kötelezettséged).


Más a helyzet az eladásból származó JÖVEDELEMadóval.


Adót az eladás után akkor kell fizetned, ha megszerzéstől számítva nem telt még el 5 év, de az adó mértéke évről évre csökken.


Az adó mértékét úgy tudod kiszámolni, ha megnézed a megszerzéskori értéket a hagyatékban, ezt kivonod az eladáskori értékből és ha a különbözet pozitív, az után kell adót fizetned az alábbi linkben lévő számítás szerint:


[link]

2017. máj. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi nekem nem müködik rosszul írtam más örökös nem volt azért kérdeztem.


Igazábol valami olyat mondtak nekem hogy 6 millioert ha eladásra került egy ingatlan akkor 3 milliót kell adozni. Ha nem ingatlanba fektetem ga meg ingatlanba fektetem akkor nem kell adózni.. nem nagyon értem .. Milliókat nem fogok fizetni a navnak..

2017. máj. 1. 12:15
 7/8 anonim ***** válasza:

Sajnálom, nekem működik a link.


Dehogy kell milliókat adózni!


Először számold ki az adóalapot, tehát az Eladási árból vond le a megszerzéskori értéket. Csak akkor kell adózni, ha keletkezik vagyon gyarapodás, tehát nagyobb az eladási ár, mint a szerzéskori érték.

Az adóalapot csökkentheti, ha volt pl értéknövelő beruházás, vagy ha fizetsz ingatlan közvetítőt az eladáskor.


Ha egy éven belül eladod a házat, az adóalap 16% az adó, de az alábbi táblázatban láthatod, hogyan csökken az adó az évek múlásával:


Szerzés éve A számított összegből levonható

2017. 0%

2016. 0%

2015. 10%

2014. 40%

2013. 70%

2012. 100%


Pl ha 2013-ban a rád eső rész értéke 5M Ft volt, amit most 7M Ft-ért el tudsz adni, akkor az adóalap enek különbsége, tehát 2M Ft.

Ebből 96.000Ft lesz az adó.

Az a réz, amit idén szerzel meg és egy éven belül eladod, ott az adóalap 16%-a az adó

2017. máj. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :) Mostmár értem ment a zöld ! ;)
2017. máj. 1. 17:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!